North Coast Athletic Conference Link to official site

2001 NCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Rose-Hulman  23  Earlham  22  Final
  Denison  42  Waynesburg  47  Final
  Oberlin  14  Franklin and Marshall  26  Final
  Allegheny  7  Mount Union  52  Final
  Urbana  13  Wittenberg  44  Final

Sep. 8 Grove City  41  Kenyon  6  Final
  Bluffton  17  Hiram  30  Final
  Allegheny  14  Washington and Jefferson  28  Final
  Pomona-Pitzer  25  Oberlin  21  Final
  Manchester  21  Wabash  45  Final
  Olivet  16  Ohio Wesleyan  34  Final
  Earlham  7  Centre  38  Final
  Kalamazoo  39  Wooster  37  Final
  Heidelberg  7  Wittenberg  59  Final

Sep. 15 Wheaton (Ill.)  58  Wabash  33  Final
  Ohio Wesleyan  27  Waynesburg  0  Final
  Wittenberg  24  Alma  26  Final
  Randolph-Macon  25  Denison  43  Final
  Wooster    Grove City    Postponed

Sep. 22 Mount St. Joseph  8  Hiram  22  Final
  Ohio Wesleyan  50  Elmhurst  16  Final
  Oberlin  19  Case Western Reserve  35  Final
  Manchester  14  Earlham  41  Final
  Denison  21  Allegheny  55  Final
  Wabash  3  Wittenberg  14  Final
  Kenyon  10  Wooster  59  Final

Sep. 29 Wabash  56  Oberlin  26  Final
  Earlham  27  Hiram  10  Final
  Kenyon  50  Denison  52  Final
  Allegheny  17  Wittenberg  21  Final
  Wooster  30  Ohio Wesleyan  36  Final

Oct. 6 Case Western Reserve  38  Kenyon  10  Final
  Ohio Wesleyan  45  Earlham  10  Final
  Hiram  0  Allegheny  57  Final
  Wittenberg  72  Denison  14  Final
  Wooster  7  Wabash  35  Final

Oct. 13 Denison  24  Ohio Wesleyan  55  Final
  Oberlin  17  Hiram  24  Final
  Earlham  7  Wabash  41  Final
  Allegheny  68  Kenyon  13  Final
  Wittenberg  47  Wooster  13  Final

Oct. 20 Earlham  21  Denison  41  Final
  Allegheny  40  Frostburg State  13  Final
  Kenyon  22  Oberlin  53  Final RC
  Hiram  7  Wabash  56  Final
  Ohio Wesleyan  14  Wittenberg  39  Final
  Wooster  14  Ursinus  53  Final

Oct. 27 Denison  29  Case Western Reserve  43  Final
  Wabash  41  Allegheny  20  Final
  Kenyon  14  Ohio Wesleyan  58  Final
  Wittenberg  39  Hiram  0  Final
  Oberlin  0  Wooster  28  Final

Nov. 3 Ohio Wesleyan  48  Oberlin  13  Final
  Case Western Reserve  35  Hiram  12  Final
  Wabash  49  Denison  12  Final
  Kenyon  35  Thiel  50  Final
  Wittenberg  38  Earlham  3  Final
  Wooster  7  Allegheny  28  Final

Nov. 10 Wabash  27  DePauw  21  Final RC
  Allegheny  47  Ohio Wesleyan  51  Final
  Denison  20  Oberlin  33  Final
  Earlham  28  Kenyon  6  Final
  Hiram  10  Wooster  28  Final

Nov. 15 Hiram  0  Kenyon  14  Final

Nov. 16 Wooster  6  Grove City  0  Final
Game was rescheduled from Sept. 15 due to Sept. 11 attacks.

Nov. 17 Oberlin  0  Earlham  21  Final
  Wittenberg  38  Hardin-Simmons  35  Final

Nov. 24 Wittenberg  41  Thomas More  0  Final

Dec. 1 Wittenberg  21  Mount Union  49  Final
NCAA Playoffs- Second Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos