East Region teams

School Nickname Location Conference Region Surface Enrollment
Albright Lions Reading, PA MAC East Turf 2299
Alfred State Pioneers Alfred, NY IND East Turf 3277
Alfred Saxons Alfred, NY E8 East Turf 1895
Amherst Lord Jeffs Amherst, MA NESCAC East Grass 1697
Anna Maria Amcats Paxton, MA ECFC East Turf 881
Bates Bobcats Lewiston, ME NESCAC East Turf 1776
Becker Hawks Leicester, MA ECFC East Turf 1362
Bowdoin Polar Bears Brunswick, ME NESCAC East Grass 1716
Bridgewater State Bears Bridgewater, MA MASCAC East Turf 7869
Brockport State Golden Eagles Brockport, NY NJAC East Turf 6255
Buffalo State Bengals Buffalo, NY E8 East Turf 8797
Castleton State Spartans Castleton, VT ECFC East Turf 1839
Coast Guard Bears New London, CT NEFC East Turf 963
Colby White Mules Waterville, ME NESCAC East Turf 1847
Cortland State Red Dragons Cortland, NY NJAC East Turf 5963
Curry Colonels Milton, MA NEFC East Turf 1976
Delaware Valley Aggies Doylestown, PA MAC East Turf 1634
Endicott Gulls Beverly, MA NEFC East Turf 2296
FDU-Florham Devils Madison, NJ MAC East Turf 2258
Fitchburg State Falcons Fitchburg, MA MASCAC East Turf 3394
Framingham State Rams Framingham, MA MASCAC East Grass 3497
Frostburg State Bobcats Frostburg, MD E8 East Turf 4247
Gallaudet Bison Washington, DC ECFC East Turf 927
Hamilton Continentals Clinton, NY NESCAC East Turf 1833
Hartwick Hawks Oneonta, NY E8 East Turf 1427
Hobart Statesmen Geneva, NY LL East Turf 2050
Husson Eagles Bangor, ME ECFC East Turf 1939
Ithaca Bombers Ithaca, NY E8 East Grass 6147
Kean Cougars Union, NJ NJAC East Turf 10407
King's Monarchs Wilkes-Barre, PA MAC East Turf 1994
Lebanon Valley Flying Dutchmen Annville, PA MAC East Turf 1611
Lycoming Warriors Williamsport, PA MAC East Turf 1307
Maine Maritime Mariners Castine, ME NEFC East Turf 908
Mass-Dartmouth Corsairs North Dartmouth, MA MASCAC East Turf 6509
Massachusetts Maritime Buccaneers Buzzards Bay, MA MASCAC East Grass 1066
Merchant Marine Mariners Kings Point, NY LL East Turf 968
Middlebury Panthers Middlebury, VT NESCAC East Turf 2411
Misericordia Cougars Dallas, PA MAC East Turf 1330
MIT Engineers Cambridge, MA NEFC East Grass 4105
Montclair State Red Hawks Upper Montclair, NJ NJAC East Turf 12301
Morrisville State Mustangs Morrisville, NY NJAC East Turf 2708
Mount Ida Mustangs Newton, MA ECFC East Grass 1371
Nichols Bison Dudley, MA NEFC East Turf 1112
Norwich Cadets Northfield, VT ECFC East Turf 2223
Plymouth State Panthers Plymouth, NH MASCAC East Grass 4148
Rochester Yellowjackets Rochester, NY LL East Turf 5081
Rowan Profs Glassboro, NJ NJAC East Turf 9247
RPI Engineers Troy, NY LL East Turf 5357
Salisbury Sea Gulls Salisbury, MD E8 East Turf 7298
Salve Regina Seahawks Newport, RI NEFC East Turf 1931
Springfield Pride Springfield, MA LL East Turf 2281
St. John Fisher Cardinals Pittsford, NY E8 East Turf 2660
St. Lawrence Saints Canton, NY LL East Grass 2187
Stevenson Mustangs Stevenson, MD MAC East Turf 3201
SUNY-Maritime Privateers Throggs Neck, NY ECFC East Turf 1565
TCNJ Lions Ewing, NJ NJAC East Turf 6040
Trinity (Conn.) Bantams Hartford, CT NESCAC East Turf 2181
Tufts Jumbos Medford, MA NESCAC East Turf 5004
Union Dutchmen Schenectady, NY LL East Turf 2192
Utica Pioneers Utica, NY E8 East Turf 2117
Wesleyan Cardinals Middletown, CT NESCAC East Grass 2748
Western Connecticut Colonials Danbury, CT MASCAC East Turf 4599
Western New England Golden Bears Springfield, MA NEFC East Turf 2497
Westfield State Owls Westfield, MA MASCAC East Turf 4773
Widener Pride Chester, PA MAC East Turf 2632
Wilkes Colonels Wilkes-Barre, PA MAC East Turf 2082
William Paterson Pioneers Wayne, NJ NJAC East Turf 8408
Williams Ephs Williamstown, MA NESCAC East Grass 1983
Worcester State Lancers Worcester, MA MASCAC East Turf 3886
WPI Engineers Worcester, MA LL East Turf 3627

Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading