2010 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 9 UW-Stout  7  No. 1 UW-Whitewater  30  Final BX RC PH
Oct. 9 Mississippi College  31  No. 2 Mary Hardin-Baylor  41  Final
Oct. 9 No. 3 Mount Union  28  Marietta  14  Final BX RC
Oct. 9 No. 4 Linfield  55  Puget Sound  14  Final BX RC PH
Oct. 9 Newport News  7  No. 5 Wesley  64  Final BX BX BX BX RC PH
Oct. 9 No. 6 North Central (Ill.)  34  Augustana  14  Final RC
Oct. 9 St. John's  14  No. 7 Bethel  17  Final BX RC
Oct. 9 UW-Eau Claire  14  No. 8 UW-Platteville  35  Final BX BX BX RC RC PH
Oct. 9 No. 23 Ithaca  10  No. 9 St. John Fisher  34  Final
Oct. 9 Wilmington  17  No. 10 John Carroll  38  Final
Oct. 9 Augsburg  17  No. 11 St. Thomas  55  Final RC
Oct. 9 Union  35  No. 12 Hobart  41  Final - 2OT BX RC
Oct. 9 Hiram  7  No. 13 Wittenberg  49  Final BX RC
Oct. 8 Dickinson  10  No. 14 Johns Hopkins  44  Final BX BX RC
Oct. 9 Kean  17  No. 15 Rowan  21  Final BX RC
Oct. 9 No. 16 Wabash  20  Washington U.  24  Final BX BX RC RC
Oct. 9 No. 17 Wartburg  28  Buena Vista  0  Final RC
Oct. 9 No. 18 UW-Oshkosh  17  UW-Stevens Point  41  Final RC RC
Oct. 9 Whitworth  21  No. 19 Pacific Lutheran  39  Final BX RC PH PH
Oct. 9 Muskingum  21  No. 20 Heidelberg  33  Final BX RC
Oct. 9 No. 21 Hampden-Sydney  24  Bridgewater (Va.)  17  Final BX BX BX BX PH PH
Oct. 9 No. 22 Thomas More  31  Grove City  9  Final BX RC RC
Oct. 9 No. 24 Wheaton (Ill.)  27  Elmhurst  24  Final BX RC RC
Oct. 9 Rose-Hulman  17  No. 25 Franklin  56  Final BX
Oct. 9 Buffalo State  71  Western Connecticut  3  Final
Oct. 9 SUNY-Maritime  41  Castleton State  28  Final BX RC
Oct. 9 Massachusetts Maritime  21  Worcester State  13  Final BX BX RC
Oct. 9 Williams  41  Bates  0  Final BX
Oct. 9 Juniata  3  Muhlenberg  38  Final
Oct. 9 Moravian  21  Gettysburg  33  Final
Oct. 9 Guilford  21  Southern Virginia  36  Final BX BX BX BX BX
Oct. 9 Hope  35  Kalamazoo  24  Final
Oct. 9 Widener  36  King's  21  Final BX
Oct. 9 Western New England  27  Curry  23  Final BX RC
Oct. 9 Westfield State  21  Maine Maritime  42  Final BX
Oct. 9 Susquehanna  0  McDaniel  35  Final BX BX BX RC
Oct. 9 Wesleyan  27  Colby  20  Final RC
Oct. 9 Lycoming  50  Albright  0  Final RC
2010 Homecoming Game
Oct. 9 Delaware Valley  55  FDU-Florham  14  Final RC
Oct. 9 Kenyon  0  Allegheny  24  Final BX RC
Oct. 9 Wilkes  35  Lebanon Valley  28  Final - OT
Oct. 9 Catholic  28  Randolph-Macon  56  Final BX
Oct. 9 Becker  6  Mount Ida  41  Final BX BX BX
Oct. 9 Trinity (Conn.)  41  Hamilton  7  Final RC
Oct. 9 Tufts  15  Bowdoin  22  Final BX
Oct. 9 Bethany  47  Westminster (Pa.)  39  Final RC
Oct. 9 Nichols  10  Endicott  30  Final BX
Oct. 9 Rockford  0  Lakeland  42  Final
Oct. 9 LaGrange  7  Trine  51  Final BX BX RC
Oct. 9 Ferrum  51  Methodist  45  Final - 3OT BX RC
Oct. 9 Rhodes  18  DePauw  42  Final BX RC
Oct. 9 Albion  27  Alma  17  Final
Oct. 9 Carnegie Mellon  35  Ohio Wesleyan  23  Final BX
Oct. 9 Averett  17  Christopher Newport  9  Final
Oct. 9 Case Western Reserve  48  Oberlin  36  Final BX BX BX
Oct. 9 Husson  53  Anna Maria  38  Final BX BX RC
Oct. 9 Greensboro  12  N.C. Wesleyan  48  Final
Oct. 9 Morrisville State  28  William Paterson  31  Final BX RC
Oct. 9 Brockport State  0  Cortland State  35  Final BX RC
Oct. 9 Framingham State  42  Fitchburg State  28  Final BX BX
Oct. 9 Mount St. Joseph  14  Defiance  22  Final BX RC
Oct. 9 Bridgewater State  32  Coast Guard  25  Final - 2OT BX
Oct. 9 Capital  10  Ohio Northern  44  Final BX RC
Oct. 9 Manchester  27  Bluffton  29  Final BX
Oct. 9 Earlham  23  Hanover  51  Final BX
Oct. 9 Shenandoah  7  Maryville (Tenn.)  6  Final BX BX RC PH
Oct. 9 Birmingham-Southern  28  Centre  35  Final
Oct. 9 Emory and Henry  24  Washington and Lee  45  Final BX
Oct. 9 Amherst  38  Middlebury  31  Final
Oct. 9 Alfred  35  Hartwick  14  Final RC
Oct. 9 Otterbein  34  Baldwin-Wallace  35  Final BX BX RC
Oct. 9 Plymouth State  21  MIT  7  Final BX BX RC RC
Oct. 9 Gallaudet  23  Norwich  31  Final BX BX BX BX RC RC
Oct. 9 Adrian  41  Olivet  0  Final BX BX BX BX BX
Oct. 9 St. Lawrence  13  Utica  31  Final BX RC
Oct. 9 St. Vincent  20  Washington and Jefferson  31  Final BX
Oct. 9 Illinois College  26  St. Norbert  25  Final RC
Oct. 9 Martin Luther  28  Minnesota-Morris  21  Final RC
Oct. 9 Grinnell  21  Knox  31  Final
Oct. 9 Simpson  10  Central  38  Final BX RC
Oct. 9 Denison  7  Chicago  36  Final BX BX
Oct. 9 Carleton  14  Concordia-Moorhead  26  Final BX RC
Oct. 9 Huntingdon  19  Millsaps  35  Final BX
Oct. 9 Northwestern (Minn.)  24  Crown  30  Final
Oct. 9 Benedictine  28  Aurora  21  Final BX
Oct. 9 Monmouth  51  Ripon  45  Final - 3OT
Oct. 9 Eureka  14  Westminster (Mo.)  34  Final
Oct. 9 Cornell  21  Luther  24  Final
Oct. 9 Sewanee  17  Austin  34  Final
Oct. 9 Trinity (Texas)  14  Texas Lutheran  42  Final BX
Oct. 9 Hamline  14  Gustavus Adolphus  42  Final BX RC PH
Oct. 9 Millikin  24  Carthage  48  Final RC
Oct. 9 Maranatha Baptist  0  Concordia (Wis.)  35  Final BX
Oct. 9 UW-River Falls  20  UW-La Crosse  37  Final RC
Oct. 9 Wisconsin Lutheran  21  Concordia-Chicago  38  Final BX
Oct. 9 Beloit  33  Lake Forest  27  Final - OT BX
Oct. 9 TCNJ  14  Montclair State  30  Final BX RC
Oct. 9 North Park  0  Illinois Wesleyan  42  Final
Oct. 9 Hardin-Simmons  56  Howard Payne  0  Final BX RC
Oct. 9 McMurry  35  Sul Ross State  12  Final BX
Oct. 9 Menlo  10  Lewis and Clark  31  Final BX RC
Oct. 9 WPI  9  Merchant Marine  26  Final BX BX RC
Oct. 9 Waynesburg  55  Geneva  42  Final
Oct. 9 Carroll  21  Lawrence  14  Final
Oct. 9 Occidental  30  La Verne  0  Final BX RC
Oct. 9 Greenville  35  St. Scholastica  7  Final
Oct. 9 Willamette  69  Pacific  7  Final BX RC
Oct. 9 Salve Regina  28  Mass-Dartmouth  6  Final
Oct. 9 Dubuque  6  Loras  14  Final
Oct. 9 Trinity Bible  28  Macalester  41  Final BX RC
Oct. 9 Louisiana College  49  East Texas Baptist  21  Final
Oct. 9 Cal Lutheran  30  Whittier  3  Final BX BX RC RC
Oct. 9 Redlands  38  Pomona-Pitzer  26  Final BX BX
Oct. 9 Chapman  21  Claremont-Mudd-Scripps  31  Final BX BX RC
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading