Centennial Conference Link to official site

2001 CC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Washington and Jefferson  16  Ursinus  7  Final
  McDaniel  20  Bridgewater  29  Final
  Lebanon Valley  9  Gettysburg  23  Final
  Oberlin  14  Franklin and Marshall  26  Final
  Muhlenberg  42  Merchant Marine  17  Final
  Dickinson  23  Grove City  14  Final

Sep. 8 Ursinus  41  Waynesburg  35  Final
  Susquehanna  27  McDaniel  63  Final
  Washington and Lee  3  Johns Hopkins  34  Final
  Hobart  6  Dickinson  2  Final
  Gettysburg  14  Hampden-Sydney  20  Final
  Franklin and Marshall  7  Catholic  28  Final
  Muhlenberg  20  Cal Lutheran  44  Final

Sep. 15 Franklin and Marshall  14  Ursinus  41  Final
  McDaniel  55  Gettysburg  7  Final
  Dickinson  3  Muhlenberg  47  Final
  Johns Hopkins  28  Rochester  6  Final

Sep. 21 Bridgewater  50  Johns Hopkins  27  Final

Sep. 22 Ursinus  9  McDaniel  35  Final
  Albright  27  Dickinson  12  Final
  Muhlenberg  45  Franklin and Marshall  3  Final
  Gettysburg  61  Averett  6  Final

Sep. 29 McDaniel  28  Muhlenberg  25  Final
  Carnegie Mellon  37  Franklin and Marshall  14  Final
  Johns Hopkins  14  Gettysburg  7  Final

Oct. 6 Ursinus  7  Johns Hopkins  13  Final
  William Paterson  23  McDaniel  55  Final
  Dickinson  26  Franklin and Marshall  14  Final

Oct. 13 Gettysburg  7  Ursinus  31  Final
  McDaniel  47  Dickinson  21  Final
  Johns Hopkins  14  Muhlenberg  22  Final
  Franklin and Marshall  0  Hobart  44  Final

Oct. 20 Franklin and Marshall  0  McDaniel  54  Final
  Muhlenberg  41  Gettysburg  0  Final
  Dickinson  17  Kean  7  Final
  Wooster  14  Ursinus  53  Final

Oct. 27 Ursinus  20  Muhlenberg  23  Final
  Johns Hopkins  14  Dickinson  17  Final
  Gettysburg  16  St. Lawrence  7  Final

Nov. 2 Ursinus  31  FDU-Florham  14  Final

Nov. 3 McDaniel  42  Jacksonville  21  Final
  Franklin and Marshall  0  Johns Hopkins  41  Final
  Muhlenberg  63  Hartwick  13  Final
  Dickinson  30  Gettysburg  0  Final

Nov. 10 Ursinus  40  Dickinson  28  Final
  Johns Hopkins  21  McDaniel  14  Final
  Gettysburg  24  Franklin and Marshall  16  Final
  Moravian  17  Muhlenberg  7  Final

Nov. 17 McDaniel  21  Washington and Jefferson  24  Final
  Muhlenberg  29  King's  32  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos