2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 29 No. 1 Mount Union    Otterbein    1:30 PM A
Oct. 29 George Fox    No. 2 Linfield    4:30 PM
Oct. 29 No. 3 UW-Whitewater    UW-Eau Claire    2:00 PM V LS
Oct. 29 No. 4 St. Thomas    Bethel    2:10 PM
Oct. 29 No. 5 Mary Hardin-Baylor    Sul Ross State    7:00 PM
Oct. 29 No. 6 UW-Oshkosh    UW-River Falls    3:30 PM
Oct. 29 Montclair State    No. 7 Wesley    1:00 PM
Oct. 29 No. 10 Hardin-Simmons    Belhaven    12:00 PM
Oct. 29 Bethany    No. 11 Thomas More    12:00 PM LS
Oct. 29 No. 12 UW-Platteville    UW-Stout    3:00 PM LS
Oct. 29 Carroll    No. 13 North Central (Ill.)    3:00 PM
Oct. 29 No. 14 Wabash    Ohio Wesleyan    1:00 PM
Oct. 29 No. 15 Johns Hopkins    Ursinus    1:00 PM
Oct. 29 No. 16 Albright    Widener    1:00 PM
Oct. 29 Morrisville State    No. 17 Cortland    1:00 PM
Oct. 29 No. 18 John Carroll    Muskingum    1:30 PM LS A
Oct. 29 No. 19 Whitworth    Pacific    4:30 PM
Oct. 29 Randolph-Macon    No. 20 Washington and Lee    1:00 PM V LS
Oct. 29 No. 21 Texas Lutheran    Trinity (Texas)    2:00 PM
Oct. 29 No. 22 Ohio Northern    Marietta    1:30 PM A
Oct. 29 No. 23 Salisbury    Christopher Newport    4:00 PM
Oct. 29 Greensboro    No. 24 Huntingdon    2:00 PM
Oct. 28 FDU-Florham    No. 25 Delaware Valley    7:00 PM
Oct. 29 Lycoming    Wilkes    TBA
Oct. 29 Rockford    Albion    TBA
Oct. 29 Coast Guard    MIT    12:00 PM LS
Oct. 29 Salve Regina    Endicott    12:00 PM LS
Oct. 29 Framingham State    Massachusetts Maritime    12:00 PM V LS
Oct. 29 Hobart    WPI    12:00 PM V LS A
Oct. 29 Husson    Becker    12:00 PM V LS
Oct. 29 Hartwick    Buffalo State    12:00 PM
Oct. 29 Curry    Nichols    12:00 PM
Oct. 29 Westfield State    Fitchburg State    12:00 PM LS
Oct. 29 Bowdoin    Wesleyan    12:30 PM
Oct. 29 Middlebury    Trinity (Conn.)    12:30 PM
Oct. 29 William Paterson    TCNJ    1:00 PM
Oct. 29 Colby    Bates    1:00 PM
Oct. 29 Allegheny    Hiram    1:00 PM
Oct. 29 Mount Ida    Anna Maria    1:00 PM
Oct. 29 Moravian    Gettysburg    1:00 PM
Oct. 29 Maine Maritime    Western New England    1:00 PM
Oct. 29 Stevenson    King's    1:00 PM
Oct. 29 Southern Virginia    Kean    1:00 PM
Oct. 29 Franklin and Marshall    Susquehanna    1:00 PM
Oct. 29 Norwich    SUNY-Maritime    1:00 PM
Oct. 29 Maryville (Tenn.)    LaGrange    1:00 PM
Oct. 29 Union    St. Lawrence    1:00 PM
Oct. 29 Westminster (Pa.)    Carnegie Mellon    1:00 PM LS
Oct. 29 Muhlenberg    Dickinson    1:00 PM
Homecoming Weekend
Oct. 29 Kalamazoo    Hope    1:00 PM
Oct. 29 Shenandoah    Catholic    1:00 PM LS
Oct. 29 Alma    Olivet    1:00 PM V LS
Oct. 29 Millsaps    Berry    1:00 PM
Oct. 29 Emory and Henry    Hampden-Sydney    1:00 PM
Oct. 29 Kenyon    Wooster    1:00 PM LS
Oct. 29 Adrian    Trine    1:00 PM V LS
Oct. 29 Castleton    Gallaudet    1:00 PM LS
Oct. 29 Ky. Wesleyan    Alfred State    1:00 PM LS
