August 12, 2013

41 Freshmen Join The Maritime Football Family As Camp Begins This Past Weekend

More news about: SUNY-Maritime

THROGGS NECK, N.Y. (August 12, 2013) – When the Maritime football team reported to preseason camp this past Saturday to officially start the 2013 season, the program welcomed 41 new faces to become a part of the close-knit family, in addition to the great number of returners from last year's squad. The new Privateer Class of 2017 consists of student-athletes from five states along the East Coast.

"The coaching staff put in a great effort in recruiting over the past year and we are very excited about this incoming freshman class," said ninth-year head coach Clayton Kendrick-Holmes. "They are an athletic group that meets the needs of our team this year and beyond. They have super credentials on and off the field and I am looking forward to how they will impact our program and campus."

Below is the complete list of incoming freshmen on the 2013 Maritime Football Team. For the entire Maritime roster page with links to each players' complete biographies, follow this link.

48      John Arny                          Metuchen, N.J./Metuchen                                    K/P    6-1     173

Kicker and linebacker for Metuchen High School, where he also played baseball; will major in Marine Engineering with a USCG Engine License.

16      Artem Artemyev                 Brooklyn, N.Y./Sheepshead Bay                          QB    5-8     160

Quarterback and safety in High School, where he also played basketball; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

40      John Brown                       Keystone Heights, Fla./Keystone Heights            WR    5-9     155

All-Gainesville Area, All-County player and Leadership Award winner in high school, where he also competed in weightlifting; will major in Electrical Engineering with a USCG Engine License.

67      Michael Cantanno              Lynbrook, N.Y./Lynbrook, N.Y.                            DL     5-8     227

Played defensive line in high school, where he also competed in track and field (team captain) and lacrosse; will major in Marine Engineering with a USCG Engine License.

12      Krystian Cardinal-Charles   Brooklyn, N.Y./Boys and Girls                             QB    5-7     158

Earned offensive MVP in 2010 as quarterback in high school; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

72      Michael Carnazza               Mahopac, N.Y./Mahopac                                      OL     5-10   267

Played each position of the offensive line in high school; will major in Facilities Engineering.

95      John Cimetta                      Huntington, N.Y./Huntington                               DL     6-4     232

Earned Defensive Rookie of the Year in high school, where he also played lacrosse and ran track; will major in Mechanical Engineering.

9       Isaiah Covington                Brooklyn, N.Y./FDR                                             QB    5-8     145

Big 44 All-Star, All-Borough, All-League, PSAL Leading Rusher in 2012 and captain of his team in high school; will major in International Transportation and Trade.

49      Joe Crowley                       Seaford, N.Y./Kellenberg Memorial                     DB     5-10   163

All-CHSFL as defensive back in high school, where he was also the MVP of the wrestling team; will major in Mechanical Engineering with a USCG Engine License.

45      Louis Falciano                   Bayville, N.Y./Locust Valley                                DL     6-1     215

All-Conference, Long Island Leadership Award winner and Senior Athlete Award winner in high school, where he also compete in wrestling; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License

65      Sam Feliciano                    Orlando, Fla./Colonial                                         DL     5-7     229

2012 Coaches Award winner in high school, where he also wrestled; will major in Mechanical Engineering with a USCG Engine License.

24      Nick Fischetti                     Seaford, N.Y./Seaford                                          RB     5-8     174

All-County and team captain for football and baseball in high school, 2012-13 Athlete of the Year and Athletic Director's 12 Season Award recipient; will major in International Transportation and Trade.

26      Thomas Galli                     Staten Island, N.Y./St. Joseph by the Sea            DB     5-7     176

CHSFL Golden 11, First Team Scholar Athlete, Defensive MVP and team captain in high school, where he also played hockey and baseball; will major in Mechanical Engineering with a USCG Engine License.

47      Francis Gannon                 Pearl River, N.Y./Pearl River                                DB     5-11   163

All-Section and All-League defensive back in high school; will major in International Transportation and Trade.

73      Vincent Geritano                Plainview, N.Y./Plainview-JFK                             DL     5-10   227

Played as defensive lineman in high school, where he also competed in wrestling and lacrosse; will major in International Transportation and Trade.

80      Christopher Gittens            Staten Island, N.Y./Curtis                                    WR    5-10   140

Transfer who spent the last several years running track, where he was ranked #16 in the country in the triple jump event; Advanced All-Star and Borough Champion in 2010 in high school; will major in Engineering.

28      Ryan Goggin                      Manorville, N.Y./Eastport-South Manor Sr.          DB     5-9     142

Played as a defensive back in high school; transferring to Maritime from Western New England; will major in Electrical Engineering.

59      Scott Halleran                    Merrick, N.Y./Sanford H. Calhoun                        LB     6-2     198

All-Conference, All-County, Offensive MVP and team captain in high school, where he also played lacrosse and baseball; will major in Mechanical Engineering with a USCG Engine License.

14      Ryan Heizman                    Commack, N.Y./Commack                                   QB    6-1     203

Offensive MVP in Long Island All-Star Game, All-League, Team Offensive MVP and team captain in high school, where he was also All-League in baseball; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

36      Jack Johnson                     Annandale, Va./Annandale                                  DB     5-6     155

All-District and team captain in high school, where he also played lacrosse and was an All-Region wrestler; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

39      Sean Kinney                       Calvert, Md./Calvert                                             RB     6-0     193

Four-sport athlete in high school, playing football, lacrosse, wrestling and track/field; will major in Mechanical Engineering with a USCG Engine License.

17      Brian Leonard                    Selden, N.Y./Centereach                                      WR    6-0     190

Played as wide receiver in high school, where he also competed on the basketball, baseball and hockey teams; will major in International Transportation and Trade.

20      Brett McKinney                   Westernville, N.Y./Rome Free Academy               FB     6-0     195

Most Improved Offensive Player in high school, where he also played lacrosse and track; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

64      Michael McMeekan             Naples, Fla./Gulf Coast                                        DL     5-10   232

All-County player and team captain in high school; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

3       Steven Mensah                   Bergenfield, N.J./Bergenfield                               DB     5-10   170

Most Improved Player after sophomore season in high school, where he also ran indoor and outdoor track; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

13      Kevin Monahan                  Seaford, N.Y./MacArthur                                      QB    6-0     2159

Transfer from Nassau Community College, where the Lions were ranked nationally in the NJCAA; All-State, All-County, League MVP in high school, where he also was All-County in baseball and basketball; will major in International Transportation and Trade.

74      John Paul Moschetti          Rye, N.Y./Rye                                                      OL     5-11   335

Won the hustle award as an offensive lineman in high school; will major in Marine Business and Commerce with Humanities with a USCG Deck License.

62      Christopher Motlenski        Aquebogue, N.Y./McGann-Mercy                         OL     5-11   251

Second Team All-Division and team captain in high school, where he also competed on the track and field team; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

79      Kieran Neefeldt                   East Islip, N.Y./East Islip                                     DL     5-9     200

Played as a defensive lineman in high school, where he also played baseball and hockey; will major in Marine Business and Commerce with Humanities with a USCG Deck License.

93      Corey Palladino                 Merrick, N.Y./St. Anthony's                                 DL     5-10   278

Defensive Lineman of the year in high school; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

68      Kevin Pandolfo                  East Rockaway, N.Y./East Rockaway                   DL     5-9     199

Played as a defensive lineman in high school, where he also competed on the lacrosse team; will major in Electrical Engineering with a USCG Engine License.

37      John Prell                          Warwick, N.Y./Warwick Valley                             DB     5-9     180

All-League in high school, where he also played lacrosse and ran track; will major in International Transportation and Trade.

29      Clayton Prewitt                   Bridgehampton, N.Y./Southhampton                   DB     5-7     173

Scout Team Player of the Year in high school; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

38      Paul Reo                            New Hyde Park, N.Y./New Hyde Park Memorial    DB     5-9     180

Played defensive back and long snapped in high school, where he also competed in baseball; will major in Electrical Engineering with a USCG Engine License.

90      Tyson Simon                     Staten Island, N.Y./Michael J. Petrides                K/P    5-11   178

Placekicker at 2012 Fugazzi Bowl All-Star Game in high school, where he was also ranked # in the state in wrestling; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

33      Mark Tooma                       Monroe-Woodbury, N.Y./Monroe-Woodbury        RB     5-6     150

All-League All-Star Team member, All-Metro RB Watch List, Defensive Back of the Year his junior season and team heart award winner in high school, where he also played hockey and baseball; will major in International Transportation and Trade.

31      Thomas Venier                   Kings Park, N.Y./Kings Park                                WR    5-10   165

All-County and Team Coach's Award winner in 2012 in high school, where he also competed on the wrestling team; will major in Marine Transportation with a Deck License.

58      Eric Wallace                       West Point, N.Y./James O'Neill                            LB     5-11   186

All-League, MVP of two sectional playoff games, Team Coach's Award winner in high school, where he also played lacrosse and ran track; will major in International Transportation and Trade.

27      Max Weiss                          Skaneateles, N.Y./Skaneateles                             RB     5-9     157

First Team All-League, team won Section 3 Class C Championship in high school; will major in Marine Transportation with a USCG Deck License.

77      Samuel Westcott                Tallahassee, Fla./Leon                                        DE     6-3     246

Team captain and Coach's Heart Award winner in high school; will major in International Transportation and Trade.

42      Anthony Yodice                 Bayshore, N.Y./W.T. Clarke                                 LB     6-1     181

All-Conference, All-County and played in Nassau County All-Star Game in high school, where he also played basketball; will major in International Transportation and Trade.

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos