2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 17 Johns Hopkins    Dickinson    7:00 PM
Oct. 18 Amherst    Wesleyan    TBA
Oct. 18 Bates    Middlebury    TBA
Oct. 18 Hamilton    Colby    TBA
Oct. 18 Trinity (Conn.)    Bowdoin    TBA
Oct. 18 Williams    Tufts    TBA
Oct. 18 Ohio Wesleyan    DePauw    TBA
Oct. 18 Hendrix    Berry    TBA
Oct. 18 Castleton State    Mount Ida    TBA
Oct. 18 Norwich    Becker    TBA
Oct. 18 SUNY-Maritime    Anna Maria    TBA
Oct. 18 Delaware Valley    Stevenson    TBA
Oct. 18 Mass-Dartmouth    Worcester State    TBA
Oct. 18 Ohio Northern    Capital    TBA
Oct. 18 Kean    William Paterson    TBA
Oct. 18 Merchant Marine    Springfield    TBA
Oct. 18 Western Connecticut    Fitchburg State    TBA
Oct. 18 Southern Virginia    Cortland State    TBA
Oct. 18 Austin    Southwestern Assemblies    TBA
Oct. 18 Pacific Lutheran    Pacific    TBA
Oct. 18 Puget Sound    George Fox    TBA
Oct. 18 Lewis and Clark    Willamette    TBA
Oct. 18 Coast Guard    Maine Maritime    12:00 PM V
Oct. 18 Gallaudet    Husson    12:00 PM
Oct. 18 Curry    Salve Regina    12:00 PM
Oct. 18 Westfield State    Massachusetts Maritime    12:00 PM LS V
Oct. 18 Susquehanna    Moravian    1:00 PM
Oct. 18 Washington and Jefferson    Bethany    1:00 PM
Oct. 18 Shenandoah    Catholic    1:00 PM A
Oct. 18 Concordia (Wis.)    Trine    1:00 PM
Oct. 18 Emory and Henry    Hampden-Sydney    1:00 PM
Oct. 18 Randolph-Macon    Washington and Lee    1:00 PM
Oct. 18 Grove City    Carnegie Mellon    1:00 PM
Oct. 18 Bridgewater (Va.)    Guilford    1:00 PM
Oct. 18 Wilkes    Widener    1:00 PM
Oct. 18 Methodist    LaGrange    1:00 PM
Oct. 18 Maryville (Tenn.)    Greensboro    1:00 PM
Oct. 18 Brockport State    Alfred    1:00 PM
Oct. 18 Christopher Newport    Averett    1:00 PM
Oct. 18 Huntingdon    Ferrum    1:00 PM
Oct. 18 Ithaca    Frostburg State    1:00 PM
Oct. 18 Waynesburg    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Oct. 18 Gettysburg    Muhlenberg    1:00 PM
Oct. 18 Maranatha Baptist    Washington U.    1:00 PM LS V
Oct. 18 Greenville    Northwestern (Minn.)    1:00 PM
Oct. 18 Geneva    Case Western Reserve    1:30 PM
Oct. 18 Franklin    Mount St. Joseph    1:30 PM
Oct. 18 St. Vincent    Thomas More    1:30 PM
Oct. 18 Baldwin Wallace    Wilmington    1:30 PM
Oct. 18 Heidelberg    Mount Union    1:30 PM
Oct. 18 Rose-Hulman    Defiance    1:30 PM LS
Oct. 18 Marietta    John Carroll    1:30 PM
Oct. 18 Olivet    Hope    2:00 PM
Oct. 18 Alma    Kalamazoo    2:00 PM
Oct. 18 Morrisville State    Rowan    2:00 PM
Oct. 18 Lakeland    Rockford    2:00 PM
Oct. 18 St. Thomas    Hamline    2:00 PM
Oct. 18 Chicago    Bethel    2:00 PM
Oct. 18 Wisconsin Lutheran    Concordia-Chicago    2:00 PM
Oct. 18 Centre    Sewanee    2:00 PM
Oct. 18 St. John's    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Oct. 18 UW-Whitewater    UW-Eau Claire    2:00 PM
Oct. 18 St. Olaf    Carleton    2:00 PM
Oct. 18 Concordia-Moorhead    Augsburg    2:00 PM
Oct. 18 Monmouth    Lake Forest    2:00 PM
Oct. 18 Birmingham-Southern    Millsaps    2:00 PM
Oct. 18 Coe    Simpson    2:00 PM
Oct. 18 Luther    Buena Vista    2:00 PM
Oct. 18 Macalester    Beloit    2:00 PM
Oct. 18 Ripon    St. Norbert    2:00 PM
Oct. 18 Louisiana College    Mary Hardin-Baylor    2:00 PM
Oct. 18 Augustana    Illinois Wesleyan    2:00 PM
Oct. 18 Loras    Central    2:00 PM
Oct. 18 St. Scholastica    Martin Luther    2:00 PM
Oct. 18 Minnesota-Morris    Crown    2:00 PM
Oct. 18 MacMurray    Eureka    2:00 PM
Oct. 18 UW-La Crosse    UW-Stout    2:00 PM
Oct. 18 Illinois College    Grinnell    2:00 PM
Oct. 18 Benedictine    Aurora    2:30 PM
Oct. 18 Sul Ross State    Hardin-Simmons    2:30 PM
Oct. 18 Dubuque    Wartburg    2:30 PM
Oct. 18 Wittenberg    Wooster    3:00 PM A
Oct. 18 Carthage    North Central (Ill.)    3:00 PM
Oct. 18 UW-Stevens Point    UW-Platteville    3:00 PM
Oct. 18 North Park    Elmhurst    3:00 PM
Oct. 18 Knox    Cornell    3:00 PM
Oct. 18 UW-River Falls    UW-Oshkosh    3:00 PM
Oct. 18 Wesley    Menlo    4:00 PM
Oct. 18 TCNJ    Montclair State    4:00 PM
Oct. 18 Lawrence    Carroll    4:00 PM
Oct. 18 Pomona-Pitzer    Cal Lutheran    4:00 PM
Homecoming
Oct. 18 Whitworth    Linfield    4:30 PM
Oct. 18 Albion    Adrian    5:00 PM
Oct. 18 La Verne    Whittier    6:00 PM
Oct. 18 Southwestern    Trinity (Texas)    7:00 PM
Oct. 18 Howard Payne    East Texas Baptist    7:00 PM
Oct. 18 Wheaton (Ill.)    Millikin    7:00 PM
Oct. 18 Claremont-Mudd-Scripps    Redlands    10:00 PM
Oct. 18 Occidental    Chapman    10:00 PM
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos
Maintenance in progress.

What We're Reading