2013 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 4 Montclair State  16  TCNJ  21  Final BX
Oct. 5 Gallaudet  7  Mount Ida  6  Final BX RC RC
Oct. 5 Union  27  Springfield  7  Final BX
Oct. 5 Salisbury  34  Utica  0  Final BX
Oct. 5 Morrisville State  51  William Paterson  48  Final BX RC RC
Oct. 5 Maine Maritime  28  Endicott  53  Final BX RC RC
Oct. 5 Castleton State  3  Husson  34  Final BX RC
Oct. 5 Curry  26  MIT  21  Final BX
Oct. 5 Mass-Dartmouth  14  Framingham State  21  Final BX
Oct. 5 Colby  0  Wesleyan  41  Final BX
Oct. 5 Kalamazoo  38  Trine  31  Final BX RC
Oct. 5 Bowdoin  13  Tufts  10  Final BX
Oct. 5 Kean  7  Cortland State  17  Final BX RC
Oct. 5 Rochester  10  St. Lawrence  14  Final BX
Oct. 5 Ursinus  52  Moravian  44  Final BX
Oct. 5 Salve Regina  32  Nichols  0  Final BX RC
Oct. 5 Western Connecticut  49  Bridgewater State  26  Final BX RC
Oct. 5 Catholic  27  Hampden-Sydney  39  Final BX
Oct. 5 Widener  31  Stevenson  10  Final BX
Oct. 5 Fitchburg State  40  Massachusetts Maritime  17  Final BX RC
Oct. 5 Emory and Henry  20  Randolph-Macon  45  Final BX
Oct. 5 Carnegie Mellon  34  St. Vincent  7  Final BX
Oct. 5 Hamilton  13  Trinity (Conn.)  48  Final BX RC RC
Oct. 5 LaGrange  50  N.C. Wesleyan  26  Final BX
Oct. 5 Merchant Marine    RPI    Postponed LS A
Oct. 5 King's  41  Misericordia  40  Final BX
Oct. 5 Lebanon Valley  17  Wilkes  6  Final BX
Oct. 5 Delaware Valley  16  Lycoming  19  Final BX RC RC
Oct. 5 Rowan  20  Brockport State  16  Final BX RC
Oct. 5 Gettysburg  50  McDaniel  28  Final BX
Oct. 5 Christopher Newport  21  Methodist  24  Final BX RC
Oct. 5 Kenyon  21  Oberlin  14  Final BX
Oct. 5 Buffalo State  33  Alfred  39  Final BX RC
Oct. 5 Albright  52  FDU-Florham  7  Final BX RC
Oct. 5 Bates  14  Williams  10  Final BX
Oct. 5 Rockford  28  Concordia-Chicago  38  Final BX
Oct. 5 Susquehanna  18  Muhlenberg  38  Final BX RC
Oct. 5 Dickinson  14  Franklin and Marshall  35  Final BX PH
Battle for the Wagon
Oct. 5 Middlebury  16  Amherst  37  Final BX RC
Oct. 5 Olivet  20  Alma  13  Final - OT BX RC
Oct. 5 Western New England  38  Coast Guard  41  Final BX
Oct. 5 Averett  0  Maryville (Tenn.)  48  Final BX
Oct. 5 Bluffton  7  Manchester  34  Final BX
Oct. 5 Thiel  21  Waynesburg  35  Final BX RC
Oct. 5 Earlham  7  Defiance  43  Final BX
Oct. 5 Hanover  14  Rose-Hulman  38  Final BX RC PH
Oct. 5 Greensboro  21  Ferrum  31  Final BX
Oct. 5 Adrian  17  Hope  14  Final BX PH
Oct. 5 Muskingum  35  Wilmington  28  Final BX RC RC PH
Oct. 5 Anna Maria  24  SUNY-Maritime  35  Final BX RC PH
Oct. 5 DePauw  21  Denison  42  Final BX
Oct. 5 Becker  9  Norwich  20  Final BX
Oct. 5 Allegheny  7  Ohio Wesleyan  50  Final BX
Oct. 5 Westminster (Pa.)  21  Grove City  24  Final BX
Oct. 5 Westfield State  31  Plymouth State  0  Final BX
Oct. 5 Westminster (Mo.)  28  Eureka  42  Final BX
Oct. 5 Coe  21  Buena Vista  7  Final BX RC
Oct. 5 Southwestern  0  Austin  31  Final BX RC
Oct. 5 Berry  7  Washington U.  44  Final BX RC RC PH PH
Oct. 5 Maranatha Baptist  41  Aurora  84  Final BX
Oct. 5 Wisconsin Lutheran  34  Lakeland  40  Final - OT BX PH
Oct. 5 Benedictine  27  Concordia (Wis.)  28  Final BX RC PH
Oct. 5 St. John's  31  St. Olaf  0  Final BX
Oct. 5 Chicago  34  Rhodes  41  Final BX
Oct. 5 Carthage  20  North Park  22  Final BX RC RC
Oct. 5 Loras  7  Luther  41  Final BX
Oct. 5 Gustavus Adolphus  52  Hamline  7  Final BX RC
Oct. 5 Simpson  24  Wartburg  34  Final BX RC
Oct. 5 Central  21  Dubuque  23  Final BX RC RC
Oct. 5 Monmouth  14  St. Norbert  22  Final BX RC
Oct. 5 Illinois College  26  Lawrence  6  Final BX
Oct. 5 Ripon  37  Knox  29  Final BX
Oct. 5 Greenville  21  Crown  20  Final BX
Oct. 5 Iowa Wesleyan  51  Martin Luther  68  Final BX
Oct. 5 Northwestern (Minn.)  50  Minnesota-Morris  45  Final BX
Oct. 5 MacMurray  6  St. Scholastica  42  Final BX RC
Oct. 5 Birmingham-Southern  28  Sewanee  31  Final BX
Oct. 5 Carroll  13  Lake Forest  14  Final BX
Oct. 5 Louisiana College  42  Howard Payne  39  Final BX
Oct. 5 Beloit  24  Cornell  58  Final BX
Oct. 5 UW-River Falls  14  UW-Stevens Point  47  Final BX
Oct. 5 Hardin-Simmons  35  Mississippi College  49  Final BX
Oct. 5 Puget Sound  30  Lewis and Clark  60  Final BX
Oct. 5 Claremont-Mudd-Scripps  6  La Verne  30  Final BX
Oct. 5 Cal Lutheran  42  Pomona-Pitzer  7  Final BX
Oct. 5 Pacific  31  Whitworth  21  Final BX RC RC PH
Oct. 5 Washington and Jefferson  19  Bethany  24  Final BX
Oct. 5 Bridgewater (Va.)  20  Shenandoah  29  Final BX PH
Oct. 5 Guilford  16  Washington and Lee  7  Final BX RC RC
Oct. 5 Mount St. Joseph  55  Anderson  24  Final BX
Oct. 5 Baldwin Wallace  7  Otterbein  19  Final BX
Oct. 5 Texas Lutheran  64  East Texas Baptist  41  Final BX
Oct. 5 Mayville St.  26  Macalester  18  Final BX RC
Oct. 5 Redlands  38  Occidental  21  Final BX RC RC PH
Oct. 5 Whittier  40  Chapman  72  Final BX PH
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.

What We're Reading