/seasons/2010/contrib/20110501pdh33f

Charleston Southern Highlights 2011 Schedule

More news about: Wesley

DOVER, Del. - A game against Division I FCS Charleston Southern on October 1 highlights Wesley College's 2011 football schedule.

The Buccaneers are a fully funded program featuring 63 scholarships and compete in the Big South Conference. 

"We are excited to play a I-AA team," said Wolverine head coach Mike Drass. "We know it will be a huge challenge, playing a fully funded team. But we are going to give them everything we have."

Charleston Southern plays a very challenging schedule itself, opening the season with games at Division I FBS opponents Central Florida and Florida State.  The Knights played in the Conference USA Championship Game and the Seminoles reached the ACC Championship Game a year ago.

Another game of note comes when Wesley travels to Ohio to take on Walsh University at Fawcett Stadium at the Pro Football Hall of Fame in Canton, Ohio on October 22.

"Walsh is an NAIA team transitioning to NCAA Division II," notes Drass.  "I think playing a game in Canton, Ohio at the Hall of Fame stadium we be a big thrill for our kids."

The Wolverines will host four opponents on their 2011 slate, starting with the season opener against East Texas Baptist on September 3.

Drass says the Tigers will give Wesley a stiff challenge to open the season.  "ETBU took Mary Hardin-Baylor to overtime. Enough said. We know we'll be in for a battle."

After road games at Kean (9/10), Husson (9/17) and Charleston Southern, the Wolverines return to Scott D. Miller Stadium for Homecoming against Frostburg State on October 8.

From there it is road trips to Virginia University of Lynchburg (10/15) and Walsh before Salisbury visits Dover on October 29.

November features a contest at Apprentice before the November 12 regular season finale at home against Huntingdon (Ala.). 

From there, Wesley will be looking for its seventh straight trip to the NCAA Division III Football Championships.  The Wolverines went 12-1 last season and were the top overall seed in the tournament.  Wesley advanced to the national semifinals before bowing to the eventual national champions from Wisconsin-Whitewater.  Over the past six seasons, the Wolverines have compiled a 70-10 mark, the third most wins in Division III.  Wesley's 15 playoff victories in that time frame are also the third best in Division III.

Date Opponent Time
Sep. 3 East Tex. Baptist 1:00 PM
Sep. 10 at Kean 1:00 PM
Sep. 24 at Husson 1:00 PM
Oct. 1 at Charleston So. 1:30 PM
Oct. 8 Frostburg St. 1:00 PM
Oct. 15 at Virginia University of Lynchburg 1:00 PM
Oct. 22 at Walsh 12:00 PM
Oct. 29 Salisbury 1:00 PM
Nov. 5 at Apprentice School 1:00 PM
Nov. 12 Huntingdon 1:00 PM
Aug. 31: All times Eastern
TBA
Moravian at King's
7:00 PM
Methodist at Campbell
7:00 PM
Alfred State at Coast Guard
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Stevenson at Frostburg State
7:00 PM
Wesley at Delaware Valley
7:00 PM
Mayville St. at Buena Vista
7:30 PM
Manchester at Trine
Video Live Stats
8:00 PM
McMurry at Okla. Panhandle
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
Greenville at Millikin
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Fitchburg State at Curry
7:00 PM
Johns Hopkins at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
FDU-Florham at TCNJ
7:00 PM
MIT at Becker
Video Live Stats
7:30 PM
Anna Maria at WPI
Video Live Stats
7:30 PM
Gettysburg at Bridgewater
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Kalamazoo at Oberlin
TBA
Heidelberg at Olivet
TBA
Worcester State at Salve Regina
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Grove City at Juniata
TBA
Birmingham-Southern at LaGrange
TBA
Carthage at Aurora
TBA
St. Norbert at UW-Stevens Point
TBA
Knox at Eureka
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
Norwich at Morrisville State
12:00 PM
Bethany at Ursinus
12:00 PM
Brockport at Hobart
12:00 PM
Augustana at Cortland
12:00 PM
Bridgewater State at Buffalo State
12:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Video Live Stats Live Stats
12:30 PM
N.C. Wesleyan at Mount Union
Live Stats
1:00 PM
Alma at St. Vincent
1:00 PM
Castleton at Plymouth State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
UW-Oshkosh at John Carroll
1:00 PM
Alfred at Ithaca
1:00 PM
Misericordia at Merchant Marine
1:00 PM
Albion at Wabash
1:00 PM
Dickinson at Randolph-Macon
1:00 PM
Bluffton at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Union at Husson
Video Live Stats
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Westminster (Pa.)
1:00 PM
St. John Fisher at Washington and Jefferson
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Averett at Hampden-Sydney
1:00 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
William Paterson at RPI
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video Live Stats
1:00 PM
Kenyon at Sewanee
1:30 PM
Franklin at Thomas More
Live Stats
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Mount St. Joseph at Capital
1:30 PM
Baldwin Wallace at Defiance
1:30 PM
Earlham at Wilmington
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Guilford at Huntingdon
2:00 PM
UW-Stout at Simpson
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Nebraska Wesleyan
2:00 PM
Rockford at MacMurray
2:00 PM
Finlandia at Concordia (Wis.)
Video Live Stats
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
2:00 PM
Dubuque at Bethel
2:00 PM
Westminster (Mo.) at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Grinnell at St. Olaf
2:00 PM
Hamline at Crown
2:00 PM
UW-Whitewater at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Whitworth at Central
2:00 PM
Coe at UW-River Falls
2:00 PM
Loras at Elmhurst
2:00 PM
Concordia-Chicago at Ripon
Video Live Stats
2:00 PM
Presentation at Lawrence
2:00 PM
George Fox at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
Lake Forest at Beloit
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
Austin at Bacone
4:00 PM
Puget Sound at La Verne
6:00 PM
Ohio Northern at Adrian
Live Stats Audio
7:00 PM
Christopher Newport at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Brevard at Davidson
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats
7:00 PM
Otterbein at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Marietta at Geneva
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
St. Lawrence at Utica
7:00 PM
Southwestern at Denison
7:00 PM
Martin Luther at Minnesota-Morris
7:00 PM
Carroll at Lakeland
7:00 PM
Rose-Hulman at Illinois College
Video Live Stats
7:00 PM
Trinity Int'l at Wisconsin Lutheran
Video Live Stats
7:00 PM
Sul Ross State at Texas-Permian Basin
7:00 PM
Luther at UW-La Crosse
7:00 PM
Wayland Baptist at Louisiana College
8:00 PM
Trinity (Texas) at Redlands
8:00 PM
Northwestern (Minn.) at Augsburg
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Robert Morris-Chicago at North Central (Ill.)
8:00 PM
Wheaton (Ill.) at Benedictine
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Howard Payne at Southwestern Assemblies
10:00 PM
Rhodes at Willamette
Live Stats
Maintenance in progress.