May 13, 2012

Blanchard joins Bears after tryout

Matt Blanchard signed with the Bears after a successful minicamp tryout.

The all-time leading passer in Division III history is getting an NFL look, as did two players from Mary Hardin-Baylor and from Endicott as NFL teams snapped up undrafted players shortly following the conclusion of the 2012 draft.

The NFL expanded training camp rosters for the upcoming season and Division III players got more of those opportunities. Former Monmouth quarterback Alex Tanney will get a tryout with the Buffalo Bills. He announced the change in plans Tuesday via social media after it was originally announced he was trying out with the Steelers.

Mary Hardin-Baylor tackle Nate Menkin and wide receiver Damian Davis each got picked up, by the Texans and Giants, respectively. Endicott defensive end Kevin Eagan will join D-III alumni with the Indianapolis Colts, while Gulls tight end Taylor Allen will do so with the Jaguars.

Derek Carrier, who had a stellar pro day at the University of Wisconsin in the winter, signed a contract with the Oakland Raiders.

Dubuque wide receiver Michael Zweifel, the leading pass-catcher in NCAA football history, received an invitation to attend a rookie tryout camp with the Green Bay Packers. Cal Lutheran standout Justin Haulcy-Bateman later was invited to participate in the rookie camp for the Miami Dolphins starting on Friday, May 4, and Wesley linebacker Mike Asiedu was invited to the Carolina Panthers' rookie minicamp from May 11-13.

Undrafted rookie contracts are traditionally three-year, non-guaranteed deals with a small signing bonus. Here's the full list of D-III players reported to have been picked up by NFL teams:

Derek Carrier, WR/TE, Beloit, Raiders
Mitch Elliott, OL, Bethel, Vikings
Taylor Allen, TE, Endicott, Jaguars
Kevin Eagan, DE, Endicott, Colts
Cody Pearcy, WR, Huntingdon, Falcons
Darnell Williams, WR, Louisiana College, Eagles
Damian Davis, WR, Mary Hardin-Baylor, Giants
Nate Menkin, T, Mary Hardin-Baylor, Texans
Chad Faulcon, S, Montclair State, Falcons
Rico Wallace, WR, Shenandoah, Panthers
Matt Blanchard, QB, UW-Whitewater, Bears *
* - Signed after rookie minicamp tryout

Tryouts
Nick Clark, LB, Alfred, Bills
Justin Haulcy-Bateman, CB, Cal Lutheran, Dolphins
Brad Fortney, LB, Carthage, Bears
Michael Zweifel, WR, Dubuque, Packers
Alex Tanney, QB, Monmouth, Bills
Kyle Fiedorowicz, TE, North Central, Saints
Long Ding, K, Norwich, Jaguars
Corey Balcerzak, T, St. John Fisher, Steelers
Derek Dreher, CB, UW-La Crosse, Ravens
Taylor Butzler, OL, UW-Stout, Packers
Kris Rosholt, P, UW-Whitewater, Packers
Casey Casper, LS, UW-Whitewater, Packers
Mike Asiedu, LB, Wesley, Panthers

Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos