Concordia (Wis.) Falcons

2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 20 No. 1 UW-Whitewater  27  TCNJ  0 
HALF
LS V A
Sep. 20 No. 2 Mary Hardin-Baylor    UW-La Crosse    7:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 3 Mount Union  55  Muskingum  6 
4th - 07:19
LS A A
Sep. 20 Rowan  7  No. 4 Wesley  37 
4th - 01:33
LS A A
Sep. 20 No. 7 UW-Platteville    No. 5 North Central (Ill.)    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 6 Linfield    Redlands    10:00 PM LS V A A
Sep. 20 No. 8 St. John Fisher    Brockport State    6:00 PM LS V A
Sep. 20 UW-Stout    No. 9 Wartburg    8:00 PM LS V A
Sep. 20 No. 16 Heidelberg  10  No. 10 John Carroll  37 
12:30 4th Q
LS V V A
Sep. 20 No. 12 Hobart  43  Curry  13 
4th - 02:40
LS LS V A A
Sep. 20 No. 13 Wabash  31  Denison  12  Final
Sep. 20 Moravian  14  No. 14 Johns Hopkins  33  Final BX
Sep. 20 St. Olaf  0  No. 15 Bethel  40 
11:10 3rd
LS V
Sep. 20 DePauw    No. 18 Wittenberg    6:00 PM LS V A
Sep. 20 Hartwick  7  No. 19 Ithaca  42  Final
Sep. 20 UW-Eau Claire  0  No. 20 Wheaton (Ill.)  3 
3rd - 4:15
LS V A
Sep. 20 No. 21 Illinois Wesleyan  0  Simpson  10 
3rd - 04:15
LS V
Sep. 20 No. 22 Thomas More  59  Thiel  27 
6:07 4th Q
LS V A
Sep. 20 King's  10  No. 23 Lycoming  28 
7:05, 3rd
LS V A
Sep. 20 Albright  17  No. 24 Widener  28 
HALF
LS A A
Sep. 20 Coast Guard  0  No. 25 Hampden-Sydney  56  Final BX
Sep. 20 Bridgewater State  51  Worcester State  27 
4th - 00:08
LS V
Sep. 20 Colby  7  Trinity (Conn.)  32 
4th - 03:40
LS LS V
Sep. 20 Salve Regina  20  William Paterson  14 
HALF
LS A
Sep. 20 Allegheny  24  Hiram  21 
4th Quarter - 2:33
LS LS V V
Sep. 20 Case Western Reserve  20  St. Vincent  23 
9:19 4th
V
Sep. 20 Ursinus  24  Franklin and Marshall  24 
4th - 00:52
LS V
Sep. 20 Maryville (Tenn.)  33  Averett  17 
4th - 15:00
LS V
Sep. 20 LaGrange  28  Greensboro  37 
4th - 04:59
LS V A
Sep. 20 Morrisville State  14  St. Lawrence  14 
HALF
LS V A
Sep. 20 Juniata  17  Gettysburg  28 
4:34 4th
LS V A
Sep. 20 Ohio Northern  24  Baldwin Wallace  28 
4th - 13:15
LS V A A
Sep. 20 Wilmington  14  Capital  21 
Haltime
LS V A
Sep. 20 Franklin  55  Anderson  7 
3:00 3rd
LS A A
Sep. 20 Carnegie Mellon  14  Washington and Jefferson  35 
3rd - 4:45
LS V A A
Sep. 20 Mount St. Joseph  13  Defiance  14 
3rd QT
LS V
Sep. 20 Earlham  7  Manchester  41 
4th - 13:42
LS LS V
Sep. 20 Bowdoin  0  Williams  19 
3rd - 11:47
LS V
Sep. 20 Muhlenberg  42  McDaniel  3 
3rd - 13:20
LS V
Sep. 20 Marietta  0  Otterbein  14 
10:27 3rd Quarter
LS V A A
Sep. 20 Hope  13  Lakeland  14 
Halftime
LS V A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Olivet  28  Aurora  7 
15:00 3rd
LS V A
Sep. 20 Albion  24  Concordia (Wis.)  13 
3rd - 11:36
LS V
Sep. 20 North Park  13  Washington U.  21 
14:00 3rd
LS V
Sophomore Spirit Day
Sep. 20 Kalamazoo  14  Wisconsin Lutheran  13 
Halftime
LS A
MIAA/NACC Challenge
Sep. 20 Concordia-Moorhead  16  St. John's  7 
3rd- 10:03
LS V A A
Sep. 20 Augsburg  33  Carleton  7 
3rd - 09:08
LS V A A
Sep. 20 Hamline  13  Gustavus Adolphus  34 
3rd - 14:54
LS V
Sep. 20 Stetson  23  Birmingham-Southern  19 
3rd - 11:38
LS V
Sep. 20 Occidental  12  Austin  7 
3rd - 07:50
LS V
Sep. 20 Maranatha Baptist  0  Central  51 
halftime
Sep. 20 Eureka  13  Greenville  16 
3rd 9:00
Sep. 20 Trine  21  Rockford  0 
3rd - 08:00
LS
Sep. 20 Rose-Hulman  7  Hanover  28 
2nd QT
LS V
Sep. 20 Willamette  7  Cal Lutheran  16 
1st - 05:02
LS V A
Sep. 18 Christopher Newport  31  N.C. Wesleyan  28  Final BX
Sep. 19 Framingham State  29  Fitchburg State  26  Final BX RC
Sep. 20 RPI  41  Castleton State  13  Final BX
Sep. 20 Maine Maritime  20  Massachusetts Maritime  26  Final - 2OT BX
42nd Annual Admiral's Cup
Sep. 20 Gallaudet  2  Rochester  30  Final BX
Sep. 20 Alfred State  28  Husson  34  Final BX
Sep. 20 Sewanee  20  Randolph-Macon  34  Final BX
Sep. 20 Frostburg State  12  Utica  20  Final BX RC
Sep. 20 Alfred  29  Buffalo State  21  Final BX RC
Sep. 20 Newport News Apprentice  24  Catholic  31  Final
Sep. 20 Becker    Nichols    1:00 PM LS
Sep. 20 Wesleyan  22  Middlebury  14  Final BX
Sep. 20 Hamilton  17  Tufts  24  Final BX
Sep. 20 Bates  6  Amherst  14  Final
Sep. 20 Lebanon Valley  14  Stevenson  20  Final BX
Sep. 20 SUNY-Maritime  17  Merchant Marine  34  Final BX
Sep. 20 Endicott    Kean    1:00 PM LS V
Sep. 20 Susquehanna  28  Dickinson  29  Final BX PH
Sep. 20 FDU-Florham    Misericordia    1:00 PM LS
Sep. 20 Lincoln (Pa.)    Montclair State    1:00 PM LS V A
Sep. 20 Bethany    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Sep. 20 Mount Ida    Springfield    1:00 PM LS V
Sep. 20 WPI  7  Norwich  10  Final BX
Sep. 20 Iowa Wesleyan    Minnesota-Morris    1:00 PM
Sep. 20 Huntingdon    Methodist    1:00 PM V V
Sep. 20 Geneva    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 20 Trinity (Texas)    Sul Ross State    2:00 PM LS A
Sep. 20 Southwestern Assemblies    Howard Payne    2:00 PM LS A
Sep. 20 Grinnell    Luther    2:00 PM V
Sep. 20 UW-Stevens Point    Coe    2:00 PM A
Sep. 20 Westminster (Mo.)    MacMurray    2:00 PM
Sep. 20 Loras    Augustana    2:00 PM LS V
Sep. 20 Texas Lutheran    Louisiana College    2:00 PM LS V
Sep. 20 Plymouth State    Western Connecticut    3:00 PM LS
Sep. 20 Hardin-Simmons    Wayland Baptist    3:00 PM LS V A
Sep. 20 Lewis and Clark    Whittier    3:00 PM LS V
Sep. 20 Alma    Concordia-Chicago    3:30 PM LS V
Sep. 20 Carroll    Lake Forest    3:30 PM LS V
Sep. 20 Whitworth    La Verne    3:30 PM LS V A
Sep. 20 Westfield State    Mass-Dartmouth    4:00 PM LS V
Sep. 20 Crown    St. Scholastica    4:00 PM LS LS V
Sep. 20 UW-River Falls    South Dakota Mines    6:00 PM
Sep. 20 Guilford    Southern Virginia    7:00 PM LS LS V A
Salem, Va. @ Salem Stadium
Sep. 20 Wooster    Oberlin    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Ferrum    Shenandoah    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Centre    Washington and Lee    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Kenyon    Ohio Wesleyan    7:00 PM
Sep. 20 Wilkes    Delaware Valley    7:00 PM LS A
Sep. 20 Pacific    Dubuque    7:00 PM LS V A
Sep. 20 Chicago    Elmhurst    7:00 PM LS V
Sep. 20 UW-Oshkosh    South Dakota State    7:00 PM LS V A A
Sep. 20 Adrian    Benedictine    7:30 PM LS V A
Sep. 20 Martin Luther    Northwestern (Minn.)    8:00 PM LS V
Sep. 20 Southwestern    East Texas Baptist    8:00 PM LS V A A
Sep. 20 Rhodes    Pomona-Pitzer    10:00 PM LS V

What We're Reading

Past Records

2014 (0-2, 0-0 NWC)

Team Quick Facts

News Releases