UW-Eau Claire vs. UW-Whitewater at Whitewater, WI
11/3/2012 at 3:00 PM
UW-Eau Claire
10
UW-Whitewater
19
Scoring 1 2 3 4 Final
UW-Eau Claire (3-6) 3 7 0 0 10
UW-Whitewater (6-3) 3 10 3 3 19
Whitewater, WI | Perkins Stadium
PARTICIPANTS
UW-Eau Claire UW-Whitewater
Uni. Player
2 Alex Plaster
3 Tyler Janus
6 Thurgood Dennis
8 Tim Young
13 Austin Neu
15 Ryan Staege
16 Mark Munger
17 Nathan Bollinger
19 Jy Corbett
20 Jim Schroeter
21 Joe Poulin
24 Joel Sweeney
25 Coltan Ellis
27 Mitch Olson
29 Kyle Thorpe
33 Cody Taubman
35 Austin Goetsch
39 Cody Meyer
40 Tyler Gottschalk
41 Sean Graham
42 Collin Hustad
43 Nick Slade
44 Brad Birkhauser
45 Scott Burzynski
46 Josh Albrecht
47 David Arbetan
52 Jayden Dobbs
55 Nevin Smith
58 Josh Loken
62 Austin Kiraly
64 Pat Hendricks
65 Paul Santi
66 Nate Koltis
67 Tony Romenesko
72 Connor Carpenter
73 Curtis Stypula
74 Cody Gergen
75 Nicholas Smallwood
76 Dillon Pariseau
77 Jake Holterman
81 Nick Hirsch
83 Cody Gerver
85 Jared Staege
87 Nate Piel
88 Andrew King
89 Tra Ross
90 Erik Hulman
92 Jimmy Hall
93 Matt Hawley
95 Dalton Evertz
96 Nate Johnson
98 Eric Nieman
99 Roger Steen
TM TEAM
Uni. Player
1 Jake Kumerow
3 Marcus McLin
4 Zach Howard
5 Ryan Wenkman
7 Steve Morris
8 Brady Grayvold
9 Steve McCollom
10 Aaron Samplawski
11 Joe Gardener
16 Matt Behrendt
19 Joe Worth
28 Desmin Ward
32 Nick Patterson
35 Bernie Tamsett
39 Ronnie Blaszkowski
41 Eric Kindler
44 Cole Klotz
45 Bryan Spakowicz
53 Ryan Cortez
55 Joshua Williams
56 Ricky Valadez
57 Joe Paulus
63 Kevin Rickert
64 Ryan Johnson
91 Mykael Bratchett
95 Marshall Rutherford
96 Anthony Dowery
97 Loussaint Minett
98 Jake Hohlstein
DID NOT PARTICIPATE
UW-Eau Claire UW-Whitewater
Uni. Player
1 Clint Larsen
4 Alex Delebreau
5 Jeremy Gibson
7 Michael Price
10 Mack Sims
11 Alex Leis
18 Joseph Rush
1A Joel Newman
22 C. McDonald
23 Dylan Nogalski
26 Daniel Sailer
28 Jon Van Geffen
2A Parker LeMire
2C Ellis Williams
30 Andrew Fischer
31 Chris Cummings
32 Max Goettl
34 Jake Pientok
37 Drew Dahl
38 Matt Zellmer
48 Lucas Emmerich
49 Cole Myren
4D T. Schumacher
50 K. Kransberger
51 J. Beyersdorf
53 Micah Ruf
54 Avery Sega
56 Jason Faanes
57 Alex Arendt
60 Lars Nelson
61 Kevin Littel
63 M. Siverling
68 Joe Beranek
69 Orlando Koger
70 Craig Christian
71 C. Bakalars
78 Daniel Pfab
79 David Leifer
80 Rhett Monroe
82 Killy Kitzmann
84 Daniel Brennan
86 Billy Emmanuel
91 Dom Goyette
97 Jake Safstrom
Uni. Player
2 Tyler Huber
6 Ryan Givens
13 Cameron Blair
14 Lee Brekke
15 Ray Beckaman
17 Tommy Coughlin
18 Patrick Smith
20 Shawn Shillcox
21 C. Pendergast
22 Andrew Keister
23 Colton Hrgich
24 C. Treptow
26 Chris Millard
27 Jordan Ratliffe
29 Nick Miller
2B Delricien Smith
30 Richard Holder
31 Dennis Moore
33 Dylan Morang
34 Vince Mason
36 Jim Solberg
37 Drake Barczak
38 Cody Weaver
42 Jeffery Edmonds
43 Brandon Zolp
46 K. Christensen
47 Zach Koch
48 Kyle Wismer
49 Zach Nellis
50 Oscar Johnson
51 M. Mysliwiec
52 M. Tomasino
54 Matthew Gasper
58 Joe Hansen
59 Dylan Stefanic
60 Conner Peters
61 Elijah Sloneker
62 Eric Trautman
65 Jimmy Norris
66 Joey Torch
67 Nick Froland
68 Nick Fleciano
69 Sam Colon
70 Grant Poenitsch
71 Tyler Janczak
72 Sam Friedrich
73 Mike Seefeld
74 Evan Kurkowski
75 Lucas Skibba
76 Jake Wahl
77 Zach Franz
78 Nicholas Ryczek
79 Travis Cheesbro
80 Chris Wells
81 Dantrell Wright
82 Esau Ramirez Jr
83 Turner McGill
84 Chris Davis
85 Sean Carter
86 Zach Murphy
87 Lucas Davis
88 Robert Serdar
89 Derric Junakin
90 D. Holbrook
92 Kevon Clunis
93 Jerome West
94 Joe Cychner
99 Jon Groves
TM TEAM
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading