Gustavus Adolphus Gusties

2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 5 Anna Maria    Worcester State    TBA
Sep. 5 McDaniel    Catholic    TBA
Sep. 5 Albright    Kean    7:00 PM
Sep. 5 Widener    Rowan    7:00 PM
Sep. 5 WPI    Curry    7:00 PM
Sep. 5 Mass-Dartmouth    Mount Ida    7:00 PM
Sep. 5 Salve Regina    Bridgewater State    7:00 PM
Sep. 5 Trine    Manchester    7:30 PM
Sep. 6 RPI    Norwich    TBA
Sep. 6 Plymouth State    Castleton State    TBA
Sep. 6 Carnegie Mellon    Case Western Reserve    TBA
Sep. 6 St. Lawrence    Coast Guard    TBA
Sep. 6 Thomas More    Wesley    TBA
Sep. 6 Rhodes    Austin    TBA
Sep. 6 Arizona Christian    George Fox    TBA
Sep. 6 Dickinson    Hobart    12:00 PM
Sep. 6 Otterbein    St. John Fisher    12:00 PM
Sep. 6 Union    Ithaca    12:00 PM
Sep. 6 Lebanon Valley    Franklin and Marshall    1:00 PM
Season Opener
Sep. 6 Emory and Henry    Ferrum    1:00 PM
Sep. 6 Washington and Lee    Averett    1:00 PM
Sep. 6 Franklin    Illinois Wesleyan    1:00 PM
Sep. 6 Hampden-Sydney    Wabash    1:00 PM
Sep. 6 Rose-Hulman    Kalamazoo    1:00 PM LS V
Sep. 6 Wilmington    Olivet    1:00 PM
Sep. 6 Adrian    Defiance    1:00 PM
Sep. 6 King's    Moravian    1:00 PM
Sep. 6 Alfred State    Morrisville State    1:00 PM
Sep. 6 Randolph-Macon    Johns Hopkins    1:00 PM
Sep. 6 Susquehanna    Lycoming    1:00 PM
Sep. 6 Oberlin    Brockport State    1:00 PM
Sep. 6 Utica    Misericordia    1:00 PM
Sep. 6 Delaware Valley    Montclair State    1:00 PM
Sep. 6 Southern Virginia    Methodist    1:00 PM
Sep. 6 Ohio Wesleyan    Bluffton    1:00 PM
Sep. 6 Marietta    Kenyon    1:00 PM
Sep. 6 Merchant Marine    Apprentice    1:00 PM
Sep. 6 Alma    Heidelberg    1:30 PM
Sep. 6 Berry    Maryville (Tenn.)    1:30 PM
Sep. 6 Bridgewater (Va.)    Gettysburg    1:30 PM
Sep. 6 Muskingum    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 6 St. Vincent    John Carroll    1:30 PM
Sep. 6 Mount Union    Bethany    1:30 PM
Sep. 6 Juniata    Grove City    1:30 PM
Sep. 6 Sewanee    DePauw    2:00 PM
Sep. 6 Carleton    Macalester    2:00 PM
Sep. 6 Albion    UW-Stevens Point    2:00 PM
Sep. 6 UW-Platteville    Buena Vista    2:00 PM
Sep. 6 UW-Eau Claire    St. Thomas    2:00 PM
Sep. 6 Ohio Northern    Washington U.    2:00 PM LS V
Sep. 6 UW-River Falls    St. John's    2:00 PM
Sep. 6 Crown    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Sep. 6 Concordia-Moorhead    Jamestown    2:00 PM
Sep. 6 Simpson    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Sep. 6 Hope    Monmouth    2:00 PM
Sep. 6 Lawrence    Rockford    2:00 PM
Sep. 6 Aurora    Illinois College    2:00 PM
Sep. 6 Carroll    Lakeland    2:00 PM
Sep. 6 Elmhurst    Loras    2:00 PM
Sep. 6 Millikin    Greenville    2:00 PM
Sep. 6 Coe    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Sep. 6 Central    Benedictine    2:00 PM
Sep. 6 Presentation    Luther    2:00 PM
Sep. 6 Martin Luther    Maranatha Baptist    2:00 PM
Sep. 6 MacMurray    Culver-Stockton    2:00 PM
Sep. 6 Eureka    Knox    2:00 PM
Sep. 6 UW-Stout    Dakota Wesleyan    2:00 PM
Sep. 6 Huntingdon    Louisiana College    2:00 PM
Sep. 6 St. Norbert    Carthage    3:00 PM
Sep. 6 Claremont-Mudd-Scripps    Puget Sound    4:00 PM
Sep. 6 Pomona-Pitzer    MIT    4:00 PM
Sep. 6 Lewis and Clark    Whitworth    4:00 PM
Sep. 6 Hartwick    Western Connecticut    5:00 PM
Sep. 6 Salisbury    Christopher Newport    6:00 PM
Sep. 6 Stevenson    N.C. Wesleyan    7:00 PM
Sep. 6 Butler    Wittenberg    7:00 PM LS V
Sep. 6 Shenandoah    Gallaudet    7:00 PM A
Sep. 6 Wooster    Washington and Jefferson    7:00 PM
Sep. 6 Greensboro    Guilford    7:00 PM
Gate City Soup Bowl
Sep. 6 Geneva    Frostburg State    7:00 PM
Sep. 6 Thiel    Allegheny    7:00 PM
Sep. 6 Concordia (Wis.)    North Park    7:00 PM
Sep. 6 Beloit    Chicago    7:00 PM LS
Sep. 6 LaGrange    Birmingham-Southern    7:00 PM
Sep. 6 Howard Payne    Trinity (Texas)    7:00 PM
Sep. 6 Mary Hardin-Baylor    Millsaps    7:00 PM
Sep. 6 Sul Ross State    Texas Lutheran    7:00 PM
Sep. 6 Hanover    Centre    7:30 PM
Sep. 6 St. Olaf    Northwestern (Minn.)    8:00 PM
Sep. 6 Hamline    Minnesota-Morris    8:00 PM
Sep. 6 Lake Forest    Wisconsin Lutheran    8:00 PM
Sep. 6 Wartburg    Augsburg    8:00 PM
Sep. 6 Hardin-Simmons    Southwestern    8:00 PM

What We're Reading

  • »Johnnie, Tommie help Seahawks soar
  • When they're not busy evaluating talent , it's not uncommon for Seattle Seahawks director of pro personnel Trent Kirchner to share some good-natured ribbing with his boss -- general manager John Schneider.
  • »Learning to love the purple powers
  • Some bemoan the fact that Mount Union and Whitewater always end up on opposite sides of the playoff bracket. To which I say, that?s the way it should be.
  • »Dad inspires Bethel's Mathis brothers
  • As a show of support during their dad's cancer battle, Seth and Landon Mathis grew their hair out. But they stand out on the field for Bethel with or without the locks.

Past Records

2014 (0-0, 0-0 NWC)

Team Quick Facts

News Releases