Ohio Athletic Conference Link to official site

2008 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Wilmington  7  Mount St. Joseph  21  Final
  Adrian  14  Capital  34  Final
  Marietta  21  Thiel  18  Final
  John Carroll  41  Thomas More  14  Final
  St. John Fisher  3  Mount Union  33  Final
  Bethany  7  Otterbein  40  Final
  Baldwin-Wallace  35  Franklin  42  Final
  Westminster (Pa.)  27  Heidelberg  62  Final
  Defiance  10  Muskingum  35  Final

Sep. 13 Ohio Northern  3  North Central (Ill.)  20  Final

Sep. 20 Capital  38  Heidelberg  17  Final
  Muskingum  7  Otterbein  48  Final
  Marietta  7  Wilmington  34  Final
  John Carroll  17  Baldwin-Wallace  21  Final
  Ohio Northern  7  Mount Union  44  Final

Sep. 27 Wilmington  28  Capital  48  Final
  Mount Union  51  Muskingum  13  Final
  Otterbein  37  Ohio Northern  7  Final
  Heidelberg  15  John Carroll  17  Final
  Baldwin-Wallace  45  Marietta  16  Final

Oct. 4 Marietta  6  Capital  38  Final
  Wilmington  17  John Carroll  31  Final
  Muskingum  35  Ohio Northern  21  Final
  Mount Union  48  Baldwin-Wallace  3  Final
  Otterbein  52  Heidelberg  14  Final

Oct. 11 Capital  7  Mount Union  49  Final
  John Carroll  31  Marietta  6  Final
  Ohio Northern  41  Heidelberg  0  Final
  Baldwin-Wallace  28  Otterbein  42  Final
  Muskingum  20  Wilmington  22  Final

Oct. 18 Marietta  0  Ohio Northern  28  Final
  Heidelberg  0  Mount Union  49  Final
  Baldwin-Wallace  42  Muskingum  7  Final
  Wilmington  14  Otterbein  30  Final
  Capital  3  John Carroll  13  Final

Oct. 25 Otterbein  38  Capital  9  Final
  Muskingum  22  Marietta  30  Final
  Ohio Northern  21  John Carroll  14  Final
  Mount Union  55  Wilmington  0  Final
  Heidelberg  37  Baldwin-Wallace  34  Final - OT

Nov. 1 Wilmington  23  Heidelberg  20  Final
  John Carroll  7  Mount Union  41  Final
  Muskingum  10  Capital  42  Final
  Marietta  0  Otterbein  55  Final
  Ohio Northern  7  Baldwin-Wallace  10  Final

Nov. 8 Capital  21  Ohio Northern  36  Final
  Heidelberg  42  Marietta  40  Final
  John Carroll  14  Muskingum  15  Final
  Mount Union  49  Otterbein  20  Final
  Baldwin-Wallace  21  Wilmington  27  Final

Nov. 15 Wilmington  6  Ohio Northern  24  Final
  Capital  0  Baldwin-Wallace  17  Final
  Mount Union  49  Marietta  0  Final
  Otterbein  20  John Carroll  17  Final - OT
  Heidelberg  45  Muskingum  41  Final

Nov. 22 Franklin  62  Otterbein  45  Final
NCAA Division III Playoffs First Round
  Randolph-Macon  0  Mount Union  56  Final
NCAA Playoffs: First Round

Nov. 29 Hobart  7  Mount Union  42  Final
NCAA playoffs, second round

Dec. 6 Cortland State  14  Mount Union  41  Final
NCAA Div. III Quarterfinals

Dec. 13 Wheaton (Ill.)  24  Mount Union  45  Final
NCAA Division III semifinals

Dec. 20 UW-Whitewater  26  Mount Union  31  Final
Amos Alonzo Stagg Bowl @ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.