February 10, 2013

Wesley Holds Football Awards Banquet

More news about: Wesley

DOVER, Del. - Wesley College's football team held its annual end-of-season banquet on Sunday afternoon at the Duncan Center where it announced all of the team award winners from the 2012 season. Head Coach Mike Drass and his coaching staff also recognized the 21-member senior class whose 47-6 record over the last four years is the most wins in program history and nine players who received All-America and/or All-Region honors.

All-American linebacker Sosthene Kapepula took home the Most Valuable Player award after registering a team-high 120 tackles and 13.0 tackles for loss to go with four forced fumbles and four fumble recoveries. His 120 stops were the most by a Wolverines since 2004 when Rocky Myers made 124 tackles and became the only defensive player to win the Gagliardi Trophy.

The Offensive Player of the Year award went to a pair of seniors in wide receiver Matt Barile and All-Region quarterback Justin Sottilare. It is the fourth-straight year that the award has gone to two players. Sottilare finished the season with 3,071 passing yards and 33 touchdown passes while Barile caught 36 passes for 572 yards and six touchdowns.  Barile was also recognized earlier in the day for setting the Wesley career-record with 20.7 yards per catch, as was Sottilare for throwing a Wesley-record six touchdowns in a NCAA Playoff win against Mount Ida.

For the last six years, the Defensive Player of the Year award has gone to a pair of players, and this year was no different as All-American safety Jared Morris and All-American defensive end Devin Hardy shared the honor.  In his first year as a defensive player, Morris led the team with six interceptions while ranking third on the Wolverines with 76 tackles and 8.0 TFLs.  In his final season at Wesley, Hardy led the squad with 5.5 sacks despite drawing constant double teams.

After accumulating a 3.78 grade-point average, running back Joe Bonato received the Senior Scholar-Athlete award.

A trio of players shared the 'Ken Pippin Lineman of the Year' Award for just the second time in program-history (2007).  This year, the honor went to All-American offensive tackle Brian Cranmer, senior defensive tackle Dwayne Glass and All-Region center Tim Putman. Cranmer and Putman were both three-year mainstays on the offensive line while Glass made a career-high 39 tackles in 2012.

Steve Koudossou and Askia Jahad shared the Fourth Annual 'Naselli Award' which goes to the team's best skill player. Despite the honor being shared for the third-straight year, it is the first time it went to a pair of offensive players.  Just a sophomore, Koudossou led the team with 51 catches for 747 yards and ten touchdowns while Jahad rushed for a team-high 648 yards and five scores.

The Most Improved Defensive Player was shared by All-Region defensive tackle Terence Gavin and linebacker Luke Maginnis while wide receiver Matt Bundy received the Most Improved Player award on the offensive side of the ball. Both Gavin and Maginnis made 53 stops on the year while Bundy led the team at 17.4 yards per catch average with 19 receptions for 331 yards and four touchdowns.

All-American Punt returner Sean Hopkins and All-Region kicker Dan Tryon shared the Special Teams Player of the Year honor while Devin Filliben and Daniel Laguerre received the offensive and defensive Rookie of the Year awards, respectively. Hopkins led the Nation with an 18.6 yard per return average while Tryon became Wesley's all-time leader in field goals (30) and points by a kicker (263).  Filliben played on both sides of the ball but started every Playoff Game at offensive guard.  Laguerre played in all 12 games on the defensive line and recorded 21 tackles with three going for a loss.

Team Awards
Most Valuable Player: Sosthene Kapepula
Offensive Player of the Year: Matt Barile and Justin Sottilare
Defensive Player of the Year: Jared Morris and Devin Hardy
Senior Scholar-Athlete: Joe Bonato
Ken Pippin Lineman of the Year: Brian Cranmer, Dwayne Glass and Tim Putman
Naselli Award (Best Skill Player): Steve Koudossou and Askia Jahad
Most Improved Player (Defense): Terence Gavin and Luke Maginnis
Most Improved Player (Offense): Matt Bundy
Special Teams Player of the Year: Dan Tryon and Sean Hopkins
Defensive Rookie of the Year: Dan Laguerre
Offensive Rookie of the Year: Devin Filliben

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos