2012 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 20 UW-Eau Claire  19  UW-Platteville  49  Final BX RC RC PH PH PH
Non-Conference
Sep. 21 Framingham State  16  Bridgewater State  0  Final BX RC
Sep. 21 MIT  28  Curry  31  Final BX RC
Sep. 22 Coast Guard  38  Massachusetts Maritime  42  Final BX RC
Sep. 22 Brockport State  6  Kean  14  Final BX RC
Sep. 22 Alfred  40  Buffalo State  17  Final BX RC
Sep. 22 Rowan  30  Western Connecticut  24  Final BX RC
Sep. 22 Montclair State  34  William Paterson  17  Final BX
Sep. 22 Maine Maritime  14  Fitchburg State  34  Final BX RC
Sep. 22 Endicott  24  Salve Regina  41  Final BX RC RC
Sep. 22 SUNY-Maritime  16  Castleton State  35  Final BX RC
Sep. 22 Western New England  44  Nichols  20  Final BX
Sep. 22 WPI  17  RPI  39  Final BX RC RC
Sep. 22 Lycoming  29  Albright  14  Final BX RC
Sep. 22 Ursinus  40  McDaniel  21  Final BX
Sep. 22 Denison  38  Hiram  10  Final BX
Sep. 22 Bowdoin  18  Middlebury  42  Final BX
Sep. 22 North Park  46  Olivet  21  Final BX
Sep. 22 Gettysburg  35  Susquehanna  24  Final BX
Sep. 22 Shenandoah  14  Bridgewater (Va.)  17  Final BX RC PH PH
Sep. 22 Bates  16  Trinity (Conn.)  37  Final BX RC
Sep. 22 Dickinson  13  Moravian  21  Final BX RC RC
Sep. 22 Huntingdon  24  Hampden-Sydney  21  Final BX
Sep. 22 Hamilton  14  Amherst  38  Final BX RC
Sep. 22 Lebanon Valley  31  Stevenson  28  Final BX
Sep. 22 Wilkes  0  Widener  90  Final BX
Sep. 22 Wesleyan  35  Tufts  14  Final BX
Sep. 22 Colby  7  Williams  41  Final BX RC PH
Sep. 22 Misericordia  17  King's  55  Final
Sep. 22 Union  31  St. Lawrence  20  Final BX
Sep. 22 UW-Oshkosh  70  Alma  9  Final BX PH
Sep. 22 Ithaca  40  Frostburg State  21  Final BX
Sep. 22 Central  16  Albion  35  Final BX RC RC
Sep. 22 DePauw  28  Carnegie Mellon  51  Final BX RC PH
Sep. 22 Illinois Wesleyan  23  Hope  13  Final
Sep. 22 Allegheny  20  Wabash  17  Final - OT BX RC RC
Sep. 22 Merchant Marine  21  Hobart  42  Final BX
Sep. 22 Rochester  14  Springfield  44  Final BX
Sep. 22 Taylor (Ind.)  13  Trine  28  Final BX RC
Sep. 22 FDU-Florham  3  Delaware Valley  63  Final BX RC
Sep. 22 Chicago  28  Oberlin  9  Final BX
Sep. 22 Franklin and Marshall  45  Juniata  38  Final BX
Sep. 22 Apprentice School  7  Gallaudet  35  Final BX RC
Sep. 22 Sewanee  31  Austin  10  Final BX
Sep. 22 Westfield State  20  Worcester State  27  Final BX
Sep. 22 Washington and Jefferson  17  Thiel  0  Final BX
Sep. 22 Capital  14  Ohio Northern  28  Final BX PH
Sep. 22 Kalamazoo  23  Centre  35  Final BX
Sep. 22 Earlham  20  Franklin  70  Final BX RC
Sep. 22 Heidelberg  56  Wilmington  2  Final BX
Sep. 22 Thomas More  10  Waynesburg  14  Final BX RC
Sep. 22 Mount St. Joseph  7  Bluffton  14  Final BX RC
Sep. 22 Anderson  7  Defiance  30  Final BX RC
Sep. 22 Baldwin Wallace  13  Muskingum  6  Final - OT BX
Sep. 22 John Carroll  7  Otterbein  21  Final BX RC
Sep. 22 Bethany  40  Grove City  44  Final BX
Sep. 22 Manchester  26  Rose-Hulman  28  Final BX
Sep. 22 Johns Hopkins  33  Muhlenberg  21  Final BX RC
Sep. 22 Birmingham-Southern  16  Rhodes  2  Final BX
Sep. 22 Knox  13  Lake Forest  34  Final BX PH
Sep. 22 Simpson  54  Eureka  0  Final BX
Sep. 22 Kenyon  23  Washington U.  28  Final BX RC
Sep. 22 Aurora  20  Millikin  44  Final BX RC
Sep. 22 Grinnell  13  Beloit  7  Final BX
Sep. 22 St. John's  21  Concordia-Moorhead  31  Final BX RC PH
Sep. 22 Carleton  14  Bethel  52  Final BX
Sep. 22 Westminster (Mo.)  30  Crown  12  Final BX
Sep. 22 Carroll  21  St. Norbert  28  Final - OT BX RC
Sep. 22 Gustavus Adolphus  14  St. Olaf  17  Final BX RC
Sep. 22 UW-Stevens Point  7  UW-Whitewater  34  Final BX PH PH
Sep. 22 St. Scholastica  21  Martin Luther  7  Final BX RC
Sep. 22 MacMurray  14  Northwestern (Minn.)  54  Final BX
Sep. 22 Ripon  21  Illinois College  46  Final BX
Sep. 22 Monmouth  31  Cornell  28  Final BX
Sep. 22 Presentation  7  Mayville St.  54  Final BX
Sep. 22 Greenville  49  Minnesota-Morris  24  Final BX
Sep. 22 La Verne  13  Menlo  59  Final BX
Sep. 22 Hartwick  13  St. John Fisher  43  Final BX RC
Sep. 22 Plymouth State  21  Mass-Dartmouth  23  Final BX PH
Sep. 22 Whittier  55  Puget Sound  24  Final BX PH
Sep. 22 Macalester  17  Lewis and Clark  41  Final BX
Sep. 22 Chapman  14  Whitworth  17  Final BX PH
Sep. 22 Pacific  17  Willamette  51  Final BX RC RC
Sep. 22 Wittenberg  17  Wooster  7  Final BX RC
Sep. 22 Mount Union  52  Marietta  0  Final BX PH
Sep. 22 Case Western Reserve  14  Ohio Wesleyan  17  Final BX RC
Sep. 22 St. Vincent  6  Westminster (Pa.)  17  Final
Sep. 22 Cortland State  56  Morrisville State  14  Final BX RC
Sep. 22 Mary Hardin-Baylor  49  Trinity (Texas)  28  Final BX RC PH PH
Sep. 22 Texas Lutheran  43  Southwestern Assemblies  35  Final BX
Sep. 22 Wesley  25  Louisiana College  22  Final BX RC
Sep. 22 Lakeland  9  Carthage  49  Final BX RC
Sep. 22 Augsburg  48  Hamline  24  Final BX
Sep. 22 UW-Stout  20  UW-River Falls  9  Final RC
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris University (Ill.) at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading