USA South Athletic Conference Link to official site

2014 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Emory and Henry  41  Ferrum  12  Final RC
  Washington and Lee  17  Averett  20  Final
  Southern Virginia  21  Methodist  36  Final
  Berry  14  Maryville (Tenn.)  41  Final RC
  Huntingdon  42  Louisiana College  49  Final
  Salisbury  41  Christopher Newport  32  Final RC
  Stevenson  40  N.C. Wesleyan  19  Final
  Greensboro  0  Guilford  52  Final RC
Gate City Soup Bowl
  LaGrange  34  Birmingham-Southern  28  Final - 2OT

Sep. 13 Averett  16  Randolph-Macon  48  Final RC
  Christopher Newport  30  Hampden-Sydney  35  Final
  N.C. Wesleyan  27  Lincoln (Pa.)  0  Final
  Emory and Henry  14  Maryville (Tenn.)  13  Final RC
  Berry  27  LaGrange  28  Final - 2OT RC
  Greensboro  14  Bridgewater  43  Final RC
  Methodist  20  Guilford  52  Final
  Birmingham-Southern  12  Huntingdon  29  Final

Sep. 18 Christopher Newport  31  N.C. Wesleyan  28  Final

Sep. 20 LaGrange  35  Greensboro  37  Final
  Maryville (Tenn.)  40  Averett  17  Final
  Huntingdon  34  Methodist  41  Final - OT
  Ferrum  20  Shenandoah  45  Final

Sep. 27 Averett  29  LaGrange  30  Final
  Huntingdon  35  Maryville (Tenn.)  21  Final
  N.C. Wesleyan  34  Ferrum  30  Final
  Methodist  48  Christopher Newport  51  Final - 2OT

Oct. 4 Averett  30  N.C. Wesleyan  34  Final RC
  LaGrange  17  Maryville (Tenn.)  48  Final
  Greensboro  14  Huntingdon  51  Final
  Ferrum  19  Christopher Newport  21  Final

Oct. 11 Maryville (Tenn.)  23  Ferrum  13  Final
  N.C. Wesleyan  48  LaGrange  21  Final RC
  Greensboro  35  Methodist  63  Final
  Christopher Newport  31  Huntingdon  51  Final

Oct. 18 Methodist  73  LaGrange  28  Final
  Maryville (Tenn.)  39  Greensboro  14  Final
  Huntingdon  35  Ferrum  16  Final
  Christopher Newport  38  Averett  7  Final

Oct. 25 Methodist  42  N.C. Wesleyan  39  Final - OT
  LaGrange  24  Huntingdon  17  Final
  Ferrum  26  Averett  14  Final
  Greensboro  31  Christopher Newport  45  Final

Nov. 1 Averett  31  Methodist  21  Final
  N.C. Wesleyan  28  Maryville (Tenn.)  42  Final
  Ferrum  17  Greensboro  19  Final
  LaGrange  26  Christopher Newport  45  Final

Nov. 8 N.C. Wesleyan  31  Greensboro  6  Final
  Methodist  42  Ferrum  7  Final
  Christopher Newport  37  Maryville (Tenn.)  27  Final
  Averett  6  Huntingdon  42  Final

Nov. 15 Maryville (Tenn.)  24  Methodist  23  Final
  Ferrum  28  LaGrange  44  Final
  Huntingdon  37  N.C. Wesleyan  20  Final
  Greensboro  36  Averett  28  Final

Nov. 22 Christopher Newport  29  Delaware Valley  26  Final RC
NCAA playoffs, first round

Nov. 29 Christopher Newport  27  Widener  37  Final RC
NCAA playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos