2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 9 Massachusetts Maritime    SUNY-Maritime    7:00 PM
Sep. 9 Worcester State    WPI    7:00 PM V LS
Sep. 9 Anna Maria    Nichols    7:00 PM
Sep. 10 Ohio Northern    Utica    TBA A
Sep. 10 Becker    MIT    TBA
Sep. 10 McDaniel    Moravian    TBA LS
Sep. 10 Franklin and Marshall    Muhlenberg    TBA
Sep. 10 Montclair State    FDU-Florham    TBA
Sep. 10 Mount Ida    Plymouth State    TBA
Sep. 10 Curry    Fitchburg State    TBA
Sep. 10 Rockford    Maranatha Baptist    TBA
Sep. 10 St. Francis (Ill.)    UW-Platteville    TBA LS
Sep. 10 Louisiana College    Texas Col.    TBA
Sep. 10 Rhodes    Pomona-Pitzer    TBA
Sep. 10 Chapman    Linfield    TBA
Sep. 10 Kean    Bridgewater State    12:00 PM
Sep. 10 Dean    Salve Regina    12:00 PM LS
Sep. 10 Hobart    Endicott    12:00 PM
Sep. 10 Alfred    RPI    12:00 PM
Sep. 10 Framingham State    Cortland    12:00 PM
Sep. 10 Mount Union    N.C. Wesleyan    12:30 PM A
Sep. 10 Stevenson    Albright    1:00 PM
Sep. 10 Norwich    St. Lawrence    1:00 PM
Sep. 10 Earlham    Gallaudet    1:00 PM LS
Sep. 10 Mount St. Joseph    DePauw    1:00 PM LS
Sep. 10 Dickinson    Juniata    1:00 PM
Sep. 10 Frostburg State    Wesley    1:00 PM
Sep. 10 Thomas More    Bridgewater    1:00 PM
Sep. 10 Christopher Newport    Hampden-Sydney    1:00 PM
Sep. 10 Elmhurst    Olivet    1:00 PM
Sep. 10 Waynesburg    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Sep. 10 Gettysburg    Ursinus    1:00 PM
Sep. 10 Wilkes    Lebanon Valley    1:00 PM
Sep. 10 Oberlin    Kenyon    1:00 PM
Sep. 10 Misericordia    Delaware Valley    1:00 PM
Sep. 10 Johns Hopkins    Susquehanna    1:00 PM
Sep. 10 Greenville    Minnesota-Morris    1:00 PM LS
Sep. 10 Maryville (Tenn.)    Hanover    1:30 PM
Sep. 10 Hope    Defiance    1:30 PM
Sep. 10 King's    Lycoming    1:30 PM
Sep. 10 St. John Fisher    Springfield    2:00 PM
Sep. 10 Grove City    Washington and Jefferson    2:00 PM
Sep. 10 Castleton    Fitchburg State    2:00 PM LS
Sep. 10 St. Scholastica    MacMurray    2:00 PM LS
Sep. 10 Martin Luther    Eureka    2:00 PM LS
Sep. 10 Trinity (Texas)    Millsaps    2:00 PM
Sep. 10 Westminster (Mo.)    Iowa Wesleyan    2:00 PM LS
Sep. 10 Luther    St. Olaf    2:00 PM
Sep. 10 Washington and Lee    Sewanee    2:00 PM
Sep. 10 Rose-Hulman    Millikin    2:00 PM LS
Sep. 10 UW-Eau Claire    Concordia-Moorhead    2:00 PM LS
Sep. 10 UW-River Falls    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Sep. 10 Carthage    Bethel    2:00 PM
Sep. 10 St. John's    Buena Vista    2:00 PM LS
Sep. 10 Augsburg    Concordia (Wis.)    2:00 PM
Sep. 10 Lake Forest    Carleton    2:00 PM
Sep. 10 Belhaven    UW-Whitewater    2:00 PM
Sep. 10 Howard Payne    Austin    2:00 PM
Sep. 10 Simpson    Illinois College    2:00 PM
Sep. 10 Knox    Beloit    2:00 PM
Sep. 10 Loras    Aurora    2:00 PM
Sep. 10 Central    Augustana    2:00 PM
Sep. 10 Wartburg    Monmouth    2:00 PM
Sep. 10 Illinois Wesleyan    Nebraska Wesleyan    2:00 PM
Sep. 10 Midland    North Park    2:00 PM
Sep. 10 Ripon    UW-La Crosse    2:00 PM
Sep. 10 Finlandia    Lawrence    2:00 PM
Sep. 10 Sul Ross State    Wayland Baptist    2:00 PM
Sep. 10 Webber International    North Central (Ill.)    2:00 PM
Sep. 10 Kalamazoo    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Sep. 10 Whitworth    Whittier    2:00 PM
Sep. 10 UW-Stout    St. Thomas    2:10 PM
Sep. 10 Merchant Marine    Coast Guard    2:30 PM
Sep. 10 Western Connecticut    Union    4:00 PM
Sep. 10 Lewis and Clark    Claremont-Mudd-Scripps    4:00 PM LS
Sep. 10 Dubuque    Pacific    4:00 PM
Sep. 10 Cal Lutheran    Pacific Lutheran    4:00 PM
Sep. 10 Hartwick    Mass-Dartmouth    5:00 PM
Sep. 10 Centre    Anderson    6:00 PM
Sep. 10 Brevard    Emory and Henry    6:00 PM
Sep. 10 Brockport    Alfred State    6:00 PM
Sep. 10 Alma    Manchester    6:00 PM
Sep. 10 Bluffton    Trine    6:00 PM
Sep. 10 Averett    Randolph-Macon    6:00 PM
Sep. 10 Franklin    Butler    6:30 PM
Sep. 10 Berry    LaGrange    7:00 PM
Sep. 10 Ferrum    Shenandoah    7:00 PM
Sep. 10 Allegheny    Wooster    7:00 PM LS
Sep. 10 St. Vincent    Thiel    7:00 PM
Sep. 10 Bethany    Geneva    7:00 PM
Sep. 10 Methodist    Guilford    7:00 PM LS
Sep. 10 Birmingham-Southern    Huntingdon    7:00 PM
Sep. 10 Albion    UW-Stevens Point    7:00 PM
Sep. 10 Hendrix    Lyon    7:00 PM
Sep. 10 Mary Hardin-Baylor    Texas Lutheran    7:00 PM
Sep. 10 Macalester    Hamline    8:00 PM
Sep. 10 McMurry    Southwestern    8:00 PM
Sep. 10 Northwestern (Minn.)    Crown    8:00 PM LS
Sep. 10 Coe    Cornell    8:00 PM
Sep. 10 St. Norbert    Benedictine    8:00 PM
Sep. 10 Southwestern Assemblies    East Texas Baptist    8:00 PM
Sep. 10 College of Idaho    Willamette    10:00 PM
Sep. 10 Puget Sound    Occidental    10:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos