Ohio Athletic Conference Link to official site

2002 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Catholic  7  John Carroll  56  Final
  Wilmington  45  Mount St. Joseph  20  Final
  Bluffton  27  Marietta  28  Final
  Anderson  25  Capital  24  Final
  Thomas More  25  Muskingum  6  Final
  Baldwin-Wallace  22  Allegheny  2  Final
  Adrian  34  Heidelberg  31  Final
  Mount Union  44  UW-Whitewater  21  Final

Sep. 14 Otterbein  33  Waynesburg  13  Final
  UW-Stevens Point  31  Ohio Northern  17  Final

Sep. 21 Heidelberg  0  Muskingum  19  Final
  Marietta  27  Otterbein  34  Final
  Wilmington  0  John Carroll  40  Final
  Ohio Northern  12  Capital  47  Final
  Mount Union  28  Baldwin-Wallace  21  Final

Sep. 28 John Carroll  33  Ohio Northern  7  Final
  Capital  35  Marietta  0  Final
  Baldwin-Wallace  47  Heidelberg  6  Final
  Otterbein  14  Wilmington  32  Final
  Muskingum  3  Mount Union  49  Final

Oct. 5 Capital  27  Wilmington  7  Final
  Muskingum  7  Ohio Northern  35  Final
  Heidelberg  38  Marietta  27  Final
  Baldwin-Wallace  13  John Carroll  20  Final
  Mount Union  55  Otterbein  0  Final

Oct. 12 Ohio Northern  41  Baldwin-Wallace  48  Final
  Wilmington  13  Muskingum  21  Final
  Otterbein  3  Capital  35  Final
  Marietta  0  John Carroll  46  Final
  Heidelberg  0  Mount Union  61  Final

Oct. 19 Capital  52  Heidelberg  13  Final
  Baldwin-Wallace  47  Wilmington  7  Final
  Marietta  10  Ohio Northern  42  Final
  Muskingum  34  Otterbein  21  Final
  John Carroll  16  Mount Union  35  Final

Oct. 26 Ohio Northern  28  Otterbein  7  Final
  Muskingum  10  Baldwin-Wallace  49  Final
  Heidelberg  21  John Carroll  59  Final
  Wilmington  31  Marietta  32  Final
  Mount Union  38  Capital  22  Final

Nov. 2 John Carroll  34  Muskingum  26  Final
  Capital  7  Baldwin-Wallace  38  Final
  Ohio Northern  31  Wilmington  0  Final
  Otterbein  14  Heidelberg  33  Final
  Marietta  10  Mount Union  56  Final

Nov. 9 John Carroll  73  Otterbein  0  Final
  Baldwin-Wallace  40  Marietta  14  Final
  Heidelberg  28  Wilmington  35  Final
  Muskingum  27  Capital  35  Final
  Mount Union  34  Ohio Northern  24  Final

Nov. 16 Capital  6  John Carroll  16  Final
  Marietta  31  Muskingum  25  Final
  Ohio Northern  28  Heidelberg  0  Final
  Otterbein  0  Baldwin-Wallace  56  Final
  Wilmington  0  Mount Union  62  Final

Nov. 23 John Carroll  27  Hobart  7  Final RC

Nov. 30 John Carroll  21  Muhlenberg  10  Final RC
  Wheaton (Ill.)  21  Mount Union  42  Final
NCAA Playoffs- First Round

Dec. 7 John Carroll  16  Brockport State  10  Final - OT RC
  Wabash  16  Mount Union  45  Final
NCAA Playoffs- Second Round

Dec. 14 John Carroll  19  Mount Union  57  Final RC
NCAA Playoffs- Semifinals

Dec. 21 Trinity (Texas)  7  Mount Union  48  Final RC
NCAA Div III National Championship Game @ Salem, VA
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.