Northwest Conference Link to official site

2010 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Willamette  33  UW-Stevens Point  14  Final RC
  Hardin-Simmons  27  Whitworth  7  Final RC
  Pacific  19  Puget Sound  36  Final RC

Sep. 11 Pacific Lutheran  27  Hamline  20  Final RC
  Whitworth  35  Pomona-Pitzer  7  Final
  Linfield  42  Cal Lutheran  47  Final RC
  Willamette  22  Hardin-Simmons  31  Final RC
  Puget Sound  14  Occidental  44  Final RC
  Lewis and Clark  21  Claremont-Mudd-Scripps  65  Final RC

Sep. 18 Cal Lutheran  21  Pacific Lutheran  35  Final RC RC
  Pomona-Pitzer  38  Lewis and Clark  63  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  37  Pacific  9  Final RC
  Southern Oregon  24  Willamette  42  Final RC
  Whitworth  7  Redlands  23  Final RC

Sep. 25 Linfield  30  La Verne  3  Final
  Whittier  42  Puget Sound  39  Final - 6OT RC RC
  Lewis and Clark  20  Whitworth  38  Final

Oct. 2 Whitworth  20  Menlo  7  Final
  Pacific Lutheran  31  Puget Sound  28  Final RC RC
  Willamette  7  Linfield  35  Final RC RC
  Pacific  0  Lewis and Clark  48  Final RC
Homecoming

Oct. 9 Menlo  10  Lewis and Clark  31  Final RC
  Whitworth  21  Pacific Lutheran  39  Final RC
  Linfield  55  Puget Sound  14  Final RC
  Willamette  69  Pacific  7  Final RC

Oct. 16 Pacific Lutheran  28  Menlo  10  Final RC
  Puget Sound  21  Willamette  52  Final RC RC
  Pacific  14  Linfield  66  Final RC RC

Oct. 23 Linfield  35  Pacific Lutheran  20  Final RC
  Lewis and Clark  68  Puget Sound  64  Final RC RC
  Whitworth  24  Pacific  12  Final RC
  Menlo  15  Willamette  32  Final RC

Oct. 30 Menlo  0  Linfield  38  Final RC
  Willamette  28  Whitworth  12  Final RC
  Pacific Lutheran  35  Lewis and Clark  23  Final RC RC
  Pacific  31  Puget Sound  42  Final RC

Nov. 6 Lewis and Clark  24  Willamette  65  Final RC
  Whitworth  17  Linfield  42  Final
  Pacific Lutheran  50  Pacific  23  Final RC RC

Nov. 13 Pacific  42  Menlo  44  Final RC
  Puget Sound  35  Whitworth  63  Final RC
  Willamette  21  Pacific Lutheran  24  Final RC RC
  Linfield  52  Lewis and Clark  0  Final RC

Nov. 20 Cal Lutheran  26  Linfield  42  Final RC RC
NCAA Championships First Round

Nov. 27 Linfield  17  St. Thomas  24  Final - 2OT RC
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading