April 3, 2013

2013 Oxy Football Schedule Released

More news about: Occidental

LOS ANGELES — When the Doug Semones era in Occidental College football officially kicks off it will be in Forrest Grove, Ore.

A trip to meet Northwest Conference foe Pacific (Ore.) on Sept. 14 opens the Tigers 2013 schedule, released on Wednesday. Oxy faces the Boxers and has one non-conference home game against Austin College on Sept. 21 before their first SCIAC competition against Redlands on Oct. 5.

Full Schedule

The Tigers homecoming game is Oct. 19 against Chapman, the second time in three years that Oxy has met up with the Panthers with alumni packing the stands.

Oxy's two famous rivalry games will be away from campus. The Tigers play at Whittier on Nov. 9, trying to reclaim the "Shoes" trophy and at Pomona-Pitzer on Nov. 2 in the Battle for the Drum, the oldest college football rivalry in Southern California. The Tigers split the games last season, beating Pomona-Pitzer 31-27 and losing to Whittier 61-30.

Oxy will be underneath the lights for most of the season, playing six games at 7 p.m. and the other three at 1 p.m. Oxy plays at Claremont-Mudd-Scripps on Oct. 12, at Pomona-Pitzer on Nov. 2 and at home against La Verne in the season finale on Nov. 16, all during the day.

Oxy went 2-7 last season, but has a new coach, a new attitude and most of its core players returning, minus star wide receiver Matthew Tuckness (Alamo), utility player Ryan Rodriguez (Oakley) and key defensive lineman Casey Shibuya (Kahala, Hawaii).

Senior Tommy Edwards (Sherman Oaks), who joined all-time Oxy great Andy Collins as the only Oxy quarterbacks on record to throw for 2,900 yards, leads the way offensively. His top target will be junior wide receiver Samuel Stekol (Manhattan Beach), who should be among the best wide receivers in the SCIAC next year.

Protecting Edwards will be five returning offensive lineman, led by senior right guard Dalton Spinas(Atascadero).

On the defensive side of the ball, the Tigers return linebacker Matt Matulaitis (Simi Valley), defensive backs Jordan Lance (San Diego) and Shay Mueller (El Dorado Hills) and defensive lineman Michael Gilliam (Songtan, South Korea) and Dallas Gosselin (Bothell, Wash.).

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
Live Stats
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
McPherson at Nebraska Wesleyan
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
Live Stats
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
Live Stats
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats