Northwest Conference Link to official site

2003 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Whitworth  10  Bethel  25  Final
  Cal Lutheran  7  Menlo  43  Final
  Willamette  35  Redlands  15  Final

Sep. 13 Lewis and Clark  49  Macalester  20  Final
  Puget Sound  13  Occidental  41  Final
  Pacific Lutheran  12  Azusa Pacific  21  Final
  Menlo  24  Eastern Ore.  21  Final
  Whitworth  20  Montana Tech  3  Final
  Mary Hardin-Baylor  27  Willamette  15  Final
  Redlands  10  Linfield  49  Final

Sep. 20 Chapman  3  Pacific Lutheran  31  Final
  Occidental  43  Lewis and Clark  30  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  34  Puget Sound  18  Final
  Menlo  24  Whitworth  30  Final
  Eastern Ore.  12  Willamette  29  Final
  Linfield  47  Southern Ore.  42  Final

Sep. 27 Montana-Western  37  Whitworth  24  Final
  Willamette  19  Menlo  41  Final
  Puget Sound  23  Lewis and Clark  25  Final

Oct. 4 Chapman  0  Willamette  54  Final
  Menlo  50  Whittier  19  Final
  Colorado College  37  Lewis and Clark  42  Final
  Pacific Lutheran  10  Linfield  19  Final

Oct. 11 Lewis and Clark  21  Chapman  30  Final
  Pacific Lutheran  27  Eastern Ore.  17  Final
  Linfield  62  Puget Sound  0  Final
  Whitworth  7  Willamette  24  Final

Oct. 18 Willamette  31  Puget Sound  21  Final
  Whitworth  24  Pacific Lutheran  28  Final
  Menlo  63  Chapman  14  Final
  Eastern Ore.  14  Linfield  56  Final

Oct. 25 Linfield  30  Menlo  24  Final
  Lewis and Clark  7  Pacific Lutheran  48  Final
  Puget Sound  7  Whitworth  13  Final

Nov. 1 Lewis and Clark  0  Linfield  55  Final
  Puget Sound  25  Menlo  56  Final
  Whitworth  14  Eastern Ore.  21  Final
  Pacific Lutheran  27  Willamette  36  Final

Nov. 8 Linfield  35  Whitworth  14  Final
  Eastern Ore.  43  Puget Sound  36  Final
  Willamette  59  Lewis and Clark  7  Final
  Menlo  28  Pacific Lutheran  35  Final

Nov. 15 Lewis and Clark  0  Whitworth  35  Final
  Puget Sound  14  Pacific Lutheran  40  Final
  Linfield  34  Willamette  21  Final
  Concordia-Moorhead  41  Menlo  44  Final

Nov. 22 Redlands  23  Linfield  31  Final
NCAA first round

Nov. 29 Wartburg  20  Linfield  23  Final

Dec. 6 Linfield  25  St. John's  31  Final RC
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading