November 19, 2010

12 Norwich players named All-Conference

More news about: Norwich

Norwich sophomore
QB Kris Sabourin

NORTHFIELD, Vt. – The Norwich University football team had 12 players named
to the Eastern Collegiate Football Conference (ECFC) all-conference teams, which were announced by the conference on Thursday. Sophomore QB Kris Sabourin and junior K Long Ding each pulled in yearly awards to go with their first team selections, with Sabourin being named the league's co-offensive "Player of the Year" and Ding the special teams "Player of the Year."

Sabourin accounted for 23 total touchdowns (13 passing, 10 rushing) while racking up 1,025 yards passing and 962 yards rushing. The Georgia, Vt., product was an ECFC "Co-Rookie of the Year" last season.

Ding had a stellar first year kicking for the Cadets, making 39-of-42 PATs and knocking through 4-of-7 field goals in racking up a league-leading 51 points. The native of Qing Dao, China, was a major presence on kickoffs as well, booting the ball 31 times for 1,688 yards (54.5 avg.) and three touchbacks.

Joining Sabourin and Ding on the first team offense were junior RB Andrew Fulford and sophomore WR Chris Denton.

Fulford, from Gloucester, Mass., had 1,006 yards on the year to go along with eight touchdowns. He was the only rusher in the conference to break the 1,000-yard mark on the season.

Denton was the primary deep threat in the NU passing attack, stretching defenses with his ability to beat them deep. The Plantation, Fla., native was second in the league in receiving touchdowns (eight) and was third in the league in yards per catch (17.1) for receivers that had at least 15 grabs.

Junior LB Joseph Gumbrewicz and senior DL Zach Sucharski were both named to the first team defense.

Gumbrewicz, from Oxford, Conn., finished the season with team-highs in tackles (65), sacks (5) and tackles-for-loss (12). He also had a forced fumble, two fumble recoveries and a pass breakup.

Sucharski had a tremendous senior campaign in the maroon-and-gold, controlling the line of scrimmage from his nose tackle position. The Cheektowaga, N.Y., native had 50 tackles, three sacks and 10 tackles-for-loss.

NU placed five players on the second team offense.

Sophomore Danny Triplett was named as a fullback, while Denton made it as a return specialist.  

Three starting lineman, Don Hanni, Chris Marden and Rob Sturgis were all named to the second unit. All three blocked for a rushing offense that ranked sixth in the nation averaging 352.8 yards per game as well as leading the way for a 1,000-yard rusher in Fulford.

Freshman DB Nael Pierre-Louis and senior P Brian Segit were both named to the second team defense.

Receiving honor mention for the Cadets were: Derek Hungerford (TE, Sr.), Chris Roberto (DL, Sr.), Rocco DiMeco (LB, Sr.), Mike Ohrenberger (LB, Sr.), Daniel Reale (LB, Sr.), Charles Stiles (DB, Sr.) and Sean Stone (DB, Jr.).

To view the complete ECFC 2010 All-Conference Teams release, click here.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Audio
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
Live Stats Video
7:00 PM
Albright at Kean
Live Stats Video
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
Live Stats Live Stats
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
Live Stats Video
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Live Stats Video
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats Video
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats Video
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
Live Stats Audio
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
Video
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
Live Stats
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Live Stats
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
Video
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
Live Stats Video
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Wilmington at Olivet
Live Stats
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
Audio
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats Video
1:00 PM
Sewanee at DePauw
Live Stats Video Audio
1:30 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
Live Stats
1:30 PM
Adrian at Defiance
Live Stats Video
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video Audio
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
Video Audio
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
Audio
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Live Stats Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
Live Stats Video
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
Live Stats Video Audio
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
Video
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
Video
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
Audio
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
Live Stats Video
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
Live Stats
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
Live Stats Video Audio
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
Live Stats Video Audio
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
Live Stats Audio
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
Audio
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
Live Stats Video
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
Live Stats Video
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
Live Stats Audio
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats Audio
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading