2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 21 Gettysburg    Johns Hopkins    7:00 PM
Oct. 22 Hamilton    Colby    TBA
Oct. 22 Trinity (Conn.)    Bowdoin    TBA
Oct. 22 Williams    Tufts    TBA
Oct. 22 Amherst    Wesleyan    TBA
Oct. 22 Bates    Middlebury    TBA
Oct. 22 Ohio Wesleyan    DePauw    TBA LS
Oct. 22 Springfield    Hobart    TBA
Oct. 22 Hiram    Wittenberg    TBA
Oct. 22 Worcester State    Western Connecticut    TBA
Oct. 22 Moravian    Franklin and Marshall    TBA
Oct. 22 Capital    John Carroll    TBA
Oct. 22 Allegheny    Denison    TBA
Oct. 22 Albright    Wilkes    TBA
Oct. 22 TCNJ    Montclair State    TBA
Oct. 22 Framingham State    Plymouth State    TBA
Oct. 22 William Paterson    Southern Virginia    TBA
Oct. 22 Becker    Mount Ida    12:00 PM
Oct. 22 WPI    RPI    12:00 PM
Oct. 22 Gallaudet    Norwich    12:00 PM
Oct. 22 Massachusetts Maritime    Mass-Dartmouth    12:00 PM
Oct. 22 Western New England    Endicott    12:00 PM
Oct. 22 Anna Maria    Husson    12:00 PM
Oct. 22 Delaware Valley    Stevenson    12:00 PM
Oct. 22 Utica    Buffalo State    12:00 PM
Oct. 22 MIT    Salve Regina    12:00 PM LS
Oct. 22 Coast Guard    Nichols    12:00 PM
Oct. 22 Bridgewater State    Westfield State    12:00 PM
Oct. 22 UW-La Crosse    UW-Eau Claire    12:30 PM LS
Oct. 22 SUNY-Maritime    Castleton    1:00 PM LS
Oct. 22 Thomas More    St. Vincent    1:00 PM
Oct. 22 Thiel    Carnegie Mellon    1:00 PM LS
Oct. 22 Guilford    Shenandoah    1:00 PM
Oct. 22 Dickinson    McDaniel    1:00 PM
Oct. 22 Wesley    Rowan    1:00 PM
Oct. 22 Hampden-Sydney    Washington and Lee    1:00 PM LS
Oct. 22 Wooster    Wabash    1:00 PM
Oct. 22 St. Lawrence    Merchant Marine    1:00 PM
Oct. 22 Kean    Salisbury    1:00 PM
Oct. 22 Maine Maritime    Curry    1:00 PM
Oct. 22 Christopher Newport    Frostburg State    1:00 PM
Oct. 22 Washington and Jefferson    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Oct. 22 Lebanon Valley    Lycoming    1:00 PM
Oct. 22 Morrisville State    Ithaca    1:00 PM
Oct. 22 Alfred    Hartwick    1:00 PM
Oct. 22 Widener    Misericordia    1:00 PM
Oct. 22 Juniata    Muhlenberg    1:00 PM
Oct. 22 Catholic    Randolph-Macon    1:00 PM
Oct. 22 Susquehanna    Ursinus    1:00 PM
Oct. 22 King's    FDU-Florham    1:00 PM
Oct. 22 N.C. Wesleyan    Greensboro    1:00 PM
Oct. 22 Huntingdon    Methodist    1:00 PM
Oct. 22 Northwestern (Minn.)    Westminster (Mo.)    1:00 PM V LS
Oct. 22 Eureka    Crown    1:00 PM
Oct. 22 Muskingum    Ohio Northern    1:30 PM LS A
Oct. 22 Marietta    Heidelberg    1:30 PM
Oct. 22 Rose-Hulman    Franklin    1:30 PM LS
Oct. 22 Wilmington    Mount Union    1:30 PM LS A
Oct. 22 Anderson    Mount St. Joseph    1:30 PM
Oct. 22 Manchester    Bluffton    1:30 PM
Oct. 22 Rochester    Union    1:30 PM
Oct. 22 Earlham    Hanover    1:30 PM LS
Oct. 22 Ferrum    LaGrange    2:00 PM
Oct. 22 Cortland    Brockport    2:00 PM
Oct. 22 Averett    Maryville (Tenn.)    2:00 PM
Oct. 22 Emory and Henry    Bridgewater    2:00 PM
Oct. 22 Otterbein    Baldwin Wallace    2:00 PM LS
Oct. 22 St. Scholastica    Minnesota-Morris    2:00 PM
Oct. 22 Martin Luther    Greenville    2:00 PM
Oct. 22 MacMurray    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Oct. 22 Concordia-Chicago    Concordia (Wis.)    2:00 PM
Oct. 22 Wisconsin Lutheran    Lakeland    2:00 PM
Oct. 22 Aurora    Rockford    2:00 PM
Oct. 22 Benedictine    Olivet    2:00 PM
Oct. 22 Chicago    Hendrix    2:00 PM
Oct. 22 Coe    Luther    2:00 PM
Oct. 22 Lawrence    Lake Forest    2:00 PM
Oct. 22 Concordia-Moorhead    Augsburg    2:00 PM
Oct. 22 Hamline    St. Thomas    2:00 PM
Oct. 22 St. Olaf    Carleton    2:00 PM
Oct. 22 St. John's    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Oct. 22 Trinity (Texas)    Austin    2:00 PM
Oct. 22 UW-Stevens Point    UW-Whitewater    2:00 PM
Oct. 22 Dubuque    Buena Vista    2:00 PM LS
Oct. 22 Hardin-Simmons    Mary Hardin-Baylor    2:00 PM
Oct. 22 Loras    Simpson    2:00 PM
Oct. 22 Macalester    Beloit    2:00 PM
Oct. 22 Illinois Wesleyan    Carthage    2:00 PM
Oct. 22 Wartburg    Central    2:00 PM
Oct. 22 UW-Stout    UW-River Falls    2:00 PM
Oct. 22 Millikin    Carroll    2:00 PM V LS
Oct. 22 North Central (Ill.)    Augustana    2:00 PM
Oct. 22 Ripon    St. Norbert    2:00 PM
Oct. 22 Sewanee    Centre    2:30 PM
Oct. 22 UW-Platteville    UW-Oshkosh    2:30 PM LS
Oct. 22 Washington U.    Millsaps    3:00 PM
Oct. 22 Knox    Cornell    3:00 PM
Oct. 22 Sul Ross State    McMurry    3:00 PM
Oct. 22 Monmouth    Illinois College    3:00 PM
Oct. 22 Rhodes    Birmingham-Southern    3:00 PM
Oct. 22 Pacific    Willamette    4:00 PM
Oct. 22 Lewis and Clark    Puget Sound    4:00 PM LS
Oct. 22 Linfield    Whitworth    4:00 PM
Oct. 22 Pacific Lutheran    George Fox    4:30 PM
Oct. 22 Trine    Hope    5:00 PM
Oct. 22 Albion    Alma    6:00 PM
Oct. 22 Kalamazoo    Adrian    6:00 PM
Oct. 22 Geneva    Case Western Reserve    6:00 PM
Oct. 22 Texas Lutheran    Southwestern    7:00 PM
Oct. 22 Belhaven    Louisiana College    7:00 PM
Oct. 22 Howard Payne    East Texas Baptist    7:00 PM
Oct. 22 North Park    Wheaton (Ill.)    8:00 PM
Oct. 22 Pomona-Pitzer    Occidental    10:00 PM
Oct. 22 La Verne    Chapman    10:00 PM
Oct. 22 Claremont-Mudd-Scripps    Redlands    10:00 PM
Oct. 22 Cal Lutheran    Whittier    10:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos