Old Dominion Athletic Conference Link to official site

1999 ODAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Randolph-Macon  54  Gettysburg  20  Final
  John Carroll  26  Catholic  21  Final
  Sewanee  14  Hampden-Sydney  0  Final
  Washington and Jefferson  24  Emory and Henry  17  Final
  McDaniel  24  Bridgewater  0  Final

Sep. 11 Gettysburg  14  Hampden-Sydney  28  Final
  Methodist  16  Guilford  21  Final
  Franklin and Marshall  12  Catholic  46  Final
  Emory and Henry  12  Ferrum  7  Final
  Washington and Lee  14  Johns Hopkins  31  Final
  Randolph-Macon  7  McDaniel  28  Final

Sep. 18 Emory and Henry  24  Bridgewater  21  Final
  Washington and Jefferson  55  Randolph-Macon  28  Final
  Catholic  63  Newport News  7  Final
  Guilford  22  Washington and Lee  20  Final

Sep. 25 Bridgewater  14  Ferrum  7  Final
  Davidson  13  Emory and Henry  17  Final
  Hampden-Sydney  15  Guilford  17  Final
  Centre  17  Washington and Lee  23  Final

Oct. 2 Bridgewater  40  Hampden-Sydney  7  Final
  Catholic  34  Salisbury  2  Final
  Guilford  21  Davidson  28  Final
  Washington and Lee  23  Randolph-Macon  30  Final

Oct. 9 Bridgewater  20  Maryville (Tenn.)  21  Final
  Hampden-Sydney  7  Emory and Henry  36  Final
  Guilford  14  Ferrum  17  Final
  Randolph-Macon  26  Catholic  35  Final
  Davidson  35  Washington and Lee  28  Final

Oct. 16 Washington and Lee  24  Hampden-Sydney  12  Final
  Methodist  21  Catholic  49  Final
  Guilford  14  Bridgewater  41  Final
  Emory and Henry  23  Randolph-Macon  36  Final

Oct. 22 Bridgewater  37  Johns Hopkins  24  Final RC

Oct. 23 Davidson  24  Randolph-Macon  16  Final
  Washington and Lee  31  Sewanee  28  Final
  Guilford  7  Emory and Henry  24  Final
  Hampden-Sydney  7  Catholic  45  Final

Oct. 30 Randolph-Macon  27  Guilford  0  Final
  Hampden-Sydney  12  Davidson  31  Final
  Bridgewater  38  Washington and Lee  44  Final
  Emory and Henry  19  Catholic  42  Final

Nov. 6 Catholic  31  Guilford  13  Final
  Maryville (Tenn.)  13  Hampden-Sydney  3  Final
  Washington and Lee  21  Emory and Henry  23  Final
  Randolph-Macon  14  Bridgewater  42  Final

Nov. 13 Hampden-Sydney  7  Randolph-Macon  33  Final
  Emory and Henry  10  Maryville (Tenn.)  21  Final
  Catholic  35  Bridgewater  14  Final
  Guilford  15  Greensboro  14  Final
  Swarthmore  13  Washington and Lee  40  Final

Nov. 20 Catholic  16  McDaniel  20  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos