/seasons/2011/contrib/20111121yaxynn

Three Juniors Earn OAC Football Awards; Raiders Have 10 All-OAC First Team Picks

More news about: Mount Union

Three Mount Union football juniors in offensive lineman Antonio Tate(Cleveland/Villa Angela St. Joseph), defensive end Charles Dieuseul (Winter Haven, Fla./Lake Region) and safety Nick Driskill (Wabash, Ind./Southwood) each earned OAC special awards and were three of 10 Raiders named to the All-OAC First Team by the conference's 10 head coaches.

Tate received the Ken Wable Most Outstanding Offensive Lineman award as he startedall 10 regular season games at left tackle for a unit that topped the conference in scoring and total offense. He is the 17th Mount Union player to win the award named for former Raider head coach Ken Wable and first since Derek Blanchard in 2007.

Dieuseul earned the Paul Hoernemann Oustanding Defensive Lineman award as he started all 10 regular season games and was among conference leaders with 5.5 sacks and 12.0 tackles for loss and is a two-time All-OAC First Team pick. He is the 11th Raider to win the award named for College Football Hall of Famer and former Heidelberg coach Paul Hoernemann and first since James Herbert in 2008.

Driskill nabbed the Lee Tressel Outstanding Defensive Back award as he started all 10 games and leads the Raiders in tackles and interceptions while he is the conference leader in passes defended who has earned Academic All-OAC and two-time Academic All-District honors. He is the ninth Raider to win the award named for College Football Hall of Famer and former Baldwin-Wallace coach Lee Tressel and is the first Mount Union player since Drew McClain in 2009 to win the award.

The trio were joined on the All-OAC First Team by senior center Brett Ekkens (Kentwood,Mich./East Kentwood) along with juniors Jasper Collins (Geneva, N.Y./Geneva) at wide receiver, Matt Mattox (St. Joseph, Mich./St. Joseph) on the offensive line and Jeremy Murray (Martins Ferry/Martins Ferry) at running back on offense. On defense was senior linebacker Arthur Smith (Miami, Fla/Killian) and senior defensive back Alex Ferrara(Independence/Walsh Jesuit) along with sophomore Matt Fechko (Twinsburg/Twinsburg).

Rounding out the first team selections was senior kicker Tyler Almeida (Elyria/Elyria).

All-OAC Second Team selections include senior wide receiver A.J. Claycomb (Medina/Medina) and juniors in defensive lineman Frank Orteca(Twinsburg/Twinsburg) and defensive back Isaiah Scott (Hamilton/Fairfield).

Senior linebacker Jorge Carbonell (Miami, Fla./Archbishop Carroll) and junior offensive lineman Mac Knisely (Perrysburg/Perrysburg) were both All-OAC honorable mention selections.

The group helped lead No. 2 ranked Mount Union to a 20th consecutive and 23rd overall OAC football championship.  The Purple Raiders (11-0) take on No. 25 ranked Centre (Ky.) in the second round of the NCAA Division III Football Playoffs this Saturday at noon at Mount Union Stadium in Alliance, Ohio.

Aug. 31: All times Eastern
7:00 PM
Moravian at King's
7:00 PM
Methodist at Campbell
7:00 PM
Alfred State at Coast Guard
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Stevenson at Frostburg State
7:00 PM
Wesley at Delaware Valley
7:00 PM
Mayville St. at Buena Vista
7:30 PM
Manchester at Trine
Video Live Stats
8:00 PM
McMurry at Okla. Panhandle
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
Greenville at Millikin
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Fitchburg State at Curry
7:00 PM
Johns Hopkins at Washington and Lee
Video Live Stats
7:00 PM
FDU-Florham at TCNJ
7:00 PM
MIT at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:30 PM
Anna Maria at WPI
Video Live Stats
7:30 PM
Gettysburg at Bridgewater
Sep. 2: All times Eastern
12:00 PM
Grove City at Juniata
Live Stats
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Video Live Stats
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
Norwich at Morrisville State
12:00 PM
Bethany at Ursinus
Video Live Stats
12:00 PM
Brockport at Hobart
12:00 PM
Augustana at Cortland
12:00 PM
Bridgewater State at Buffalo State
Live Stats
12:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Video Live Stats Live Stats
12:30 PM
N.C. Wesleyan at Mount Union
Live Stats Audio
1:00 PM
Wilkes at Muhlenberg
1:00 PM
Kalamazoo at Oberlin
Video Live Stats
1:00 PM
Catholic at McDaniel
1:00 PM
Heidelberg at Olivet
1:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
1:00 PM
Alma at St. Vincent
1:00 PM
Castleton at Plymouth State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
UW-Oshkosh at John Carroll
Video Live Stats Audio
1:00 PM
Alfred at Ithaca
1:00 PM
Misericordia at Merchant Marine
Video Live Stats
1:00 PM
Albion at Wabash
Video Live Stats
1:00 PM
Dickinson at Randolph-Macon
Video
1:00 PM
Bluffton at Wooster
Video Live Stats
1:00 PM
Union at Husson
Video Live Stats
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Westminster (Pa.)
1:00 PM
St. John Fisher at Washington and Jefferson
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
Video Live Stats Audio
1:00 PM
Averett at Hampden-Sydney
1:00 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Video Live Stats
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
William Paterson at RPI
1:00 PM
Franklin at Thomas More
Live Stats
1:00 PM
Greensboro at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video Live Stats
1:00 PM
Kenyon at Sewanee
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Mount St. Joseph at Capital
Video Live Stats
1:30 PM
Baldwin Wallace at Defiance
Live Stats
1:30 PM
Earlham at Wilmington
Live Stats
2:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Norbert at UW-Stevens Point
2:00 PM
Carthage at Aurora
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Guilford at Huntingdon
2:00 PM
UW-Stout at Simpson
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Nebraska Wesleyan
2:00 PM
Rockford at MacMurray
2:00 PM
Finlandia at Concordia (Wis.)
Video Live Stats
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Dubuque at Bethel
2:00 PM
Westminster (Mo.) at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Grinnell at St. Olaf
2:00 PM
Hamline at Crown
2:00 PM
UW-Whitewater at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Whitworth at Central
2:00 PM
Coe at UW-River Falls
2:00 PM
Loras at Elmhurst
2:00 PM
Concordia-Chicago at Ripon
Video Live Stats
2:00 PM
Presentation at Lawrence
2:00 PM
George Fox at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
Lake Forest at Beloit
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
Live Stats Audio
3:00 PM
Austin at Bacone
4:00 PM
Puget Sound at La Verne
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
6:00 PM
Ohio Northern at Adrian
Live Stats Audio
6:00 PM
North Park at Anderson
7:00 PM
Christopher Newport at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Brevard at Davidson
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats
7:00 PM
Otterbein at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Marietta at Geneva
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
St. Lawrence at Utica
7:00 PM
Southwestern at Denison
7:00 PM
Martin Luther at Minnesota-Morris
7:00 PM
Carroll at Lakeland
7:00 PM
Rose-Hulman at Illinois College
Video Live Stats
7:00 PM
Trinity Int'l at Wisconsin Lutheran
Video Live Stats
7:00 PM
Sul Ross State at Texas-Permian Basin
7:00 PM
Luther at UW-La Crosse
7:00 PM
Wayland Baptist at Louisiana College
8:00 PM
Knox at Eureka
Video Live Stats
8:00 PM
Northwestern (Minn.) at Augsburg
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Robert Morris-Chicago at North Central (Ill.)
8:00 PM
Wheaton (Ill.) at Benedictine
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Howard Payne at Southwestern Assemblies
10:00 PM
Trinity (Texas) at Redlands
10:00 PM
Rhodes at Willamette
Live Stats
Maintenance in progress.