West Region teams

School Nickname Location Conference Region Surface Enrollment
Augsburg Auggies Minneapolis, MN MIAC West Turf 2439
Beloit Buccaneers Beloit, WI MWC West Turf 1288
Bethel Royals Arden Hills, MN MIAC West Grass 2699
Buena Vista Beavers Storm Lake, IA IIAC West Turf 1873
Cal Lutheran Kingsmen Thousand Oaks, CA SCIAC West Turf 2477
Carleton Knights Northfield, MN MIAC West Grass 1975
Carroll Pioneers Waukesha, WI MWC West Turf 2493
Central Dutch Pella, IA IIAC West Turf 1426
Chapman Panthers Orange, CA SCIAC West Turf 5433
Claremont-Mudd-Scripps Stags Claremont, CA SCIAC West Grass 2873
Coe Kohawks Cedar Rapids, IA IIAC West Turf 1249
Concordia-Moorhead Cobbers Moorhead, MN MIAC West Turf 2815
Cornell Rams Mount Vernon, IA MWC West Turf 1103
Crown Storm St. Bonifacius, MN UMAC West Turf 915
Dubuque Spartans Dubuque, IA IIAC West Turf 1589
Eureka Red Devils Eureka, IL UMAC West Grass 640
George Fox Bruins Newberg, OR NWC West Turf 2108
Greenville Panthers Greenville, IL UMAC West Grass 1022
Grinnell Pioneers Grinnell, IA MWC West Grass 1638
Gustavus Adolphus Gusties St. Peter, MN MIAC West Turf 2451
Hamline Pipers St. Paul, MN MIAC West Turf 1957
Illinois College Blueboys Jacksonville, IL MWC West Turf 945
Iowa Wesleyan Tigers Mount Pleasant, Iowa UMAC West Grass 386
Knox Prairie Fire Galesburg, IL MWC West Turf 1355
La Verne Leopards La Verne, CA SCIAC West Turf 3106
Lake Forest Foresters Lake Forest, IL MWC West Turf 1342
Lawrence Vikings Appleton, WI MWC West Grass 1415
Lewis and Clark Pioneers Portland, OR NWC West Turf 1911
Linfield Wildcats McMinnville, OR NWC West Turf 1615
Loras Duhawks Dubuque, IA IIAC West Turf 1456
Luther Norse Decorah, IA IIAC West Grass 2376
Macalester Scots St. Paul, MN MWC West Turf 2010
MacMurray Highlanders Jacksonville, IL UMAC West Grass 516
Martin Luther Knights New Ulm, MN UMAC West Grass 702
Minnesota-Morris Cougars Morris, MN UMAC West Turf 1461
Monmouth Scots Monmouth, IL MWC West Turf 1314
Nebraska Wesleyan Prairie Wolves Lincoln, NE IIAC West Turf 1489
Northwestern (Minn.) Eagles Roseville, MN UMAC West Turf 1818
Occidental Tigers Los Angeles, CA SCIAC West Turf 2096
Pacific Lutheran Lutes Tacoma, WA NWC West Turf 3030
Pacific Boxers Forest Grove, OR NWC West Turf 1531
Pomona-Pitzer Sagehens Claremont, CA SCIAC West Grass 2515
Puget Sound Loggers Tacoma, WA NWC West Grass 2555
Redlands Bulldogs Redlands, CA SCIAC West Grass 2421
Ripon Red Hawks Ripon, WI MWC West Turf 1036
Simpson Storm Indianola, IA IIAC West Turf 1466
St. John's Johnnies Collegeville, MN MIAC West Turf 1877
St. Norbert Green Knights De Pere, WI MWC West Turf 2027
St. Olaf Oles Northfield, MN MIAC West Grass 3071
St. Scholastica Saints Duluth, MN UMAC West Turf 2311
St. Thomas Tommies St. Paul, MN MIAC West Turf 5872
UW-Eau Claire Blugolds Eau Claire, WI WIAC West Turf 9799
UW-La Crosse Eagles La Crosse, WI WIAC West Turf 8090
UW-Oshkosh Titans Oshkosh, WI WIAC West Turf 8936
UW-Platteville Pioneers Platteville, WI WIAC West Turf 6498
UW-River Falls Falcons River Falls, WI WIAC West Turf 5588
UW-Stevens Point Pointers Stevens Point, WI WIAC West Turf 8096
UW-Stout Blue Devils Menomonie, WI WIAC West Turf 6815
UW-Whitewater Warhawks Whitewater, WI WIAC West Turf 9901
Wartburg Knights Waverly, IA IIAC West Turf 1729
Westminster (Mo.) Blue Jays Fulton, MO UMAC West Grass 1016
Whittier Poets Whittier, CA SCIAC West Turf 1366
Whitworth Pirates Spokane, WA NWC West Grass 2298
Willamette Bearcats Salem, OR NWC West Turf 1746

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats