North Region teams

School Nickname Location Conference Region Surface Enrollment
Adrian Bulldogs Adrian, MI MIAA North Turf 1620
Albion Britons Albion, MI MIAA North Turf 1489
Allegheny Gators Meadville, PA NCAC North Turf 2080
Alma Scots Alma, MI MIAA North Turf 1331
Anderson Ravens Anderson, IN HCAC North Turf 1901
Augustana Vikings Rock Island, IL CCIW North Turf 2513
Aurora Spartans Aurora, IL NACC North Turf 2428
Baldwin Wallace Yellow Jackets Berea, OH OAC North Turf 3012
Benedictine Eagles Lisle, IL NACC North Turf 2946
Bluffton Beavers Bluffton, OH HCAC North Grass 933
Capital Crusaders Columbus, OH OAC North Turf 2329
Carthage Red Men Kenosha, WI CCIW North Turf 2533
Case Western Reserve Spartans Cleveland, OH PAC North Turf 4196
Chicago Maroons Chicago, IL UAA North Turf 4955
Concordia (Wis.) Falcons Mequon, WI NACC North Turf 2521
Concordia-Chicago Cougars River Forest, IL NACC North Turf 1025
Defiance Yellow Jackets Defiance, OH HCAC North Turf 805
Denison Big Red Granville, OH NCAC North Turf 2173
DePauw Tigers Greencastle, IN NCAC North Turf 2237
Earlham Quakers Richmond, IN HCAC North Grass 1139
Elmhurst Bluejays Elmhurst, IL CCIW North Turf 2748
Franklin Grizzlies Franklin, IN HCAC North Turf 996
Hanover Panthers Hanover, IN HCAC North Turf 1060
Heidelberg Student Princes Tiffin, OH OAC North Turf 1021
Hiram Terriers Hiram, OH NCAC North Turf 1135
Hope Flying Dutchmen Holland, MI MIAA North Turf 3093
Illinois Wesleyan Titans Bloomington, IL CCIW North Turf 2113
John Carroll Blue Streaks University Heights, OH OAC North Turf 3012
Kalamazoo Hornets Kalamazoo, MI MIAA North Grass 1353
Kenyon Lords Gambier, OH NCAC North Turf 1635
Lakeland Muskies Sheboygan, WI NACC North Grass 1023
Manchester Spartans N. Manchester, IN HCAC North Grass 1276
Marietta Pioneers Marietta, OH OAC North Turf 1406
Millikin Big Blue Decatur, IL CCIW North Grass 2118
Mount St. Joseph Lions Cincinnati, OH HCAC North Turf 1277
Mount Union Purple Raiders Alliance, OH OAC North Turf 2115
Muskingum Muskies New Concord, OH OAC North Turf 1553
North Central (Ill.) Cardinals Naperville, IL CCIW North Turf 2490
North Park Vikings Chicago, IL CCIW North Turf 1854
Oberlin Yeomen Oberlin, OH NCAC North Grass 2793
Ohio Northern Polar Bears Ada, OH OAC North Grass 2188
Ohio Wesleyan Battling Bishops Delaware, OH NCAC North Turf 1812
Olivet Comets Olivet, MI MIAA North Turf 1008
Otterbein Cardinals Westerville, OH OAC North Grass 2312
Rockford Regents Rockford, IL NACC North Grass 847
Rose-Hulman Engineers Terre Haute, IN HCAC North Grass 1888
Trine Thunder Angola, IN MIAA North Turf 1455
Wabash Little Giants Crawfordsville, IN NCAC North Turf 883
Wheaton (Ill.) Thunder Wheaton, IL CCIW North Turf 2282
Wilmington Quakers Wilmington, OH OAC North Turf 1192
Wisconsin Lutheran Warriors Milwaukee, WI NACC North Turf 917
Wittenberg Tigers Springfield, OH NCAC North Turf 1842
Wooster Scots Wooster, OH NCAC North Turf 1862

Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading