Southern Collegiate Athletic Conference Link to official site

2010 SCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Sewanee  33  Earlham  14  Final
  LaGrange  19  Birmingham-Southern  28  Final
  Rhodes  17  Westminster (Mo.)  20  Final
  Howard Payne  34  Trinity (Texas)  40  Final - 2OT
  Hanover  28  Centre  27  Final - OT
  Austin  28  Southwestern Assemblies  6  Final
  Mississippi College  27  Millsaps  23  Final RC

Sep. 11 Birmingham-Southern  52  Faulkner  16  Final
  Washington and Lee  48  Sewanee  17  Final
  Rose-Hulman  16  DePauw  45  Final RC
  Millsaps  21  LaGrange  27  Final - OT
  Centre  35  Maryville (Tenn.)  0  Final
  Washington U.  10  Rhodes  14  Final RC
  Texas Lutheran  14  Austin  20  Final

Sep. 18 Sewanee  0  Hampden-Sydney  38  Final
  Austin  24  Millsaps  38  Final
  Rhodes  22  Trinity (Texas)  16  Final RC
  DePauw  21  Centre  16  Final

Sep. 25 Sewanee  7  DePauw  35  Final RC
  Centre  42  Austin  40  Final
  Birmingham-Southern  35  Huntingdon  20  Final
  Millsaps  27  Trinity (Texas)  23  Final

Oct. 2 DePauw  35  Millsaps  21  Final
  Trinity (Texas)  38  Birmingham-Southern  28  Final
  Centre  64  Sewanee  13  Final
  LaGrange  42  Rhodes  28  Final

Oct. 9 Rhodes  18  DePauw  42  Final RC
  Birmingham-Southern  28  Centre  35  Final
  Trinity (Texas)  14  Texas Lutheran  42  Final
  Sewanee  17  Austin  34  Final
  Huntingdon  19  Millsaps  35  Final

Oct. 16 Adrian  19  DePauw  23  Final RC RC
  Austin  21  Birmingham-Southern  44  Final
  Trinity (Texas)  17  Sewanee  3  Final
  Millsaps  70  Rhodes  31  Final

Oct. 23 Sewanee  10  Birmingham-Southern  50  Final
  Millsaps  30  Centre  18  Final
  DePauw  32  Trinity (Texas)  31  Final RC

Oct. 24 Rhodes  16  Austin  17  Final
Suspended from Saturday due to lightning

Oct. 30 Birmingham-Southern  23  DePauw  30  Final RC
  Trinity (Texas)  30  Huntingdon  56  Final RC
  Sewanee  0  Millsaps  30  Final
  Centre  31  Rhodes  38  Final

Nov. 6 Austin  20  DePauw  30  Final RC
  Trinity (Texas)  7  Centre  26  Final
  Birmingham-Southern  41  Rhodes  19  Final

Nov. 13 Rhodes  20  Sewanee  16  Final
  DePauw  0  Wabash  47  Final RC
  LaGrange  7  Centre  48  Final
  Millsaps  28  Birmingham-Southern  17  Final
  Austin  24  Trinity (Texas)  28  Final

Nov. 20 Trine  45  DePauw  35  Final RC RC
NCAA Playoffs - 1st Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos