2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 1 Coast Guard    Anna Maria    7:00 PM
Sep. 1 Defiance    Baldwin Wallace    7:00 PM LS
Sep. 1 Washington and Lee    Johns Hopkins    7:00 PM
Sep. 1 Trine    Manchester    7:30 PM
Sep. 1 Millsaps    Belhaven    8:00 PM
Sep. 2 Muhlenberg    Wilkes    TBA
Sep. 2 Mass-Dartmouth    Mount Ida    6:00 PM
Sep. 2 Delaware Valley    Wesley    6:00 PM
Sep. 2 N.C. Wesleyan    Stevenson    7:00 PM
Sep. 2 Western New England    Springfield    7:00 PM
Sep. 2 Fitchburg State    Becker    7:00 PM V LS
Sep. 2 Albright    Salisbury    7:00 PM
Sep. 2 WPI    MIT    7:00 PM
Sep. 2 Salve Regina    Worcester State    7:00 PM
Sep. 2 Bridgewater State    Curry    7:00 PM
Sep. 2 Morrisville State    St. Lawrence    7:00 PM
Sep. 2 Adrian    Pacific    10:00 PM
Sep. 3 Endicott    Framingham State    TBA
Sep. 3 Kean    Christopher Newport    TBA
Sep. 3 King's    Moravian    TBA LS
Sep. 3 Lebanon Valley    Franklin and Marshall    TBA
Sep. 3 Marietta    Denison    TBA
Sep. 3 McDaniel    Catholic    TBA
Sep. 3 Wisconsin Lutheran    Trinity Int'l    TBA
Sep. 3 Sewanee    Kenyon    TBA
Sep. 3 UW-Platteville    George Fox    TBA LS
Sep. 3 Washington U.    Carnegie Mellon    12:00 PM LS
Sep. 3 Chicago    Case Western Reserve    12:00 PM
Sep. 3 Husson    Alfred    12:00 PM
Sep. 3 SUNY-Maritime    Maine Maritime    12:00 PM V
Sep. 3 Cortland    Heidelberg    12:00 PM
Sep. 3 Otterbein    Buffalo State    12:00 PM
Sep. 3 Ursinus    Bethany    12:00 PM
Sep. 3 Plymouth State    Castleton    1:00 PM LS
Sep. 3 RPI    Norwich    1:00 PM
Sep. 3 Randolph-Macon    Dickinson    1:00 PM
Sep. 3 Oberlin    Kalamazoo    1:00 PM
Sep. 3 Emory and Henry    Ferrum    1:00 PM
Sep. 3 Wooster    Washington and Jefferson    1:00 PM
Sep. 3 Alfred State    William Paterson    1:00 PM
Sep. 3 St. Vincent    Alma    1:00 PM
Sep. 3 Concordia (Wis.)    Finlandia    1:00 PM
Sep. 3 Olivet    St. John Fisher    1:00 PM
Sep. 3 Rowan    Widener    1:00 PM
Sep. 3 Hobart    Brockport    1:00 PM
Sep. 3 Union    Ithaca    1:00 PM
Sep. 3 Susquehanna    Lycoming    1:00 PM
Sep. 3 Utica    Misericordia    1:00 PM
Sep. 3 TCNJ    UW-Whitewater    1:00 PM
Sep. 3 Wilmington    Bluffton    1:30 PM
Sep. 3 Monmouth    Hope    1:30 PM
Sep. 3 Bridgewater    Gettysburg    1:30 PM
Sep. 3 Muskingum    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 3 Juniata    Grove City    1:30 PM
Sep. 3 Lakeland    Carroll    2:00 PM V LS
Sep. 3 UW-Stevens Point    St. Norbert    2:00 PM
Sep. 3 Austin    Hendrix    2:00 PM
Sep. 3 Maranatha Baptist    Martin Luther    2:00 PM LS
Sep. 3 Millikin    Greenville    2:00 PM LS
Sep. 3 Eureka    Knox    2:00 PM LS
Sep. 3 MacMurray    Rockford    2:00 PM LS
Sep. 3 Gustavus Adolphus    Westminster (Mo.)    2:00 PM V LS
Sep. 3 UW-La Crosse    Luther    2:00 PM
Sep. 3 Beloit    Lake Forest    2:00 PM
Sep. 3 Concordia-Moorhead    Jamestown    2:00 PM
Sep. 3 Crown    Hamline    2:00 PM LS
Sep. 3 Carleton    Macalester    2:00 PM
Sep. 3 Bethel    Dubuque    2:00 PM
Sep. 3 St. Scholastica    St. John's    2:00 PM LS
Sep. 3 St. Olaf    Grinnell    2:00 PM
Sep. 3 Buena Vista    Mayville St.    2:00 PM
Sep. 3 Simpson    UW-Stout    2:00 PM
Sep. 3 Aurora    Carthage    2:00 PM
Sep. 3 UW-River Falls    Coe    2:00 PM
Sep. 3 Ripon    Concordia-Chicago    2:00 PM
Sep. 3 Elmhurst    Loras    2:00 PM
Sep. 3 Huntingdon    Louisiana College    2:00 PM
Sep. 3 North Central (Ill.)    Robert Morris-Chicago    2:00 PM
Sep. 3 Benedictine    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Sep. 3 John Carroll    UW-Oshkosh    2:00 PM
Sep. 3 Southern Virginia    Earlham    2:30 PM LS
Sep. 3 La Verne    Puget Sound    4:00 PM LS
Sep. 3 Central    Whitworth    4:00 PM
Sep. 3 Hartwick    Western Connecticut    5:00 PM
Sep. 3 Wabash    Albion    6:00 PM
Sep. 3 Maryville (Tenn.)    Berry    6:00 PM
Sep. 3 Augustana    Mount St. Joseph    6:00 PM
Sep. 3 Thomas More    Franklin    6:00 PM LS
Sep. 3 Hampden-Sydney    Averett    6:00 PM
Sep. 3 Redlands    Trinity (Texas)    6:00 PM
Sep. 3 Hiram    Westminster (Pa.)    7:00 PM
Sep. 3 LaGrange    Birmingham-Southern    7:00 PM
Sep. 3 Thiel    Allegheny    7:00 PM
Sep. 3 Capital    Wittenberg    7:00 PM
Sep. 3 Shenandoah    Gallaudet    7:00 PM LS
Sep. 3 Illinois College    Rose-Hulman    7:00 PM V LS
Sep. 3 Hanover    Centre    7:00 PM
Sep. 3 Geneva    Frostburg State    7:00 PM
Sep. 3 Nichols    Westfield State    7:00 PM
Sep. 3 Greensboro    Guilford    7:00 PM LS
Sep. 3 Hardin-Simmons    Southwestern    7:00 PM
Sep. 3 Anderson    North Park    7:00 PM
Sep. 3 Ohio Wesleyan    Mary Hardin-Baylor    7:00 PM
Sep. 3 East Texas Baptist    Texas Lutheran    7:00 PM
Sep. 3 St. Thomas    UW-Eau Claire    7:10 PM V LS
Sep. 3 Willamette    Rhodes    8:00 PM
Sep. 3 Cornell    Iowa Wesleyan    8:00 PM LS
Sep. 3 Augsburg    Northwestern (Minn.)    8:00 PM LS
Sep. 3 Southwestern Assemblies    Howard Payne    8:00 PM
Sep. 3 Sul Ross State    UT-Permian Basin    8:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos