/seasons/2011/contrib/201112067xorlx

Eureka's Wes Schmidgall Named to D3Football.com All-Region Team

More news about: Eureka

MINNEAPOLIS, Minn. – Eureka College senior wide receiver Wes Schmidgall (Eureka, Ill./Eureka H.S./Culver-Stockton) has been selected for the seventh annual D3Football.com All-West Region Third Team, according to an announcement from the website on Monday.  Schmidgall is the first Eureka football player to earn All-Region accolades from the website and is now eligible for All-America honors from D3Football.com.

Schmidgall, who also earned All-Upper Midwest Athletic Conference First Team honors in 2011, led the league and ranked fifth nationally in Division III with 1,247 receiving yards.  His 73 receptions ranked second in the UMAC and his 16 touchdowns ranked tied for first.  For his four-year collegiate career that includes numbers from his freshman season at NAIA Culver-Stockton, Schimdgall made 196 catches for 3,631 yards and 43 touchdowns.  Following his 18-catch, 273-yard performance on Oct. 22 against UMAC preseason favorite Greenville, Schmidgall was named to the D3Football.com national Team of the Week and received UMAC Offensive Player of the Week honors for the second time in his career.

The All-West Region Team, selected in balloting by sports information directors and D3football.com staff, were chosen from 212 nominations by Division III member schools.  A total of 75 players were chosen.   Each All-Region honoree is eligible for the D3Football.com All-America Team that will be announced during the pregame show for the Stagg Bowl, the NCAA Division III championship game to be played on Dec. 16 in Salem, Va.

Running back Levell Coppage of top-ranked Wisconsin-Whitewater shared the West Region Offensive Player of the Year honor with Dubuque receiver Michael Zweifel.  St. Thomas (Minn.) linebacker Tony Danna was chosen as the West Region Defensive Player of the Year, while Chris Sulages of Lewis and Clark (Ore.) was named West Region Coach of the Year.  Schmidgall joined four players from league champion St. Scholastica as representatives from the UMAC on the All-West Region Team.

Eureka finished the 2011 season with a 4-6 overall record and a 4-5 UMAC record to finish sixth in the 10-team league. 

Aug. 30: All times Eastern
6:00 PM
Alma at Baldwin Wallace
Live stats
7:00 PM
Frostburg State at Stevenson
Live stats
7:00 PM
University of New England at Coast Guard
Live stats
7:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
7:00 PM
Hamline at Buena Vista
Video Live stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Trinity (Texas) at McMurry
7:30 PM
Manchester at Trine
7:37 PM
Rowan at Widener
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
UW-Platteville at East Texas Baptist
Live stats
Aug. 31: All times Eastern
7:00 PM
Utica at St. Lawrence
7:00 PM
Delaware Valley at Wesley
Live stats
7:00 PM
WPI at Anna Maria
Live stats
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live stats
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Millikin at Hope
Preview Live stats
7:00 PM
TCNJ at FDU-Florham
7:00 PM
Becker at MIT
Video Live stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
Live stats
8:00 PM
St. Olaf at Crown
Sep. 1: All times Eastern
TBA
Brevard at Davidson
TBA
Southern Virginia at Christopher Newport
TBA
Augustana at Coe
TBA
Willamette at Simon Fraser
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live stats
12:00 PM
Morrisville State at Norwich
12:00 PM
Buffalo State at Bridgewater State
Live stats
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Salve Regina at Worcester State
Live stats
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Thomas More at N.C. Wesleyan
Video Live stats
1:00 PM
Merchant Marine at Misericordia
1:00 PM
Husson at Union
Live stats
1:00 PM
Apprentice at Greensboro
1:00 PM
RPI at Allegheny
1:00 PM
Wabash at Hiram
1:00 PM
Cortland at Fitchburg State
Live stats
1:00 PM
King's at Moravian
Live stats
1:00 PM
Westminster (Pa.) at Wittenberg
Video Live stats Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Dickinson
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Huntingdon at Guilford
Live stats
1:00 PM
Gallaudet at Alvernia
1:00 PM
Mass-Dartmouth at Alfred State
Live stats
1:00 PM
Shenandoah at Methodist
Live stats
1:00 PM
Thiel at Alfred
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Washington and Jefferson at St. John Fisher
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Hartwick at Wilkes
1:00 PM
St. Vincent at Ithaca
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live stats
1:00 PM
Dean at Curry
Live stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live stats
1:00 PM
UW-Oshkosh at Carthage
1:00 PM
Grinnell at Lawrence
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
1:30 PM
Wooster at Bluffton
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Albion at Defiance
Live stats
2:00 PM
Wilmington at Earlham
Live stats
2:00 PM
John Carroll at UW-Stevens Point
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
Live stats
2:00 PM
Ripon at Augsburg
2:00 PM
Aurora at St. Norbert
2:00 PM
Nebraska Wesleyan at Concordia-Moorhead
2:00 PM
UW-Whitewater at Dubuque
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Martin Luther
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Monmouth at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Minnesota-Morris at UW-River Falls
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Live stats
2:00 PM
UW-Stout at St. John's
2:00 PM
UW-Eau Claire at Loras
Audio
2:00 PM
Bethel at Simpson
Video Live stats
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Bacone at Austin
2:10 PM
Trinity Int'l at St. Thomas
3:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live stats
4:00 PM
La Verne at Whitworth
6:00 PM
Adrian at Ohio Northern
Live stats Audio
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
Live stats
6:00 PM
Capital at Mount St. Joseph
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
Live stats
6:00 PM
Benedictine at Franklin
6:00 PM
Central at Northwestern (Minn.)
7:00 PM
Geneva at Marietta
7:00 PM
Rochester at Case Western Reserve
Video Live stats
7:00 PM
Hanover at Centre
Video Live stats
7:00 PM
Rose-Hulman at Mount Union
Live stats
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Otterbein
7:00 PM
Olivet at Heidelberg
7:00 PM
Illinois College at Rhodes
7:00 PM
Chicago at Washington U.
Video Live stats
7:00 PM
Anderson at North Park
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Greenville at Wartburg
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
8:00 PM
Denison at Southwestern
8:00 PM
Carleton at Macalester
10:00 PM
Pacific at Chapman
Live stats
10:00 PM
George Fox at Redlands
10:00 PM
Sul Ross State at Arizona Christian
Dec. 9: All times Eastern
Final
Mount Union 43, at UW-Oshkosh 40
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mary Hardin-Baylor 24, Brockport 0
Box Score Recap Photos
Dec. 15: All times Eastern
Final
Mount Union 12, at Mary Hardin-Baylor 0
@ Salem, Va.
Video Box Score Recap Photos