American Southwest Conference Link to official site

2007 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Aug. 30 Millsaps  26  Mississippi College  27  Final

Sep. 1 McMurry  13  Huntingdon  26  Final
  Trinity (Texas)  23  East Texas Baptist  0  Final
  Sul Ross State  33  Texas Lutheran  31  Final
  UW-La Crosse  47  Hardin-Simmons  21  Final
  Southern Nazarene  42  Howard Payne  14  Final

Sep. 8 Sul Ross State  39  Southwestern Assemblies  7  Final
  Millsaps  44  Louisiana College  10  Final
  Christopher Newport  19  Mary Hardin-Baylor  51  Final
  Texas Lutheran  10  Trinity (Texas)  31  Final
  East Texas Baptist  19  Ouachita Baptist  46  Final
  Austin  35  McMurry  41  Final

Sep. 15 Sul Ross State  14  Mary Hardin-Baylor  55  Final
  Texas Lutheran  5  Mississippi College  34  Final
  Howard Payne  18  East Texas Baptist  20  Final
  Hardin-Simmons  42  Linfield  52  Final
  McMurry  15  Louisiana College  38  Final

Sep. 22 Mary Hardin-Baylor  48  Texas Lutheran  0  Final
  Louisiana College  34  Hardin-Simmons  41  Final
  Howard Payne  27  Texas Col.  33  Final - OT
  East Texas Baptist  41  Sul Ross State  28  Final
  Mississippi College  47  McMurry  14  Final

Sep. 29 Louisiana College  30  LaGrange  17  Final
  Sul Ross State  34  Howard Payne  31  Final - 2OT
  Texas Lutheran  17  East Texas Baptist  19  Final
  McMurry  19  Mary Hardin-Baylor  61  Final
  Hardin-Simmons  45  Mississippi College  42  Final

Oct. 6 Howard Payne  48  Texas Lutheran  55  Final
  East Texas Baptist  19  McMurry  12  Final - OT
  Mary Hardin-Baylor  47  Hardin-Simmons  14  Final
  Mississippi College  42  Louisiana College  34  Final

Oct. 13 Mississippi College  50  LaGrange  7  Final
  McMurry  34  Howard Payne  24  Final
  Hardin-Simmons  26  East Texas Baptist  24  Final
  Texas Lutheran  42  Sul Ross State  45  Final - 3OT
  Louisiana College  14  Mary Hardin-Baylor  70  Final

Oct. 20 Mary Hardin-Baylor  69  Mississippi College  30  Final
  Howard Payne  48  Hardin-Simmons  47  Final - OT
  East Texas Baptist  27  Louisiana College  23  Final
  Sul Ross State  26  McMurry  20  Final

Oct. 27 Mary Hardin-Baylor  14  UW-Whitewater  41  Final
  Mississippi College  45  East Texas Baptist  21  Final
  Hardin-Simmons  46  Sul Ross State  36  Final
  Louisiana College  43  Howard Payne  36  Final
  McMurry  9  Texas Lutheran  20  Final

Nov. 3 Sul Ross State  37  Louisiana College  38  Final
  East Texas Baptist  7  Mary Hardin-Baylor  72  Final
  Howard Payne  10  Mississippi College  31  Final
  Texas Lutheran  34  Hardin-Simmons  63  Final

Nov. 10 Mary Hardin-Baylor  70  Howard Payne  20  Final
  Mississippi College  56  Sul Ross State  35  Final
  Louisiana College  31  Texas Lutheran  26  Final
  Hardin-Simmons  71  McMurry  56  Final

Nov. 17 Trinity (Texas)  23  Mary Hardin-Baylor  52  Final

Nov. 24 N.C. Wesleyan  0  Mary Hardin-Baylor  64  Final

Dec. 1 Mary Hardin-Baylor  27  Wesley  10  Final

Dec. 8 Mary Hardin-Baylor  7  UW-Whitewater  16  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos