Ohio Athletic Conference Link to official site

1999 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 John Carroll  26  Catholic  21  Final
  Capital  0  Thiel  19  Final
  Marietta  23  Waynesburg  28  Final

Sep. 11 Ohio Northern  38  Wabash  6  Final
  Heidelberg  15  Adrian  22  Final
  Albion  0  Mount Union  38  Final
  Muskingum  33  Denison  0  Final
  Mount St. Joseph  15  Otterbein  30  Final
  Bluffton  47  Hiram  26  Final
  Baldwin-Wallace  21  Wittenberg  26  Final

Sep. 18 Heidelberg  0  Ohio Northern  35  Final
  Mount Union  59  Hiram  0  Final
  Baldwin-Wallace  12  Otterbein  32  Final
  John Carroll  51  Capital  12  Final
  Muskingum  19  Marietta  35  Final

Sep. 25 Capital  21  Muskingum  42  Final
  Ohio Northern  24  Mount Union  56  Final
  Hiram  6  Heidelberg  50  Final
  Otterbein  24  John Carroll  27  Final
  Marietta  7  Baldwin-Wallace  44  Final

Oct. 2 Heidelberg  33  Capital  9  Final
  Mount Union  57  John Carroll  51  Final RC
  Otterbein  48  Muskingum  22  Final
  Hiram  21  Baldwin-Wallace  36  Final
  Ohio Northern  32  Marietta  10  Final

Oct. 9 Baldwin-Wallace  3  Ohio Northern  21  Final
  Muskingum  56  Hiram  20  Final
  John Carroll  10  Marietta  0  Final
  Mount Union  66  Heidelberg  0  Final
  Capital  24  Otterbein  49  Final

Oct. 16 Ohio Northern  32  Muskingum  28  Final
  Otterbein  20  Mount Union  44  Final
  John Carroll  20  Baldwin-Wallace  29  Final
  Hiram  27  Capital  41  Final
  Marietta  27  Heidelberg  33  Final

Oct. 23 Muskingum  7  John Carroll  45  Final
  Hiram  0  Ohio Northern  54  Final
  Baldwin-Wallace  46  Capital  28  Final
  Mount Union  56  Marietta  21  Final
  Heidelberg  3  Otterbein  30  Final

Oct. 30 Otterbein  0  Ohio Northern  37  Final
  Baldwin-Wallace  28  Muskingum  0  Final
  John Carroll  21  Heidelberg  10  Final
  Marietta  38  Hiram  14  Final
  Capital  19  Mount Union  73  Final

Nov. 6 Mount Union  59  Muskingum  21  Final
  Hiram  9  Otterbein  60  Final
  Marietta  21  Capital  49  Final
  Heidelberg  6  Baldwin-Wallace  34  Final
  Ohio Northern  36  John Carroll  23  Final

Nov. 13 Otterbein  37  Marietta  14  Final
  Muskingum  22  Heidelberg  31  Final
  Capital  28  Ohio Northern  61  Final
  Baldwin-Wallace  7  Mount Union  26  Final
  John Carroll  50  Hiram  14  Final

Nov. 20 Ohio Northern  56  Hanover  14  Final

Nov. 27 Augustana  33  Mount Union  42  Final
  Ohio Northern  58  Wittenberg  24  Final

Dec. 4 Ohio Northern  31  Mount Union  56  Final

Dec. 11 Rowan  24  Mount Union  17  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.