North Coast Athletic Conference Link to official site

2008 NCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Hiram  20  Gallaudet  14  Final - OT
  Carnegie Mellon  35  Ohio Wesleyan  7  Final
  Washington and Jefferson  49  Oberlin  35  Final
  Denison  49  Kalamazoo  27  Final
  Allegheny  34  Juniata  18  Final
  Case Western Reserve  62  Kenyon  27  Final
  Wooster  27  Waynesburg  6  Final
  Earlham  35  Rose-Hulman  42  Final
  Olivet  10  Wittenberg  22  Final

Sep. 13 Wabash  41  Denison  27  Final
  Earlham  7  Manchester  40  Final
  Kenyon  39  Chicago  36  Final
  Allegheny  2  Westminster (Pa.)  6  Final

Sep. 20 Washington U.  30  Wittenberg  27  Final
  Ohio Wesleyan  2  Wooster  20  Final
  Anderson  47  Earlham  14  Final
  Case Western Reserve  48  Oberlin  21  Final
  Hiram  45  Kenyon  39  Final - OT
  Chicago  7  Wabash  49  Final

Sep. 27 Wabash  55  Kenyon  13  Final
  Wittenberg  32  Ohio Wesleyan  0  Final
  Hiram  6  Carnegie Mellon  41  Final
  Oberlin  13  Allegheny  24  Final
  Wooster  21  Denison  10  Final

Oct. 4 Kenyon  12  Carnegie Mellon  23  Final
  Wittenberg  44  Hiram  7  Final
  Earlham  14  Wooster  16  Final
  Ohio Wesleyan  15  Oberlin  28  Final
  Denison  14  Case Western Reserve  45  Final
  Allegheny  7  Wabash  48  Final

Oct. 11 Earlham  13  Wittenberg  45  Final
  Kenyon  8  Ohio Wesleyan  24  Final
  Denison  31  Hiram  13  Final
  Wooster  7  Case Western Reserve  28  Final
  Wabash  37  Washington U.  12  Final
  Oberlin  7  Chicago  33  Final
  Carnegie Mellon  41  Allegheny  14  Final

Oct. 18 Wabash  13  Wittenberg  10  Final
  Washington U.  13  Wooster  38  Final
  Hiram  41  Earlham  49  Final
  Oberlin  31  Kenyon  28  Final
  Case Western Reserve  35  Ohio Wesleyan  7  Final
  Allegheny  10  Denison  13  Final

Oct. 25 Wooster  24  Wabash  45  Final
  Chicago  14  Denison  26  Final
  Earlham  56  Oberlin  23  Final
  Ohio Wesleyan  3  Washington U.  24  Final
  Case Western Reserve  50  Hiram  14  Final
  Kenyon  22  Allegheny  27  Final
  Wittenberg  21  Carnegie Mellon  14  Final

Nov. 1 Oberlin  7  Wabash  60  Final
  Denison  0  Wittenberg  23  Final
  Allegheny  21  Wooster  35  Final
  Earlham  49  Kenyon  42  Final
  Hiram  7  Ohio Wesleyan  31  Final

Nov. 8 Wabash  63  Hiram  0  Final
  Wittenberg  27  Allegheny  30  Final - OT
  Wooster  27  Oberlin  7  Final
  Ohio Wesleyan  7  Earlham  14  Final
  Kenyon  7  Denison  21  Final

Nov. 15 Wittenberg  6  Wooster  27  Final
  Denison  25  Earlham  10  Final
  Oberlin  19  Hiram  28  Final
  Ohio Wesleyan  7  Allegheny  10  Final - OT
  DePauw  36  Wabash  14  Final

Nov. 22 Wabash  20  Case Western Reserve  17  Final
NCAA Playoffs - First Round

Nov. 29 Wheaton (Ill.)  59  Wabash  28  Final
NCAA playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris University (Ill.) at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading