/playoffs/2016/final-regional-ranking

Final NCAA regional ranking for 2016

The final Division III football regional rankings were released by the NCAA on Nov. 13. 

Remember that regional rankings primarily take Division III games into account. Teams are listed with their Division III record first, followed by their overall record. For more information about the playoff format and how participants are determined, check out our FAQ.

In this view, we have bolded the at-large teams.

East Region SOS Notes

1 Alfred 10-0 10-0
2 Hobart 9-1 9-1
3 Wesley 8-2 8-2
4 Stevenson 9-1 9-1
5 Western New England 10-0 10-0
6 Frostburg State 9-1 9-1
7 St. John Fisher 8-2 8-2
8 St. Lawrence 9-1 9-1
9 Husson 8-1 8-1
10 Salisbury 7-3 7-3

.582
.566
.553
.491
.473
.518
.590
.520
.444
.546
Frostburg State, the top-ranked at-large from the East Region, sat on the board the entire time and did not get in the field, dispelling the theory that a team who sits on the board the entire time will eventually amass enough support to get selected. ... Both Frostburg and St. John Fisher would have been bubble teams at best.
North Region SOS  Notes

1 North Central (Ill.) 8-0 10-0
2 John Carroll 9-1 9-1
3 Wheaton (Ill.) 9-1 9-1
4 Mount Union 9-1 9-1
5 Olivet 9-1 9-1
6 Wittenberg 9-1 9-1
7 Rose-Hulman 8-2 8-2
8 Franklin 8-1 8-2
9 Denison 8-2 8-2
10 Illinois Wesleyan 7-2 7-2

.527
.510
.516
.490
.558
.492
.465
.494
.485
.514 

Here's your chance to see Mount Union not in the top spot in a region, or even in the top spot as an at-large team. ... Wheaton and Mount Union were selected as at-large teams from this region.
South Region SOS Notes
1 Mary Hardin-Baylor 9-0 10-0
2 Johns Hopkins 10-0 10-0
3 Hardin-Simmons 7-1 9-1
4 Thomas More 9-1 9-1
5 Berry 9-1 9-1
6 Muhlenberg 9-1 9-1
7 Randolph-Macon 9-1 9-1
8 Case Western Reserve 9-1 9-1
9 Huntingdon 8-1 9-1
10 Centre 8-2 8-2
.558
.506
.530
.535
.518
.484
.476
.488
.454
.476 
Hardin-Simmons was likely selected fairly early in the at-large process, and Berry sat through several rounds without getting selected. ... Regardless of whether it had been Berry, Muhlenberg or Case Western Reserve, just one South team was going to get in as an at-large.
West Region SOS Notes

1 UW-Whitewater 8-0 10-0
2 St. Thomas 10-0 10-0
3 UW-Oshkosh 8-1 9-1
4 Coe 10-0 10-0
5 Linfield 8-1 8-1
6 St. John's 9-1 9-1
7 Monmouth 10-0 10-0
8 UW-Platteville 7-2 8-2
9 Northwestern (Minn.) 9-1 9-1
10 Redlands 8-1 8-1

.540
.482
.582
.511
.534
.521
.514
.577
.465
.466 
All three at-large teams in this regional ranking got into the field. UW-Platteville was likely the last team into the field and it probably didn't matter that there isn't a team listed after the Pioneers, but if needed, the regional ranking committee always has a couple of extra teams not listed in the top 10 that could have been considered.

There are 25 automatic bids, one Pool B bid and six Pool C (true national at-large) bids. 

Being listed in these rankings is not a guarantee of selection to the playoffs. There is no guarantee an at-large team will be taken from each region.

Aug. 31: All times Eastern
7:00 PM
Moravian at King's
7:00 PM
Methodist at Campbell
7:00 PM
Alfred State at Coast Guard
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Stevenson at Frostburg State
7:00 PM
Wesley at Delaware Valley
7:00 PM
Mayville St. at Buena Vista
7:30 PM
Manchester at Trine
Video Live Stats
8:00 PM
McMurry at Okla. Panhandle
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
8:00 PM
Greenville at Millikin
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Fitchburg State at Curry
7:00 PM
Johns Hopkins at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
FDU-Florham at TCNJ
7:00 PM
MIT at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:30 PM
Anna Maria at WPI
Video Live Stats
7:30 PM
Gettysburg at Bridgewater
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Birmingham-Southern at LaGrange
TBA
St. Norbert at UW-Stevens Point
TBA
Knox at Eureka
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Video Live Stats
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
Norwich at Morrisville State
12:00 PM
Bethany at Ursinus
12:00 PM
Brockport at Hobart
12:00 PM
Augustana at Cortland
12:00 PM
Bridgewater State at Buffalo State
Live Stats
12:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Video Live Stats Live Stats
12:30 PM
N.C. Wesleyan at Mount Union
Live Stats
1:00 PM
Kalamazoo at Oberlin
1:00 PM
Catholic at McDaniel
1:00 PM
Heidelberg at Olivet
1:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
1:00 PM
Alma at St. Vincent
1:00 PM
Castleton at Plymouth State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
UW-Oshkosh at John Carroll
1:00 PM
Alfred at Ithaca
1:00 PM
Misericordia at Merchant Marine
1:00 PM
Albion at Wabash
Video Live Stats
1:00 PM
Dickinson at Randolph-Macon
1:00 PM
Bluffton at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Union at Husson
Video Live Stats
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Westminster (Pa.)
1:00 PM
St. John Fisher at Washington and Jefferson
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Averett at Hampden-Sydney
1:00 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
William Paterson at RPI
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video Live Stats
1:00 PM
Kenyon at Sewanee
1:30 PM
Franklin at Thomas More
Live Stats
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Mount St. Joseph at Capital
1:30 PM
Baldwin Wallace at Defiance
1:30 PM
Earlham at Wilmington
2:00 PM
Carthage at Aurora
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Guilford at Huntingdon
2:00 PM
UW-Stout at Simpson
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Nebraska Wesleyan
2:00 PM
Rockford at MacMurray
2:00 PM
Finlandia at Concordia (Wis.)
Video Live Stats
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
2:00 PM
Dubuque at Bethel
2:00 PM
Westminster (Mo.) at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Grinnell at St. Olaf
2:00 PM
Hamline at Crown
2:00 PM
UW-Whitewater at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Whitworth at Central
2:00 PM
Coe at UW-River Falls
2:00 PM
Loras at Elmhurst
2:00 PM
Concordia-Chicago at Ripon
Video Live Stats
2:00 PM
Presentation at Lawrence
2:00 PM
George Fox at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
Lake Forest at Beloit
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
Austin at Bacone
4:00 PM
Puget Sound at La Verne
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
6:00 PM
Ohio Northern at Adrian
Live Stats Audio
7:00 PM
Christopher Newport at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Brevard at Davidson
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats
7:00 PM
Otterbein at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Marietta at Geneva
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
St. Lawrence at Utica
7:00 PM
Southwestern at Denison
7:00 PM
Martin Luther at Minnesota-Morris
7:00 PM
Carroll at Lakeland
7:00 PM
Rose-Hulman at Illinois College
Video Live Stats
7:00 PM
Trinity Int'l at Wisconsin Lutheran
Video Live Stats
7:00 PM
Sul Ross State at Texas-Permian Basin
7:00 PM
Luther at UW-La Crosse
7:00 PM
Wayland Baptist at Louisiana College
8:00 PM
Northwestern (Minn.) at Augsburg
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Robert Morris-Chicago at North Central (Ill.)
8:00 PM
Wheaton (Ill.) at Benedictine
8:00 PM
Lyon at Hendrix
8:00 PM
Howard Payne at Southwestern Assemblies
10:00 PM
Trinity (Texas) at Redlands
10:00 PM
Rhodes at Willamette
Live Stats
Sep. 3: All times Eastern
2:00 PM
Dickinson at Lebanon Valley
Maintenance in progress.