Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2013 MIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 St. John's  17  UW-River Falls  14  Final RC

Sep. 7 Grinnell  10  Carleton  29  Final RC
  Minnesota-Morris  33  Hamline  41  Final RC
  Jamestown  14  Concordia-Moorhead  39  Final
  Northwestern (Minn.)  18  St. Olaf  37  Final RC
  UW-Eau Claire  7  St. Thomas  52  Final RC RC
  Augsburg  51  Concordia (Wis.)  17  Final

Sep. 12 St. Thomas  25  UW-River Falls  7  Final RC

Sep. 14 UW-Eau Claire  14  St. John's  17  Final RC
  Concordia-Moorhead  21  Buena Vista  13  Final
  Wartburg  17  Bethel  30  Final RC
  St. Olaf  13  Luther  20  Final
  Simpson  21  Gustavus Adolphus  28  Final RC

Sep. 21 St. Olaf  29  Concordia-Moorhead  33  Final
  Bethel  47  Buena Vista  14  Final RC
  Gustavus Adolphus  16  Augsburg  19  Final RC
  St. John's  20  St. Thomas  18  Final RC
  Carleton  20  Hamline  17  Final RC

Sep. 28 Hamline  20  Augsburg  55  Final
  Concordia-Moorhead  24  St. John's  14  Final
  Bethel  58  Carleton  14  Final RC
  St. Olaf  19  Gustavus Adolphus  45  Final RC

Oct. 5 St. John's  31  St. Olaf  0  Final
  Gustavus Adolphus  52  Hamline  7  Final RC
  Augsburg  28  Bethel  31  Final RC
  Carleton  6  St. Thomas  65  Final RC

Oct. 12 Hamline  31  St. Olaf  28  Final
  Augsburg  28  St. John's  30  Final
  Bethel  45  Concordia-Moorhead  22  Final RC
  Carleton  56  Macalester  17  Final RC
  St. Thomas  20  Gustavus Adolphus  12  Final RC RC

Oct. 19 St. John's  23  Carleton  13  Final
  Concordia-Moorhead  63  Hamline  7  Final RC RC
  St. Olaf  17  Augsburg  41  Final
  Gustavus Adolphus  42  Valley City St.  21  Final RC
  St. Thomas  21  Bethel  28  Final RC

Oct. 26 Augsburg  20  Concordia-Moorhead  47  Final RC
  Carleton  42  St. Olaf  37  Final
  Gustavus Adolphus  17  Bethel  41  Final RC
  Hamline  7  St. Thomas  43  Final RC

Nov. 2 Concordia-Moorhead  35  Carleton  27  Final RC
  St. John's  20  Gustavus Adolphus  23  Final - 2OT RC
  Bethel  55  Hamline  6  Final RC
  St. Thomas  17  Augsburg  14  Final RC

Nov. 9 Hamline  14  St. John's  20  Final
  Macalester  16  Augsburg  34  Final
  St. Olaf  0  Bethel  47  Final RC
  Carleton  19  Gustavus Adolphus  34  Final RC
  Concordia-Moorhead  20  St. Thomas  34  Final RC

Nov. 16 Bethel  28  St. John's  7  Final RC
  Gustavus Adolphus  31  Concordia-Moorhead  38  Final
  Hamline  0  Macalester  7  Final RC
  Augsburg  45  Carleton  49  Final RC
  St. Thomas  45  St. Olaf  22  Final

Nov. 23 St. Scholastica  13  Bethel  70  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round @ Minneapolis, Minn. (HHH Metrodome)

Nov. 30 Wartburg  27  Bethel  34  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round

Dec. 7 North Central (Ill.)  41  Bethel  17  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, quarterfinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Norwich at RPI
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Guilford at Greensboro
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.