2010 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 30 No. 1 UW-Whitewater  49  No. 8 UW-Platteville  17  Final BX BX RC PH
Oct. 2 No. 2 Mary Hardin-Baylor  42  Louisiana College  38  Final
Oct. 2 Ohio Northern  0  No. 3 Mount Union  27  Final BX BX RC
Oct. 2 Willamette  7  No. 4 Linfield  35  Final RC RC
Oct. 2 No. 5 Wesley  61  Huntingdon  28  Final BX BX BX
Oct. 2 Carthage  8  No. 6 North Central (Ill.)  43  Final BX RC RC
Oct. 2 No. 7 Bethel  19  St. Olaf  17  Final RC
Oct. 2 No. 9 St. John Fisher  35  Utica  24  Final BX RC
Oct. 2 No. 10 John Carroll  28  Otterbein  56  Final RC
Oct. 2 No. 11 St. Thomas  27  St. John's  26  Final - OT RC PH
Oct. 2 No. 12 Hobart  21  St. Lawrence  24  Final
Oct. 2 No. 13 Wittenberg  27  Oberlin  21  Final BX RC RC
Oct. 2 Muhlenberg  30  No. 14 Johns Hopkins  27  Final BX
Oct. 2 No. 15 Rowan  24  Buffalo State  7  Final RC
Oct. 2 No. 16 Wabash  40  Kenyon  3  Final RC
Oct. 2 UW-La Crosse  17  No. 18 UW-Oshkosh  28  Final BX RC PH
Oct. 2 No. 19 Pacific Lutheran  31  Puget Sound  28  Final BX BX RC RC PH PH
Oct. 2 No. 20 Heidelberg  50  Capital  60  Final BX
Oct. 2 No. 21 Hampden-Sydney  35  Catholic  27  Final BX
Oct. 2 Thiel  3  No. 22 Thomas More  42  Final BX RC
Oct. 2 Hartwick  17  No. 23 Ithaca  29  Final RC
Oct. 2 Illinois Wesleyan  19  No. 24 Wheaton (Ill.)  29  Final BX RC
Oct. 2 No. 25 Franklin  41  Mount St. Joseph  10  Final BX
Sep. 30 Southern Virginia  23  Bridgewater (Va.)  32  Final BX BX BX BX BX
@ Salem, VA
Oct. 1 Montclair State  21  Kean  7  Final BX RC
Oct. 2 RPI  17  Rochester  0  Final
Oct. 2 Gallaudet  13  Husson  6  Final BX BX BX RC RC
Oct. 2 Salve Regina  5  Western New England  10  Final BX RC
Oct. 2 Washington and Lee  55  Guilford  29  Final BX RC RC
Oct. 2 Allegheny  23  Case Western Reserve  24  Final - OT BX BX BX
Oct. 2 Bates  21  Tufts  20  Final BX BX RC
Homecoming Game
Oct. 2 Middlebury  27  Colby  38  Final
Oct. 2 Franklin and Marshall  41  Susquehanna  20  Final BX BX BX RC
Oct. 2 Hiram  31  Carnegie Mellon  62  Final BX
Oct. 2 DePauw  35  Millsaps  21  Final
Oct. 2 Kalamazoo  30  Albion  27  Final
Oct. 2 Lebanon Valley  6  Delaware Valley  38  Final RC
Oct. 2 Moravian  24  Dickinson  16  Final BX RC
Oct. 2 Geneva  27  St. Vincent  23  Final
Oct. 2 FDU-Florham  20  Widener  35  Final BX
Oct. 2 Western Connecticut  0  William Paterson  35  Final
Oct. 2 Ursinus  49  Gettysburg  39  Final BX BX RC RC
Oct. 2 Maryville (Tenn.)  14  Methodist  17  Final BX
Oct. 2 King's  24  Lycoming  31  Final BX RC
Oct. 2 Mass-Dartmouth  14  MIT  6  Final BX RC
Oct. 2 Albright  35  Wilkes  38  Final RC
Oct. 2 Norwich  64  Becker  7  Final BX BX BX RC
Oct. 2 Wooster  38  Denison  28  Final BX BX BX PH
Oct. 2 Frostburg State  24  Alfred  49  Final RC
Oct. 2 Union  25  WPI  17  Final BX RC
Oct. 2 Alma  0  Hope  38  Final
Oct. 2 Mount Ida  34  Castleton State  38  Final BX BX RC
Oct. 2 Cortland State  37  TCNJ  0  Final BX RC
Oct. 2 Randolph-Macon  34  Emory and Henry  22  Final BX BX BX RC
Oct. 2 Greensboro  0  Averett  50  Final
Oct. 2 Worcester State  32  Maine Maritime  61  Final BX BX
Oct. 2 Curry  24  Endicott  28  Final
Oct. 2 Amherst  38  Bowdoin  7  Final BX
Oct. 2 Hamilton  21  Wesleyan  35  Final RC
Oct. 2 Bridgewater State  0  Westfield State  15  Final BX BX RC
Oct. 2 Ohio Wesleyan  6  Chicago  30  Final BX
Oct. 2 Trinity (Texas)  38  Birmingham-Southern  28  Final BX
Oct. 2 Trinity (Conn.)  21  Williams  29  Final BX PH PH
Oct. 2 Fitchburg State  7  Coast Guard  19  Final BX BX RC
Oct. 2 Massachusetts Maritime  20  Framingham State  48  Final BX BX
Oct. 2 Marietta  9  Baldwin-Wallace  39  Final BX RC
Oct. 2 Salisbury  31  Newport News  7  Final BX BX PH PH
Oct. 2 Bluffton  26  Earlham  7  Final BX
Oct. 2 Wilmington  0  Muskingum  3  Final
Oct. 2 Hanover  28  Anderson  23  Final BX
Oct. 2 SUNY-Maritime  43  Anna Maria  20  Final BX RC
Oct. 2 Nichols  0  Plymouth State  17  Final BX RC
Oct. 2 N.C. Wesleyan  24  Ferrum  14  Final
Oct. 2 Waynesburg  17  Bethany  24  Final BX RC
Oct. 2 Manchester  7  Rose-Hulman  10  Final BX
Oct. 2 Coe  24  Dubuque  22  Final BX RC
Oct. 2 Rockford  0  Concordia (Wis.)  23  Final BX
Oct. 2 Concordia-Chicago  41  Benedictine  47  Final BX
Oct. 2 Centre  64  Sewanee  13  Final
Oct. 2 Lakeland  7  Aurora  23  Final BX
Oct. 2 St. Norbert  48  Monmouth  2  Final RC
Oct. 2 Luther  30  Simpson  24  Final BX
Oct. 2 Central  52  Cornell  0  Final RC
Oct. 2 Buena Vista  14  Loras  17  Final
Oct. 2 UW-Stevens Point  13  UW-Eau Claire  20  Final - OT BX BX RC PH
Oct. 2 Augustana  28  Millikin  24  Final RC RC
Oct. 2 MacMurray  34  Northwestern (Minn.)  37  Final
Oct. 2 Gustavus Adolphus  38  Concordia-Moorhead  14  Final BX RC RC
Oct. 2 Wisconsin Lutheran  40  Maranatha Baptist  7  Final BX
Oct. 2 UW-Stout  24  UW-River Falls  7  Final
Oct. 2 Beloit  21  Grinnell  24  Final
Oct. 2 Augsburg  28  Carleton  38  Final
Oct. 2 Martin Luther  9  Greenville  10  Final RC
Oct. 2 LaGrange  42  Rhodes  28  Final BX BX PH
Oct. 2 Macalester  30  Hamline  49  Final
Oct. 2 Ripon  56  Knox  14  Final
Oct. 2 Trine  24  Adrian  16  Final BX BX BX RC
Oct. 2 East Texas Baptist  17  Hardin-Simmons  49  Final BX RC PH
Oct. 2 Lawrence  21  Illinois College  45  Final
Oct. 2 Elmhurst  45  North Park  0  Final
Oct. 2 Whitworth  20  Menlo  7  Final
Oct. 2 Merchant Marine  0  Springfield  64  Final BX
Oct. 2 Lake Forest  7  Carroll  15  Final BX
Oct. 2 Pacific  0  Lewis and Clark  48  Final BX RC
Homecoming
Oct. 2 Crown  21  St. Scholastica  41  Final RC
Oct. 2 Sul Ross State  11  Texas Lutheran  28  Final
Oct. 2 Brockport State  41  Morrisville State  48  Final BX
Oct. 2 Westminster (Pa.)  7  Washington and Jefferson  49  Final RC
Oct. 2 Christopher Newport  28  Shenandoah  13  Final BX BX RC PH
Oct. 2 Howard Payne  19  McMurry  51  Final PH
Oct. 2 Whittier  22  Occidental  25  Final BX BX BX RC RC
Oct. 2 Cal Lutheran  24  Redlands  22  Final BX RC RC PH PH PH
Oct. 2 Pomona-Pitzer  17  Chapman  41  Final BX BX RC
Oct. 2 La Verne  14  Claremont-Mudd-Scripps  20  Final BX RC
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading