USA South Athletic Conference Link to official site

2009 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Shenandoah  21  Catholic  3  Final
  N.C. Wesleyan  23  Hampden-Sydney  55  Final
  Averett  34  Bridgewater (Va.)  44  Final
  Christopher Newport  0  Wesley  34  Final
  Ferrum  21  Emory and Henry  24  Final
  Guilford  7  Greensboro  12  Final
Greensboro won 12-7, later forfeited
  Methodist  28  Campbell  48  Final
  Huntingdon  31  Maryville (Tenn.)  13  Final

Sep. 12 Salisbury  17  N.C. Wesleyan  24  Final
  Guilford  19  Methodist  20  Final
  Emory and Henry  31  Greensboro  14  Final
  Bridgewater (Va.)  21  Shenandoah  13  Final
  Maryville (Tenn.)  17  Centre  24  Final

Sep. 19 Salisbury  21  Christopher Newport  27  Final - 3OT
  Bridgewater (Va.)  34  Ferrum  37  Final - OT
  N.C. Wesleyan  34  Emory and Henry  36  Final
  Greensboro  0  Washington and Lee  2  Final
Greensboro won 26-20 in OT; later forfeited
  Maryville (Tenn.)  23  LaGrange  6  Final
  Randolph-Macon  17  Shenandoah  14  Final
  Averett  28  Guilford  3  Final

Sep. 26 Washington and Lee  10  Averett  14  Final
  Wilkes  24  Christopher Newport  17  Final
  Emory and Henry  28  Methodist  3  Final
  Ferrum  28  Southern Virginia  21  Final

Oct. 3 Shenandoah  27  Christopher Newport  30  Final - 2OT
  Ferrum  24  N.C. Wesleyan  34  Final
  Methodist  30  Maryville (Tenn.)  36  Final - 4OT
  Averett  28  Greensboro  17  Final

Oct. 10 Christopher Newport  43  Averett  12  Final
  N.C. Wesleyan  35  Greensboro  13  Final
  Methodist  35  Ferrum  49  Final
  Maryville (Tenn.)  22  Shenandoah  19  Final

Oct. 17 Greensboro  27  Ferrum  24  Final
  Shenandoah  14  Methodist  17  Final - OT
  N.C. Wesleyan  35  Christopher Newport  7  Final
  Averett  24  Maryville (Tenn.)  21  Final

Oct. 24 Methodist  7  Averett  38  Final
  Maryville (Tenn.)  17  N.C. Wesleyan  51  Final
  Ferrum  19  Shenandoah  13  Final
  Christopher Newport  14  Greensboro  7  Final

Oct. 31 Shenandoah  22  Averett  24  Final
  Christopher Newport  28  Ferrum  14  Final
  N.C. Wesleyan  42  Methodist  32  Final
  Greensboro  26  Maryville (Tenn.)  12  Final

Nov. 7 Shenandoah  28  N.C. Wesleyan  38  Final
  Averett  34  Ferrum  28  Final - 3OT
  Maryville (Tenn.)  21  Christopher Newport  14  Final
  Methodist  20  Greensboro  42  Final

Nov. 14 N.C. Wesleyan  49  Averett  27  Final
  Christopher Newport  9  Methodist  10  Final
  Ferrum  21  Maryville (Tenn.)  14  Final
  Greensboro  23  Shenandoah  20  Final

Nov. 21 N.C. Wesleyan  23  Wesley  55  Final
NCAA First Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.