Northwestern (Minn.) vs. Presentation at Aberdeen, S.D.
9/15/2012 at 1 p.m.
Northwestern (Minn.)
35
Presentation
10
Scoring 1 2 3 4 Final
Northwestern (Minn.) (2-1) 0 14 7 14 35
Presentation (1-2) 0 3 7 0 10
Aberdeen, S.D. | Swisher Field
PARTICIPANTS
Northwestern (Minn.) Presentation
Uni. Player
6 Brian Lecheler
2 Zach Markwith
21 Tim Youtzy
22 Josh Sinnen
5 Kabakas Clark
10 Josh Balzer
8 Cody Kielsa
20 Chris Simon-Wallace
13 Nathan Van Zee
17 Kevin Langmade
19 Marshall Repp
3 Mitch Swanson
24 Austin Warner
26 Alex Andrews
27 Luke Sommerlot
28 Kendall Sommerl
35 Luke Couwenhove
44 Joey Bauman
46 Alex Zeller
15 Javon Snelson
77 Connor Leach
81 Isaac Schultz
82 Ethan Zepp
91 Josh Swore
99 Valentine Awasom
Uni. Player
1 Will Vealy
8 Matthew James
80 Sean Haderlie
16 Eric Schueth
25 Keenan Honore
88 Lamar Brown
87 Jarred Tarrel
18 18
84 Tyler Sumption
3 Gavin Voss
20 20
11 Cullen O'Brien
26 Darrion Gray
27 27
28 DeMarcus Cox
35 Orlando Torres
42 Garrett Fraser
43 Wyatt Sumption
44 44
46 46
47 DJ McClendon
51 Josh Boyda
54 Corrie Smith-Dennis
55 Wade Brandner
68 68
2 Stephen Braswell
15 Austin Lake
14 Chayson Lawson
5 5
90 90
TM TM
DID NOT PARTICIPATE
Northwestern (Minn.) Presentation
Uni. Player
7 Jacob Fletcher
9 Michael Chappell
11 Derek Ambroson
12 Grant Schoen
14 Isaac Meredith
16 Caleb Couwenhov
18 Joe Sutton
4 Garrett Ostrom
1 Justin Horsch
23 Chase Donahue
29 Cyle DeBoer
30 DJ Pyle
31 Evan Ostrom
32 Joe Smith
33 Michael Dexter
36 Jake Hintz
37 Zac Cash
38 Taylor Kauweloa
39 Zach Swore
40 Nathan Bellefeuille
41 Matt Dammann
42 Isaac Siekawitc
43 Tim Van Bockel
47 Cody Vee
50 Justin Morin
52 Matt Fox
53 Ayeir Karnwie-Tuah
54 Jason Fox
55 Billy Bob May
56 TJ Flores
57 Chris Kirby
58 Max Apple
59 Kassidy Cook
62 Jordan Padgett
63 Jeff Schaper
64 Ben Evans
65 AJ Wolgemuth
68 Evan Voelker
71 Tim Walker
72 Ryan Friesen
80 Andrew Stein
83 Hayden Larson
88 Daniel Schultz
90 CJ Smith
93 Chris Vandervalk
95 Tyler Rust
Uni. Player
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading