2013 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 18 UW-Eau Claire  0  No. 1 UW-Whitewater  42  Final BX RC RC PH
Oct. 19 Louisiana College  34  No. 2 Mary Hardin-Baylor  45  Final BX RC PH
Oct. 19 No. 3 Mount Union  58  Capital  3  Final BX PH
Oct. 19 No. 4 Linfield  51  Whitworth  17  Final BX RC RC PH
Oct. 19 No. 5 Wesley  17  No. 15 Rowan  24  Final BX
Oct. 19 No. 6 North Central (Ill.)  42  North Park  0  Final BX RC
Oct. 19 No. 11 St. Thomas  21  No. 7 Bethel  28  Final BX RC PH
Oct. 19 No. 8 UW-Platteville  24  UW-Stevens Point  23  Final BX RC PH
Oct. 19 No. 9 St. John Fisher  35  Salisbury  42  Final BX RC PH
Oct. 19 Muskingum  9  No. 10 John Carroll  41  Final BX
Oct. 19 Wooster  39  No. 13 Wittenberg  66  Final BX RC
Oct. 18 Dickinson  17  No. 14 Johns Hopkins  42  Final BX RC
Oct. 19 Kenyon  7  No. 16 Wabash  48  Final BX RC
Oct. 19 No. 17 Wartburg  24  Luther  21  Final BX
Oct. 19 No. 18 UW-Oshkosh  41  UW-River Falls  13  Final BX RC
Oct. 19 Pacific  16  No. 19 Pacific Lutheran  17  Final BX RC
Oct. 19 No. 20 Heidelberg  35  Otterbein  17  Final BX RC PH
Oct. 19 No. 21 Hampden-Sydney  33  Emory and Henry  12  Final BX
Oct. 19 No. 22 Thomas More  42  Thiel  21  Final BX RC RC
Oct. 19 No. 23 Ithaca  26  Utica  21  Final BX RC
Oct. 19 Elmhurst  3  No. 24 Wheaton (Ill.)  28  Final BX
Oct. 19 Anderson  7  No. 25 Franklin  67  Final BX
Oct. 18 Salve Regina  43  Curry  10  Final BX RC RC PH
Oct. 18 Nichols  0  MIT  48  Final BX RC
Oct. 18 Delaware Valley  45  FDU-Florham  30  Final BX RC
Oct. 19 Colby  37  Hamilton  18  Final BX RC
Oct. 19 Worcester State  33  Mass-Dartmouth  34  Final BX RC
Oct. 19 Gallaudet  38  Castleton State  12  Final BX RC
Oct. 19 Rochester  37  RPI  31  Final BX RC RC
Oct. 19 Juniata  28  Ursinus  7  Final BX
Oct. 19 Morrisville State  20  TCNJ  21  Final BX RC
Oct. 19 Bowdoin  21  Trinity (Conn.)  40  Final BX RC
Oct. 19 Wesleyan  20  Amherst  14  Final BX
Oct. 19 Middlebury  28  Bates  17  Final BX RC PH
Oct. 19 Anna Maria  34  Mount Ida  56  Final BX RC
Oct. 19 Becker  18  Husson  19  Final BX RC
Oct. 19 William Paterson  21  Kean  20  Final BX RC
Oct. 19 Carnegie Mellon  21  Mercer  54  Final BX
Oct. 19 Hope  43  Alma  23  Final RC
Oct. 19 Franklin and Marshall  28  McDaniel  9  Final BX
Oct. 19 DePauw  23  Ohio Wesleyan  21  Final BX RC
Oct. 19 Washington and Lee  21  Randolph-Macon  27  Final BX
Oct. 19 Adrian  14  Trine  9  Final BX
Oct. 19 Catholic  37  Shenandoah  7  Final BX PH PH
Oct. 19 Guilford  21  Bridgewater (Va.)  14  Final BX RC PH
Oct. 19 Misericordia  20  Widener  38  Final BX
Oct. 19 Moravian  17  Susquehanna  27  Final BX
Oct. 19 King's  31  Stevenson  24  Final BX RC
Oct. 19 Muhlenberg  35  Gettysburg  10  Final BX
Oct. 19 Averett  20  Ferrum  42  Final BX
Oct. 19 Allegheny  0  Oberlin  24  Final BX RC
Oct. 19 Union  30  Western New England  33  Final BX
Oct. 19 Hartwick  28  Alfred  49  Final BX RC
Oct. 19 Frostburg State  28  Buffalo State  60  Final BX RC
Oct. 19 Bridgewater State  56  Plymouth State  28  Final BX
Oct. 19 Wilkes  12  Albright  30  Final BX RC
Oct. 19 Greensboro  44  N.C. Wesleyan  42  Final BX
Oct. 19 Apprentice School  7  Southern Virginia  34  Final BX PH
Oct. 19 Sewanee  17  Centre  34  Final BX PH
Oct. 19 Marietta  0  Ohio Northern  45  Final BX PH
Oct. 19 SUNY-Maritime  21  Norwich  42  Final BX RC RC
Oct. 19 Maine Maritime  0  Coast Guard  40  Final BX RC RC
Oct. 19 Bethany  27  Waynesburg  20  Final BX RC
Oct. 19 Bluffton  0  Hanover  41  Final BX
Oct. 19 Defiance  31  Mount St. Joseph  44  Final BX
Oct. 19 Tufts  35  Williams  49  Final BX PH
Oct. 19 Massachusetts Maritime  27  Westfield State  37  Final BX RC
Oct. 19 Albion  31  Kalamazoo  21  Final BX RC RC PH
Oct. 19 Berry  17  Hendrix  30  Final BX
Oct. 19 Trinity (Texas)  30  Southwestern  0  Final BX RC
Oct. 19 Southwestern Assemblies  17  Austin  27  Final BX
Oct. 19 Maranatha Baptist  14  Lakeland  55  Final BX
Oct. 19 Millsaps  28  Birmingham-Southern  14  Final BX
Oct. 19 Concordia-Moorhead  63  Hamline  7  Final BX RC RC
Oct. 19 St. John's  23  Carleton  13  Final BX
Oct. 19 Monmouth  14  Lake Forest  17  Final BX PH
Oct. 19 Concordia (Wis.)  48  Concordia-Chicago  42  Final BX
Oct. 19 Aurora  13  Wisconsin Lutheran  21  Final BX PH
Oct. 19 Augustana  47  Millikin  19  Final BX
Oct. 19 Simpson  27  Loras  10  Final BX
Oct. 19 Buena Vista  13  Central  23  Final BX RC
Oct. 19 Dubuque  38  Coe  14  Final BX RC
Oct. 19 Howard Payne  38  Mississippi College  41  Final BX
Oct. 19 Ripon  33  Grinnell  27  Final BX
Oct. 19 St. Norbert  17  Lawrence  6  Final BX RC
Oct. 19 Cornell  45  Knox  14  Final BX
Oct. 19 UW-La Crosse  21  UW-Stout  3  Final BX RC
Oct. 19 St. Olaf  17  Augsburg  41  Final BX PH
Oct. 19 Gustavus Adolphus  42  Valley City St.  21  Final BX RC
Oct. 19 Iowa Wesleyan  23  Westminster (Mo.)  14  Final BX
Oct. 19 Eureka  23  MacMurray  15  Final BX
Oct. 19 Northwestern (Minn.)  23  Greenville  37  Final BX
Oct. 19 Martin Luther  14  St. Scholastica  48  Final BX RC
Oct. 19 Manchester  42  Earlham  13  Final BX
Oct. 19 Macalester  7  Chicago  26  Final BX PH
Oct. 19 Illinois College  37  Beloit  7  Final BX
Oct. 19 Benedictine  30  Rockford  13  Final BX
Oct. 19 Cortland State  32  Brockport State  49  Final BX RC
Oct. 19 Springfield    Merchant Marine    Postponed LS V
Oct. 19 St. Vincent  30  Geneva  40  Final
Oct. 19 Willamette  56  Lewis and Clark  30  Final BX
Oct. 19 Claremont-Mudd-Scripps  6  Cal Lutheran  20  Final
Oct. 19 Case Western Reserve  38  Puget Sound  31  Final BX
Oct. 19 Fitchburg State  14  Western Connecticut  70  Final BX
Oct. 19 Baldwin Wallace  54  Wilmington  7  Final BX
Oct. 19 Huntingdon  40  LaGrange  44  Final BX
Oct. 19 Pomona-Pitzer  17  Whittier  10  Final BX
Oct. 19 Maryville (Tenn.)  30  Christopher Newport  17  Final BX
Oct. 19 Washington and Jefferson  38  Westminster (Pa.)  6  Final BX
Oct. 19 Crown  24  Minnesota-Morris  21  Final BX
Oct. 19 Illinois Wesleyan  31  Carthage  10  Final BX RC PH
Oct. 19 Hardin-Simmons  55  East Texas Baptist  17  Final BX
Oct. 19 Texas Lutheran  41  Sul Ross State  16  Final BX
Oct. 19 Chapman  35  Occidental  16  Final BX RC PH PH
Oct. 19 La Verne  6  Redlands  21  Final BX PH PH PH
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading