July 30, 2014

Albright's Sobolewski Included on 2014 Mitchell Award Watch List

More news about: Albright
Albright College junior Daniel Sobolewski (Linden, N.J./Linden) has been included on the watch list for the 2014 Fred Mitchell Award- which recognizes the nation's top placekicker below Division 1 FBS.

Sobolewski was included on the September and October recognition lists for last year's Mitchell Award.

The Watch List for the Fred Mitchell Award includes 36 Football Championship Subdivision (FCS), Division II, III, National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA) and National Junior College Athletic Association (NJCAA) collegiate place-kickers that were nominated by their colleges for excellence on the football field and in the community.

The Award's Selection Committee Chairman Chris Kearney said, "These place-kickers are impressive on the football field and off the field representing their schools, their football teams, their conferences, their communities, their families and themselves. We look forward to following their accomplishments during the next few months. Of the 36 kickers, 21 led their team in scoring last season and 12 finished second on their team in scoring so there is a lot of scoring power returning this season."

The Watch List was selected with place-kickers from more than 750 eligible colleges. Fred Mitchell said, "It is a pleasure to include these fine young men on the Watch List for this Award, which is celebrating its sixth year in 2014. We are delighted to recognize them based on outstanding performance in the community and expectations going into the 2014 college football season. It is also a thrill to see so many familiar names on the Watch List, including 13 nominees and two place-kickers that were among the top ten for the Award last season."

The breakdown of the 36 place-kickers is as follows:
- Collegiate Division – 7 FCS, 12 Division II, 12 Division III, 3 NAIA and 2 NJCAA
- State – the place-kickers play at schools located in 24 different states
- Year – 16 Seniors, 11 Juniors, 9 Sophomores
- Fred Mitchell Award 2013 nominees that are on the 2014 Watch List - 13

Sobolewski earned second team Preseason All-America honors from BSN this month after being named an honorable mention All-American by the organization last season. He was also a third team D3football.com All-American.

Sobolewski made 15-of-23 field goals and 43-of-45 PATs in 2013. He was fifth in the nation in field goals made, and averaged 58.7 yards per kickoff with 19 touchbacks.

The sophomore made the three longest field goals in school history, equaling his previous year's record of 47 yards in the ECAC Southwest Bowl vs. Juniata, while making from 51 (vs. Stevenson) and 49 yards (vs. Widener).

He was named a BSN National Special Teams Player of the Week and to the D3football.com Team of the Week twice each- after making 3-of-4 field goals vs. Kean, and following a 4-of-5 performance against Widener.

Over the past year, Sobolewski volunteered with the Lions football team at community cleanup projects and team camp.
 
2014 Fred Mitchell Award Watch List: http://www.fredmitchellaward.com/2014watchlist.pdf
comments powered by Disqus
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.