Oct. 29 Bridgewater    Guilford    1:00 PM LS
Oct. 29 Plymouth State    Worcester State    1:00 PM
Oct. 29 Rowan    Frostburg State    1:00 PM A
Oct. 29 Brockport    Alfred    1:00 PM
Oct. 29 Averett    N.C. Wesleyan    1:00 PM LS
Oct. 29 Misericordia    Lebanon Valley    1:00 PM
Oct. 29 Ithaca    St. John Fisher    1:00 PM
Oct. 29 McDaniel    Juniata    1:00 PM LS
Oct. 29 Tufts    Amherst    1:00 PM
Oct. 29 Greenville    Northwestern (Minn.)    1:00 PM
Oct. 29 Minnesota-Morris    Eureka    1:00 PM
Oct. 29 Case Western Reserve    Washington U.    1:00 PM V LS
Oct. 29 Crown    MacMurray    1:00 PM
Oct. 29 Williams    Hamilton    1:30 PM
Oct. 29 Heidelberg    Wilmington    1:30 PM LS
Oct. 29 Franklin    Mount St. Joseph    1:30 PM
Oct. 29 Bluffton    Rose-Hulman    1:30 PM V LS
Oct. 29 Baldwin Wallace    Capital    1:30 PM
Oct. 29 Earlham    Manchester    1:30 PM LS
Oct. 29 Defiance    Hanover    1:30 PM
Oct. 29 Denison    DePauw    2:00 PM LS
Oct. 29 St. Vincent    Washington and Jefferson    2:00 PM
Oct. 29 Chicago    Sewanee    2:00 PM
Oct. 29 Centre    Birmingham-Southern    2:00 PM
Oct. 29 Martin Luther    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Oct. 29 Lakeland    Concordia-Chicago    2:00 PM V LS
Oct. 29 Concordia (Wis.)    Aurora    2:00 PM
Oct. 29 Benedictine    Wisconsin Lutheran    2:00 PM
Oct. 29 St. Scholastica    Westminster (Mo.)    2:00 PM V LS
Oct. 29 Luther    Loras    2:00 PM
Oct. 29 Knox    Lake Forest    2:00 PM
Oct. 29 Carleton    Concordia-Moorhead    2:00 PM LS
Oct. 29 Augsburg    Hamline    2:00 PM
Oct. 29 Gustavus Adolphus    St. Olaf    2:00 PM
Oct. 29 Southwestern    Austin    2:00 PM
Oct. 29 Buena Vista    Coe    2:00 PM
Oct. 29 Nebraska Wesleyan    Simpson    2:00 PM V LS
Oct. 29 Monmouth    Beloit    2:00 PM
Oct. 29 Cornell    Macalester    2:00 PM
Oct. 29 Carthage    Millikin    2:00 PM
Oct. 29 Wartburg    Dubuque    2:00 PM
Oct. 29 Augustana    North Park    2:00 PM
Oct. 29 Illinois College    St. Norbert    2:00 PM
Oct. 29 Grinnell    Lawrence    2:00 PM
Oct. 29 UW-Stevens Point    UW-La Crosse    2:00 PM
Oct. 29 Elmhurst    Illinois Wesleyan    2:00 PM
Oct. 29 Trinity Bible    Maranatha Baptist    2:00 PM
Oct. 29 Wittenberg    Oberlin    3:00 PM
Oct. 29 McMurry    Howard Payne    3:00 PM
Oct. 29 Methodist    Ferrum    4:00 PM V LS
Oct. 29 Willamette    Lewis and Clark    4:00 PM
Oct. 29 Chapman    Cal Lutheran    4:00 PM
Oct. 29 La Verne    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Oct. 29 Puget Sound    Pacific Lutheran    4:00 PM LS
Oct. 29 Mass-Dartmouth    Western Connecticut    5:00 PM LS
Oct. 29 Waynesburg    Thiel    7:00 PM
Oct. 29 Grove City    Geneva    7:00 PM
Oct. 29 Hendrix    Rhodes    7:00 PM
Oct. 29 East Texas Baptist    Louisiana College    7:00 PM
Oct. 29 Redlands    Pomona-Pitzer    10:00 PM
Oct. 29 Whittier    Occidental    10:00 PM V LS
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats