Ohio Athletic Conference Link to official site

2011 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Baldwin-Wallace  23  Wooster  0  Final RC RC

Sep. 3 Otterbein  28  Gallaudet  27  Final - OT RC RC
  N.C. Wesleyan  20  Ohio Northern  38  Final RC
  Muskingum  24  Defiance  7  Final RC
  Alma  28  Heidelberg  34  Final - OT
  Thiel  24  Marietta  32  Final RC
  Case Western Reserve  24  John Carroll  17  Final RC
  Capital  28  Wittenberg  45  Final RC
  Mount St. Joseph  26  Wilmington  16  Final

Sep. 10 UW-Oshkosh  17  Mount Union  41  Final RC RC

Sep. 17 Wilmington  12  Capital  26  Final
  Otterbein  33  Ohio Northern  34  Final - OT RC RC
  Heidelberg  20  Baldwin-Wallace  35  Final RC
  Marietta  14  Muskingum  34  Final
  John Carroll  7  Mount Union  58  Final

Sep. 24 Ohio Northern  7  Muskingum  27  Final RC RC
  Capital  14  Baldwin-Wallace  11  Final RC
  Heidelberg  41  Otterbein  20  Final RC RC
  John Carroll  37  Marietta  35  Final
  Wilmington  7  Mount Union  66  Final RC

Oct. 1 Mount Union  14  Ohio Northern  6  Final RC RC
  Baldwin-Wallace  17  Marietta  7  Final RC
  Otterbein  41  John Carroll  47  Final - 2OT
  Muskingum  14  Wilmington  3  Final RC
  Capital  3  Heidelberg  55  Final

Oct. 8 Ohio Northern  38  Capital  20  Final RC
  John Carroll  44  Wilmington  7  Final
  Heidelberg  17  Muskingum  7  Final
  Marietta  0  Mount Union  62  Final RC
  Baldwin-Wallace  27  Otterbein  21  Final RC RC

Oct. 15 Muskingum  14  John Carroll  33  Final
  Wilmington  6  Marietta  31  Final
  Capital  24  Otterbein  20  Final RC
  Mount Union  56  Heidelberg  7  Final RC
  Ohio Northern  6  Baldwin-Wallace  20  Final RC RC

Oct. 22 John Carroll  21  Ohio Northern  24  Final RC
  Baldwin-Wallace  75  Wilmington  0  Final RC
  Mount Union  27  Capital  7  Final RC
  Heidelberg  42  Marietta  20  Final
  Otterbein  17  Muskingum  13  Final

Oct. 29 Capital  24  John Carroll  37  Final
  Otterbein  0  Mount Union  42  Final RC RC
  Marietta  35  Ohio Northern  56  Final RC
  Muskingum  17  Baldwin-Wallace  29  Final RC
  Wilmington  20  Heidelberg  49  Final

Nov. 5 Ohio Northern  51  Wilmington  15  Final RC
  Muskingum  26  Capital  28  Final
  Marietta  30  Otterbein  27  Final RC
  Baldwin-Wallace  20  Mount Union  25  Final RC RC
  Heidelberg  41  John Carroll  28  Final

Nov. 12 John Carroll  37  Baldwin-Wallace  45  Final RC
  Capital  24  Marietta  3  Final
  Wilmington  14  Otterbein  40  Final RC
  Mount Union  28  Muskingum  0  Final RC
  Ohio Northern  21  Heidelberg  48  Final RC

Nov. 19 Benedictine  7  Mount Union  47  Final RC
NCAA Division III Tournament - First Round

Nov. 26 Centre  10  Mount Union  30  Final RC RC
NCAA playoffs, second round

Dec. 3 Wabash  8  Mount Union  20  Final RC RC
NCAA Playoffs - Quarterfinals

Dec. 10 Wesley  21  Mount Union  28  Final RC
NCAA Playoffs - Semifinals

Dec. 16 Mount Union  10  UW-Whitewater  13  Final RC RC
Stagg Bowl XXXIX @ Salem, VA
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos