Northwest Conference Link to official site

2008 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Lewis and Clark  43  Principia  7  Final
  UW-Stout  13  Menlo  10  Final - OT
  Concordia-Moorhead  21  Willamette  35  Final

Sep. 13 Pacific Lutheran  0  St. Olaf  17  Final
  Linfield  22  Hardin-Simmons  29  Final
  Puget Sound  37  Pomona-Pitzer  7  Final
  Chapman  31  Menlo  6  Final
  Lewis and Clark  17  Claremont-Mudd-Scripps  41  Final
  La Verne  13  Whitworth  22  Final
  Willamette  31  Cal Lutheran  17  Final

Sep. 20 Claremont-Mudd-Scripps  28  Puget Sound  34  Final - 3OT
  Pomona-Pitzer  62  Lewis and Clark  35  Final
  Cal Lutheran  16  Pacific Lutheran  7  Final
  Southern Oregon  23  Willamette  31  Final
  Whitworth  7  Redlands  38  Final
  Menlo  28  Occidental  38  Final

Sep. 27 Whittier  20  Menlo  38  Final
  UW-Whitewater  60  Puget Sound  7  Final
  Willamette  44  La Verne  0  Final
  Southern Oregon  7  Linfield  14  Final
  Whitworth  41  Chapman  35  Final

Oct. 4 Pacific Lutheran  40  Lewis and Clark  14  Final
  Willamette  32  Whitworth  23  Final
  Menlo  0  Linfield  9  Final

Oct. 11 Puget Sound  28  Menlo  35  Final
  Whitworth  28  Linfield  31  Final
  Gustavus Adolphus  24  Pacific Lutheran  14  Final
  Lewis and Clark  10  Willamette  76  Final

Oct. 18 Puget Sound  7  Whitworth  35  Final
  Linfield  55  Lewis and Clark  7  Final
  Willamette  45  Pacific Lutheran  18  Final

Oct. 25 Whitworth  36  Menlo  34  Final
  Pacific Lutheran  14  Puget Sound  7  Final
  Willamette  52  Linfield  28  Final

Nov. 1 Menlo  49  Lewis and Clark  20  Final
  Whitworth  40  Pacific Lutheran  29  Final
  Linfield  32  Puget Sound  24  Final

Nov. 8 Western Ore.  17  Linfield  9  Final
  Pacific Lutheran  35  Menlo  34  Final
  Lewis and Clark  7  Whitworth  42  Final
  Puget Sound  27  Willamette  49  Final

Nov. 15 Lewis and Clark  14  Puget Sound  58  Final
  Linfield  45  Pacific Lutheran  0  Final
  Menlo  3  Willamette  28  Final

Nov. 22 Occidental  33  Willamette  48  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round

Nov. 29 UW-Whitewater  30  Willamette  27  Final
NCAA Div. III Championships - 2nd Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos