2006 Playoffs

Stagg Bowl XXXIV
Mount Union 35, UW-Whitewater 16


Matt Kostelnik's blocked punt was the turning point for the Purple Raiders in a 35-16 Stagg Bowl win.
Photo by Ryan Tipps, D3football.com

Garcon, Micheli bring
Raiders title nine

Get video
of this game

Pierre Garcon scored two touchdowns in the second half and the Purple Raiders defense held the Warhawks to three second half points to give Mount Union its ninth national championship and eighth in 11 years.

Sophomore quarterback Greg Micheli played most of the second half, rushing for a touchdown and throwing for three more to take home the Most Outstanding Player award. The turning point of the game, though, came on special teams as Matt Kostelnik blocked a Nick Croak punt which Matt Rees returned for a score to give the Purple Raiders a 27-13 lead.

The Purple Raiders cruised from there to a 35-16 win in front of 6,051 fans at Salem Stadium, sending retiring coach Bob Berezowitz and the Warhawks home without a title.

Micheli was 18-for-22 passing for 202 yards and ran for 42 more in leading Mount Union to the win. D3football.com Offensive Player of the Year Nate Kmic ran 25 times for 111 yards, much of it on a final drive in which the Purple Raiders killed the clock. Justin Beaver carried 23 times for 87 yards.

Did you miss the All-American announcement? Are you looking for a place to talk about Stagg Bowl XXXIV? Do you want a closer look at first class photos

Playoffs: Finals schedule, Stagg Bowl broadcast, Final printable bracket, Pick 'em login.

Playoff results
First round, Nov. 18
at Mount Union 49, Hope 0
at Wheaton (Ill.) 42, Mount St. Joseph 28
North Central 35, Concordia (Wis.) 6, at Wisconsin Lutheran
at Capital 32, Wittenberg 14
at Wilkes 42, Washington and Lee 0
at Rowan 20, Hobart 18
at St. John Fisher 49, Union 15
at Springfield 42, Curry 14
at Wesley 49, Dickinson 21
at Carnegie Mellon 21, Millsaps 0
Washington and Jefferson 27, at Christopher Newport 23
at Mary Hardin-Baylor 33, Hardin-Simmons 21
at UW-Whitewater 59, St. Norbert 17
at UW-La Crosse 28, Bethel 21
at Whitworth 27, Occidental 23
St. John's 21, at Central 13

Second round, Nov. 25
at Mount Union 35, Wheaton (Ill.) 3
at Capital 41, North Central 13
Rowan 21, at Wilkes 14
at St. John Fisher 27, Springfield 21
at Wesley 37, Carnegie Mellon 0
at Mary Hardin-Baylor 30, Washington and Jefferson 27
at UW-Whitewater 24, UW-La Crosse 21
St. John's 21, at Whitworth 3

Quarterfinals, Dec. 2
at Mount Union 17, Capital 14
at St. John Fisher 31, Rowan 0
at Wesley 34, Mary Hardin-Baylor 20
at UW-Whitewater 17, St. John's 14

Semifinals, Dec. 9
at UW-Whitewater 44, Wesley 7
at Mount Union 26, St. John Fisher 14

Championship, Dec. 16
Mount Union 35, UW-Whitewater 16, at Salem, Va.

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos