Centennial Conference Link to official site

1999 CC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Randolph-Macon  54  Gettysburg  20  Final
  Muhlenberg  42  Merchant Marine  24  Final
  Oberlin  6  Swarthmore  42  Final
  McDaniel  24  Bridgewater (Va.)  0  Final

Sep. 11 Ursinus  25  Lebanon Valley  7  Final
  Gettysburg  14  Hampden-Sydney  28  Final
  Franklin and Marshall  12  Catholic  46  Final
  Washington and Lee  14  Johns Hopkins  31  Final
  Hobart  20  Dickinson  32  Final
  Randolph-Macon  7  McDaniel  28  Final

Sep. 17 Swarthmore  3  Johns Hopkins  37  Final

Sep. 18 Franklin and Marshall  20  Ursinus  27  Final
  Dickinson  13  Muhlenberg  30  Final
  McDaniel  44  Gettysburg  0  Final

Sep. 25 Gettysburg  55  Swarthmore  8  Final
  Muhlenberg  42  Franklin and Marshall  13  Final
  Susquehanna  42  Dickinson  6  Final
  Johns Hopkins  20  Merchant Marine  24  Final
  Ursinus  15  McDaniel  36  Final

Oct. 2 Union  17  Franklin and Marshall  10  Final
  Johns Hopkins  37  Gettysburg  13  Final
  Swarthmore  0  Ursinus  59  Final
  Dickinson  7  Carnegie Mellon  3  Final
  Western Maryland  21  Muhlenberg  14  Final
  McDaniel  21  Muhlenberg  14  Final

Oct. 8 Ursinus  20  Johns Hopkins  18  Final

Oct. 9 Dickinson  31  Franklin and Marshall  26  Final
  Muhlenberg  35  Swarthmore  0  Final

Oct. 16 Western Maryland  42  Dickinson  0  Final
  Gettysburg  35  Ursinus  55  Final
  Johns Hopkins  18  Muhlenberg  42  Final
  Franklin and Marshall  7  Hobart  35  Final
  McDaniel  42  Dickinson  0  Final

Oct. 22 Bridgewater (Va.)  37  Johns Hopkins  24  Final RC

Oct. 23 Wilkes  10  Ursinus  16  Final
  Muhlenberg  28  Gettysburg  42  Final
  Dickinson  24  Swarthmore  14  Final
  Franklin and Marshall  0  McDaniel  19  Final

Oct. 30 Ursinus  35  Muhlenberg  23  Final
  Johns Hopkins  21  Dickinson  37  Final
  Swarthmore  15  Franklin and Marshall  17  Final
  Gettysburg  59  St. Lawrence  28  Final
  Widener  20  McDaniel  57  Final

Nov. 6 Dickinson  35  Gettysburg  14  Final
  Muhlenberg  24  Grove City  31  Final
  Franklin and Marshall  33  Johns Hopkins  35  Final
  Waynesburg  35  Ursinus  48  Final
  McDaniel  41  Swarthmore  14  Final

Nov. 13 Ursinus  32  Dickinson  30  Final
  Swarthmore  13  Washington and Lee  40  Final
  Moravian  26  Muhlenberg  52  Final
  Gettysburg  12  Franklin and Marshall  22  Final
  Johns Hopkins  7  McDaniel  37  Final

Nov. 20 Ursinus  43  Bridgewater State  38  Final
  Catholic  16  McDaniel  20  Final

Nov. 27 Ursinus  0  Rowan  55  Final
  McDaniel  16  Trinity (Texas)  20  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.