November 18, 2010

Wesley Places 21 on All-ACFC Squads

More news about: Wesley

Courtesy of Wesley Athletics

NEWPORT NEWS, Va. - Wesley College took home a share of four of the five special awards announced and placed 21 student-athletes on the All-Atlantic Central Football Conference team. 

Wesley's award winners started with quarterback Justin Sottilare (Columbia, Md./Oakland Mills), who shared the Offensive Player of the Year award with Apprentice School wide receiver Bryan Cain.  Defensive End Chris Mayes (Waldorf, Md./Westlake) won Defensive Player Of The Year honors, while freshman linebacker Byron Eaton (Randallstown, Md./Randallstown) won Rookie Of The Year honors and Mike Drass was named Coach Of The Year. 

Sottilare became the Wolverines' quarterback during the first drive of the season after last year's Offensive Player Of The Year Shane McSweeny went down with a season-ending knee injury.  He became the first Wesley QB since 2005 to throw for 400 yards in a game and he did that in consecutive weeks against Capital (407) and Huntingdon (408).  Sottilare, a Columbia, Md. native, has three games of at least 300 yards passing and four with at least four touchdown passes.   He becomes the fifth Wesley winner of the Offensive Player Of The Year award in the last six years.

Mayes, the reigning D3football.com South Region Defensive Player of the Year, has 10.5 sacks this year to rank fourth nationally and is second in tackles for loss in NCAA Division III with 20.  Mayes, a native of Waldorf, Md., has 40 tackles, 20 for a loss, 10.5 for sacks and anchors a Wolverine defense that is ranked in the top ten in NCAA Division III in five different categories.  He is the fifth straight Wolverine to win ACFC Defensive Player of the Year honors.

Eaton takes home the Rookie Of The Year honors for Wesley making him the first Wesley Rookie Of The Year winner since Colin Blugis in 2007.  Eaton, a native of Randallstown, Md., had 13 solo tackles, 25 assisted tackles, 2.5 tackles for a loss, one fumble recovery and one forced fumble for the 9-0 Wolverines.

Drass won the Coach Of The Year award for the fifth time in the last six seasons.  His Wolverines, six-time ACFC Champions, have won 36 straight regular-season games and are the overall number one seed in the upcoming NCAA Division III National Championships.

Sottilare and Mayes led a contingent of 14 Wolverines on the first team.  Wide receiver Ellis Krout (Dallas, Texas/Roosevelt), running back Brandon Wright (Clayton, N.J./Clayton), tight end Sean McAndrew (Lanoka Harbor, N.J./Lacey Township) and linemen Anthony West (Laurel, Del./Laurel) and Tim Putman (Garnet Valley, Pa./Garnet Valley) joined Sottilare on the first team.  Linemen Paul Gilstrop (Lindenwold, N.J./Paul VI) and Jeffery Dorsey (Baltimore, Md./Woodlawn), linebackers Mike Asiedu (Yonkers, N.Y./Gorton) and Jeff Morgan (Vineland, N.J./Vineland) and defensive backs Aaron Benson (Swarthmore, Pa./Strath Haven) and Marcus Wilson (Pennsauken, N.J./Camden Catholic) gave the Wolverines seven members of the first team defense.  Placekicker Dan Tryon (Wilmington, Del./Salesianum) rounded out Wesley's first team picks.

The Wolverines' 15 first team picks were nearly as many as any other school had between the first and second teams.

The second team featured wide receiver Leonard Stevenson (Nanjemoy, Md./Lackey), linemen James Buettner (Dundalk, Md./Patapsco) and Brian Cranmer (Cologne, N.J./Pettie School), safety Sean Scanlon (Cherry Hill, N.J./Camden Catholic) and punter John Smicklo (Toms River, N.J./Toms River East).  Defensive tackle Eric Adams (Ocean, N.J./Ocean Township) and lineman Ken McDonald (Glen Burnie, Md./Old Mill) were chosen as honorable mentions.

Wesley enters the NCAA Division III Football Championships at 9-0.  The top-seeded Wolverines will host Muhlenberg in the first round on Saturday, November 20 at noon.

comments powered by Disqus
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading