November 2, 2013

Blugold Football Falls 35-27 to Stout to Lose I-94 Trophy

More news about: UW-Eau Claire

MENOMONIE, Wis. (Blugolds.com) – Despite trailing the entire game, the UW-Eau Claire football team made a second-half comeback that came up just short in a 35-27 loss to UW-Stout at Don and Nona Williams Stadium today.

Box Score

The Blugolds have had the I-94 Trophy in their possession for the past two years after winning in 2011 and 2012 but had to relinquish the trophy with the loss today.

Stout struck first with a touchdown but the Blugolds closed within four after Billy Emanuel (Sr.-Owatonna, Minn.) nailed a 30-yard field goal late in the opening quarter.

The Blue Devils struck again two drives later in the second quarter and found the end zone again one more time to get up 21-3. With one minute remaining before halftime, Eau Claire was able to get one more score with Joel Sweeney (Sr.-Tomah, Wis.) capping a 12-play, 71-yard drive with a three yard touchdown to make the score 21-10.

In the third quarter, Luke Hoyord (Sr.-Scandinavia, Wis./Iola-Scandinavia) intercepted a pass on Stout's first drive and the Blugolds then went 39 yards in three plays to get back to within four (21-17). Sweeney ended the drive with an 18-yard run to the end zone.

But the Blue Devils scored on the following drive and after the Blugolds turned the ball over on downs on the next drive, Stout again found the end zone to finish the third quarter up 35-17.

From there, the Blugolds were able to shut down the Blue Devils. Sweeney had a big play near the beginning of the fourth quarter, running 70 yards for a touchdown to get the Blugolds back within 11 points. The run tied for the 15th longest in school history and was the longest run of Sweeney's career (previous best was 65 against UW-River Falls on Nov. 10, 2012).

With less than two minutes remaining, the Blugolds found themselves on the Stout six yard line but elected to kick a field goal from 23 yards out on fourth-and-goal. Emanuel again came through for the Blugolds and brought them to within eight (35-27). Eau Claire tried an onside kick but the Blue Devils recovered and were able to run out the clock, kneeling the ball three times.

Sweeney finished the game with 192 yards rushing on 33 carries and three touchdowns, the second time this season Sweeny had three touchdowns in a game. He moves into third place on the Blugolds' all-time career rushing yards list with 3,726 yards.

Alex Plaster (Sr.-Stevens Point, Wis./SPASH) led the game with 103 yards receiving on 12 catches as quarterback Mark Munger (Jr.-Eau Claire, Wis./Memorial) went 28-for-36 with a career-high 226 yards passing.

On defense, Sean Graham (Sr.-Hales Corners, Wis./Whitnall) finished with a team-high 11 tackles.

The Blugolds are now 1-7 overall and 1-4 in the conference. Stout improves to 3-5 on the season and 1-4 in the WIAC.

Eau Claire will play its final home game of the season next weekend against UW-Oshkosh for Senior Day. Kickoff at Carson Park is set for 2 p.m.

Photos By Chico LaBarbera - http://chico.zenfolio.com/

-KM-

comments powered by Disqus
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading