Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2013 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 St. John's  17  UW-River Falls  14  Final RC

Sep. 7 Washington U.  7  UW-Whitewater  17  Final RC RC
  UW-Oshkosh  24  Central  20  Final RC RC
  Dakota Wesleyan  20  UW-Stout  35  Final RC
  Buena Vista  17  UW-Platteville  42  Final RC
  UW-Eau Claire  7  St. Thomas  52  Final RC RC
  Dubuque  35  UW-La Crosse  24  Final RC
  Rockford  20  UW-Stevens Point  49  Final

Sep. 12 St. Thomas  25  UW-River Falls  7  Final RC

Sep. 14 UW-Oshkosh  34  Marian University (Ind.)  13  Final RC
  UW-Eau Claire  14  St. John's  17  Final RC
  North Central (Ill.)  41  UW-La Crosse  24  Final RC RC
  UW-Stout  13  Jamestown  7  Final RC
  UW-Platteville  38  Dubuque  24  Final

Sep. 21 UW-Whitewater  55  Buffalo State  14  Final RC RC
  UW-La Crosse  14  Missouri S&T  27  Final
  UW-Stout  14  North Central (Ill.)  41  Final RC
  UW-River Falls  34  Simpson  35  Final RC
  UW-Platteville  63  Lewis and Clark  34  Final
  Dubuque  28  UW-Stevens Point  31  Final

Sep. 28 Alma  3  UW-Oshkosh  56  Final RC
  Pacific Lutheran  21  UW-Eau Claire  19  Final RC
  Waldorf  0  UW-Whitewater  65  Final RC
  UW-Stevens Point  7  North Central (Ill.)  27  Final RC

Oct. 5 UW-Whitewater  47  UW-La Crosse  3  Final RC RC
  UW-River Falls  14  UW-Stevens Point  47  Final
  UW-Oshkosh  28  UW-Stout  26  Final RC RC
  UW-Eau Claire  27  UW-Platteville  49  Final RC RC

Oct. 12 UW-Platteville  49  UW-River Falls  7  Final RC
  UW-Stevens Point  23  UW-Eau Claire  17  Final RC
  UW-La Crosse  6  UW-Oshkosh  30  Final RC
  UW-Stout  13  UW-Whitewater  55  Final RC

Oct. 18 UW-Eau Claire  0  UW-Whitewater  42  Final RC RC

Oct. 19 UW-La Crosse  21  UW-Stout  3  Final RC
  UW-Oshkosh  41  UW-River Falls  13  Final RC
  UW-Platteville  24  UW-Stevens Point  23  Final RC

Oct. 26 UW-Stevens Point  21  UW-La Crosse  28  Final RC
  UW-River Falls  6  UW-Eau Claire  13  Final RC
  UW-Whitewater  17  UW-Oshkosh  14  Final RC RC
  UW-Stout  35  UW-Platteville  59  Final RC

Nov. 2 UW-Stevens Point  20  UW-Oshkosh  35  Final RC
  UW-Platteville  16  UW-Whitewater  35  Final
  UW-Eau Claire  27  UW-Stout  35  Final RC RC
  UW-River Falls  21  UW-La Crosse  24  Final RC

Nov. 9 UW-Whitewater  17  UW-Stevens Point  7  Final RC
  UW-Stout  19  UW-River Falls  18  Final
  UW-La Crosse  10  UW-Platteville  20  Final RC
  UW-Oshkosh  42  UW-Eau Claire  14  Final RC RC

Nov. 16 UW-Eau Claire  24  UW-La Crosse  21  Final RC RC
  UW-Stevens Point  19  UW-Stout  14  Final RC
  UW-River Falls  6  UW-Whitewater  43  Final RC
  UW-Platteville  17  UW-Oshkosh  16  Final RC RC

Nov. 23 Concordia (Wis.)  20  UW-Platteville  54  Final RC
  St. Norbert  7  UW-Whitewater  31  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Franklin  3  UW-Whitewater  33  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round
  UW-Platteville  24  North Central (Ill.)  52  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round

Dec. 7 Linfield  17  UW-Whitewater  28  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, quarterfinals

Dec. 14 UW-Whitewater  16  Mary Hardin-Baylor  15  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, semifinals

Dec. 20 Mount Union  14  UW-Whitewater  52  Final RC
Stagg Bowl XLI @ Salem Stadium; Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.