Illinois College Blueboys

2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 20 No. 1 UW-Whitewater  27  TCNJ  0 
HALF
LS V A
Sep. 20 No. 2 Mary Hardin-Baylor    UW-La Crosse    7:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 3 Mount Union  62  Muskingum  6  Final BX
Sep. 20 Rowan  7  No. 4 Wesley  37  Final BX
Sep. 20 No. 7 UW-Platteville    No. 5 North Central (Ill.)    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 6 Linfield    Redlands    10:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 8 St. John Fisher    Brockport State    6:00 PM LS V A
Sep. 20 UW-Stout    No. 9 Wartburg    8:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 16 Heidelberg  10  No. 10 John Carroll  43 
8:00 4th Q
LS V V A
Sep. 20 No. 12 Hobart  43  Curry  13  Final BX
Sep. 20 No. 13 Wabash  31  Denison  12  Final
Sep. 20 Moravian  14  No. 14 Johns Hopkins  33  Final BX
Sep. 20 St. Olaf  0  No. 15 Bethel  40 
11:10 3rd
LS V
Sep. 20 DePauw    No. 18 Wittenberg    6:00 PM LS V A
Sep. 20 Hartwick  7  No. 19 Ithaca  42  Final
Sep. 20 UW-Eau Claire  0  No. 20 Wheaton (Ill.)  3 
4th - 15:00
LS V A
Sep. 20 No. 21 Illinois Wesleyan  0  Simpson  10 
4th - 11:49
LS V
Sep. 20 No. 22 Thomas More  66  Thiel  27  Final
Sep. 20 King's  13  No. 23 Lycoming  28 
11:23, 4th
LS V A
Sep. 20 Albright  17  No. 24 Widener  28 
HALF
LS A A
Sep. 20 Coast Guard  0  No. 25 Hampden-Sydney  56  Final BX
Sep. 20 Salve Regina  20  William Paterson  14 
HALF
LS A
Sep. 20 Ursinus  31  Franklin and Marshall  24 
Start of OT
LS V
Sep. 20 LaGrange  35  Greensboro  37 
4th - 01:13
LS V A
Sep. 20 Morrisville State  14  St. Lawrence  14 
HALF
LS V A
Sep. 20 Ohio Northern  31  Baldwin Wallace  28 
4th - 10:36
LS V A A
Sep. 20 Wilmington  14  Capital  21 
Haltime
LS V A
Sep. 20 Franklin  62  Anderson  7 
10:00 4th
LS A A
Sep. 20 Carnegie Mellon  14  Washington and Jefferson  42 
4th - 15:00
LS V A A
Sep. 20 Mount St. Joseph  13  Defiance  14 
3rd QT
LS V
Sep. 20 Earlham  7  Manchester  55 
4th - 09:33
LS LS V
Sep. 20 Bowdoin  0  Williams  26 
3rd - 07:07
LS V
Sep. 20 Muhlenberg  49  McDaniel  3 
3rd - 05:34
LS V
Sep. 20 Marietta  0  Otterbein  14 
Start of 4th Quarter
LS V A A
Sep. 20 Hope  19  Lakeland  14 
3rd Qtr - 5:40
LS V A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Olivet  35  Aurora  14 
8:50 3rd
LS V A
Sep. 20 Albion  31  Concordia (Wis.)  13 
3rd - 06:45
LS V
Sep. 20 North Park  13  Washington U.  21 
9:00 3rd
LS V
Sophomore Spirit Day
Sep. 20 Kalamazoo  14  Wisconsin Lutheran  13 
Halftime
LS A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Concordia-Moorhead  16  St. John's  14 
3rd- 1:23
LS V A A
Sep. 20 Augsburg  39  Carleton  7 
3rd - 03:45
LS V A A
Sep. 20 Hamline  13  Gustavus Adolphus  34 
3rd - 08:57
LS V
Sep. 20 Stetson  23  Birmingham-Southern  19 
3rd - 03:50
LS V
Sep. 20 Occidental  12  Austin  21 
3rd - 01:18
LS V
Sep. 20 Maranatha Baptist  0  Central  51 
halftime
Sep. 20 Eureka  13  Greenville  16 
3rd 2:30
Sep. 20 Trine  21  Rockford  7 
3rd - 05:30
LS
Sep. 20 Rose-Hulman  14  Hanover  28 
Halftime
LS V
Sep. 20 Willamette  7  Cal Lutheran  16 
1st - 05:02
LS V A
Sep. 20 Alma  0  Concordia-Chicago  7 
3:21 1st Quarter
LS V
Sep. 20 Crown  0  St. Scholastica  0 
Start of 1st
LS V
Sep. 18 Christopher Newport  31  N.C. Wesleyan  28  Final BX
Sep. 19 Framingham State  29  Fitchburg State  26  Final BX RC
Sep. 20 RPI  41  Castleton State  13  Final BX
Sep. 20 Maine Maritime  20  Massachusetts Maritime  26  Final - 2OT BX
42nd Annual Admiral's Cup
Sep. 20 Gallaudet  2  Rochester  30  Final BX RC
Sep. 20 Alfred State  28  Husson  34  Final BX
Sep. 20 Sewanee  20  Randolph-Macon  34  Final BX
Sep. 20 Frostburg State  12  Utica  20  Final BX RC
Sep. 20 Alfred  29  Buffalo State  21  Final BX RC
Sep. 20 Newport News Apprentice  24  Catholic  31  Final
Sep. 20 Becker  3  Nichols  10  Final BX
Sep. 20 Wesleyan  22  Middlebury  14  Final BX
Sep. 20 Bridgewater State  51  Worcester State  27  Final BX
Sep. 20 Hamilton  17  Tufts  24  Final BX
Sep. 20 Bates  6  Amherst  14  Final
Sep. 20 Colby  7  Trinity (Conn.)  32  Final BX
Sep. 20 Lebanon Valley  14  Stevenson  20  Final BX
Sep. 20 Allegheny  24  Hiram  21  Final
Sep. 20 SUNY-Maritime  17  Merchant Marine  34  Final BX
Sep. 20 Case Western Reserve  20  St. Vincent  23  Final
Sep. 20 Endicott  41  Kean  28  Final
Sep. 20 Maryville (Tenn.)  40  Averett  17  Final
Sep. 20 Susquehanna  28  Dickinson  29  Final BX PH
Sep. 20 FDU-Florham    Misericordia    1:00 PM LS
Sep. 20 Juniata  17  Gettysburg  31  Final BX
Sep. 20 Lincoln (Pa.)    Montclair State    1:00 PM LS V A
Sep. 20 Bethany    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Sep. 20 Mount Ida  16  Springfield  47  Final
Sep. 20 WPI  7  Norwich  10  Final BX
Sep. 20 Iowa Wesleyan  13  Minnesota-Morris  7  Final BX
Sep. 20 Huntingdon    Methodist    1:00 PM V V
Sep. 20 Geneva    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 20 Trinity (Texas)    Sul Ross State    2:00 PM LS A
Sep. 20 Southwestern Assemblies    Howard Payne    2:00 PM LS A
Sep. 20 Grinnell    Luther    2:00 PM V
Sep. 20 UW-Stevens Point    Coe    2:00 PM A
Sep. 20 Westminster (Mo.)    MacMurray    2:00 PM
Sep. 20 Loras    Augustana    2:00 PM LS V
Sep. 20 Texas Lutheran    Louisiana College    2:00 PM LS V
Sep. 20 Plymouth State    Western Connecticut    3:00 PM LS
Sep. 20 Hardin-Simmons    Wayland Baptist    3:00 PM LS V A
Sep. 20 Lewis and Clark    Whittier    3:00 PM LS V
Sep. 20 Carroll    Lake Forest    3:30 PM LS V
Sep. 20 Whitworth    La Verne    3:30 PM LS V A
Sep. 20 Westfield State    Mass-Dartmouth    4:00 PM LS V
Sep. 20 UW-River Falls    South Dakota Mines    6:00 PM
Sep. 20 Guilford    Southern Virginia    7:00 PM LS LS V A
Salem, Va. @ Salem Stadium
Sep. 20 Wooster    Oberlin    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Ferrum    Shenandoah    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Centre    Washington and Lee    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Kenyon    Ohio Wesleyan    7:00 PM
Sep. 20 Wilkes    Delaware Valley    7:00 PM LS A
Sep. 20 Pacific    Dubuque    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Chicago    Elmhurst    7:00 PM LS V
Sep. 20 UW-Oshkosh    South Dakota State    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 Adrian    Benedictine    7:30 PM LS V A
Sep. 20 Martin Luther    Northwestern (Minn.)    8:00 PM LS V
Sep. 20 Southwestern    East Texas Baptist    8:00 PM LS V A A
Sep. 20 Rhodes    Pomona-Pitzer    10:00 PM LS V

What We're Reading

  • »IWU looks to erase 2011's taste
  • A game from two years ago keeps eating at IWU running back Devonte Jones. "It left a sour taste in my mouth," said Jones of a 33-27 triple-overtime loss to Monmouth in a Division III first-round playoff game in 2011. "They celebrated on our field. It hurts even to this day ... We just have to get it done this time."
  • »How D-III colleges profit from football
  • Deadspin's take on how Division III football drives enrollment leaned heavily on analysis from D3football.com's Pat Coleman. Good take on D-III, actually.
  • »Lake Forest leans on its defense
  • Lake Forest had a breakthrough last season, going 8-2 overall and tying St. Norbert for the Midwest Conference championship at 8-1. But the Foresters were left with a sense of unfinished business.

Past Records

2014 (0-2, 0-0 NWC)

Team Quick Facts

News Releases