2009 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 24 UW-River Falls  14  No. 1 UW-Whitewater  38  Final
Oct. 24 Southern Oregon  0  No. 2 Mary Hardin-Baylor  21  Final
Oct. 24 Wilmington  0  No. 3 Mount Union  56  Final
Oct. 24 No. 4 Linfield  30  Willamette  27  Final
Oct. 24 Webber International  7  No. 5 Wesley  34  Final
Oct. 24 No. 24 Wheaton (Ill.)  7  No. 6 North Central (Ill.)  27  Final
Oct. 24 No. 18 UW-Oshkosh  23  No. 8 UW-Platteville  20  Final PH
Oct. 24 Alfred  31  No. 9 St. John Fisher  28  Final
Oct. 24 No. 10 John Carroll  14  Ohio Northern  35  Final
Oct. 24 No. 11 St. Thomas  48  Carleton  28  Final
Oct. 24 Merchant Marine  0  No. 12 Hobart  28  Final
Oct. 24 Carnegie Mellon  7  No. 13 Wittenberg  28  Final
Oct. 24 Buffalo State  7  No. 15 Rowan  57  Final
Oct. 24 No. 16 Wabash  37  Wooster  27  Final
Oct. 24 No. 17 Wartburg  41  Dubuque  14  Final
Oct. 24 Puget Sound  13  No. 19 Pacific Lutheran  35  Final
Oct. 24 Baldwin-Wallace  36  No. 20 Heidelberg  41  Final
Oct. 24 No. 21 Hampden-Sydney  21  Catholic  7  Final
Oct. 24 No. 22 Thomas More  28  Thiel  14  Final
Oct. 24 Mount St. Joseph  26  No. 25 Franklin  16  Final
Oct. 22 Concordia (Wis.)  13  Wisconsin Lutheran  0  Final
Oct. 24 Western New England  26  Endicott  21  Final
Oct. 24 Colby  16  Hamilton  0  Final
Oct. 24 Union  16  Salisbury  19  Final
Oct. 24 Nichols  13  Mass-Dartmouth  10  Final
Oct. 24 Salve Regina  28  MIT  17  Final
Oct. 24 WPI  17  Rochester  24  Final
Oct. 24 Husson  35  Castleton State  20  Final
Oct. 24 Brockport State  44  Western Connecticut  45  Final
Oct. 24 Framingham State  21  Maine Maritime  49  Final
Oct. 24 Bowdoin  31  Trinity (Conn.)  45  Final
Oct. 24 Wesleyan  0  Amherst  23  Final
Oct. 24 Widener  17  Albright  31  Final
Oct. 24 St. Lawrence  7  RPI  10  Final
Oct. 24 Hiram  14  Case Western Reserve  63  Final BX
Oct. 24 Mount Ida  0  SUNY-Maritime  42  Final
Oct. 24 Dickinson  38  Gettysburg  28  Final
Oct. 24 Juniata  10  Moravian  3  Final
Oct. 24 Maryville (Tenn.)  17  N.C. Wesleyan  51  Final
Oct. 24 Allegheny  21  Kenyon  18  Final
Oct. 24 Coast Guard  17  Worcester State  14  Final
Oct. 24 Bridgewater (Va.)  38  Emory and Henry  34  Final
Oct. 24 Morrisville State  6  Kean  43  Final
Oct. 24 Methodist  7  Averett  38  Final
Oct. 24 Becker  0  Gallaudet  37  Final
Oct. 24 Adrian  7  Hope  6  Final
Oct. 24 Olivet  23  Alma  42  Final
Oct. 24 Trinity (Texas)  18  DePauw  26  Final
Oct. 24 Washington and Lee  28  Guilford  21  Final BX
Oct. 24 Oberlin  19  Earlham  13  Final
Oct. 24 Marian (Ind.)  28  Albion  10  Final
Oct. 24 Delaware Valley  21  Lycoming  7  Final
Oct. 24 Middlebury  28  Bates  18  Final
Oct. 24 Washington U.  26  Ohio Wesleyan  14  Final
Oct. 24 Plymouth State  9  Curry  20  Final
Oct. 24 Kalamazoo  20  Trine  41  Final
Oct. 24 Ursinus  48  McDaniel  13  Final
Oct. 24 FDU-Florham  6  Wilkes  7  Final
Oct. 24 Westminster (Mo.)  17  LaGrange  34  Final
Oct. 24 Cortland St.  12  William Paterson  10  Final
Oct. 24 King's  14  Lebanon Valley  40  Final
Oct. 24 Bridgewater State  19  Westfield State  28  Final
Oct. 24 Anna Maria  0  Norwich  48  Final
Oct. 24 Bethany  13  Waynesburg  52  Final
Oct. 24 Muhlenberg  7  Franklin and Marshall  20  Final
Oct. 24 Tufts  7  Williams  30  Final
Oct. 24 Massachusetts Maritime  57  Fitchburg State  37  Final
Oct. 24 Rose-Hulman  50  Bluffton  14  Final
Oct. 24 Manchester  30  Hanover  8  Final
Oct. 24 Washington and Jefferson  49  Westminster (Pa.)  7  Final
Oct. 24 Marietta  12  Muskingum  15  Final
Oct. 24 Capital  34  Otterbein  35  Final
Oct. 24 Montclair State  16  TCNJ  13  Final
Oct. 24 Rockford  0  Aurora  37  Final
Oct. 24 Northwestern (Minn.)  46  Minnesota-Morris  16  Final
Oct. 24 Illinois College  55  Grinnell  34  Final
Oct. 24 Simpson  14  Coe  48  Final
Oct. 24 Ripon  28  St. Norbert  41  Final
Oct. 24 Denison  7  Chicago  38  Final
Oct. 24 Greenville  14  Huntingdon  40  Final
Oct. 24 North Park  7  Millikin  35  Final
Oct. 24 St. Olaf  3  St. John's  10  Final
Oct. 24 Illinois Wesleyan  20  Elmhurst  7  Final
Oct. 24 Carroll  28  Knox  7  Final
Oct. 24 Hardin-Simmons  29  Sul Ross State  6  Final
Oct. 24 Eureka  63  MacMurray  44  Final
Oct. 24 Centre  0  Millsaps  24  Final
Oct. 24 Gustavus Adolphus  21  Augsburg  28  Final
Oct. 24 Hamline  21  Concordia-Moorhead  41  Final
Oct. 24 Lakeland  30  Benedictine  14  Final
Oct. 24 Buena Vista  9  Luther  15  Final
Oct. 24 Central  41  Loras  17  Final
Oct. 24 Maranatha Baptist  14  Concordia-Chicago  64  Final
Oct. 24 Martin Luther  34  Macalester  20  Final
Oct. 24 UW-Stevens Point  26  UW-La Crosse  14  Final
Oct. 24 UW-Stout  36  UW-Eau Claire  15  Final BX
Oct. 24 St. Scholastica  46  Trinity Bible  7  Final
Oct. 24 Lawrence  14  Beloit  44  Final
Oct. 24 Birmingham-Southern  34  Sewanee  17  Final
Oct. 24 Monmouth  51  Lake Forest  14  Final
Oct. 24 Louisiana College  51  Howard Payne  45  Final - 3OT
Oct. 24 Austin  31  Rhodes  21  Final
Oct. 24 McMurry  36  Texas Lutheran  23  Final
Oct. 24 Springfield  35  Hartwick  7  Final
Oct. 24 Menlo  14  Whitworth  10  Final
Oct. 24 Redlands  53  Claremont-Mudd-Scripps  27  Final
Oct. 24 Crown  35  Lewis and Clark  57  Final
Oct. 24 Defiance  20  Anderson  7  Final
Oct. 24 Pomona-Pitzer  15  Whittier  7  Final
Oct. 24 La Verne  13  Occidental  14  Final
Oct. 24 Ferrum  19  Shenandoah  13  Final
Oct. 24 St. Vincent  20  Geneva  38  Final
Oct. 24 Christopher Newport  14  Greensboro  7  Final
Oct. 24 Carthage  20  Augustana  42  Final
Oct. 24 Mississippi College  26  East Texas Baptist  7  Final
Oct. 24 Cal Lutheran  49  Chapman  13  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
#22 Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading